Vyřešte své zdravotní problémy mrazem | e15.cz

Vyřešte své zdravotní problémy mrazem

ZDROJ: Ženy - E15

Mirka Bittová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kryoterapie neboli celotělová chladová terapie se stala velkým léčebným hitem posledních let a nyní se s ní prostřednictvím následujících řádků můžete blíže seznámit i vy.

Lidské tělo je uzpůsobeno tak, aby vydrželo široké rozmezí teplot. Vše je samozřejmě závislé na čase setrvání v extrémních podmínkách. Zatímco v sauně se několik minut potíme při teplotách i kolem 100°C nad nulou, v poláriu klesají teploty k hodnotám 110°C až 160°C pod bod mrazu.

V čem spočívá léčebná síla chladu?


Přikládání ledových obkladů například na otoky či štípance je jednoduchá a běžná forma léčby zranění. Dochází přitom ke znecitlivění nervových zakončení, díky kterému je zmírněn pocit bolesti. V místě ledování se zužují cévy, snižuje se celkový krevní průtok a to vše má za následek zmenšení otoku či zmírnění krvácení.

Na odstranění obkladu zareaguje tělo zrychleným prokrvováním, díky kterému je do postiženého místa přiváděno větší množství živin a kyslíku, které urychlují celkový proces hojení. V kryoterapii se využívá těchto aspektů k celkovému vzpružení organismu. Prokrvením organismu dochází k regeneraci buněk, uvolnění svalového napětí a k produkci bolest tlumících hormonů.

Jak vlastně celá procedura probíhá?


Celý princip kryoterapie je založen na rychlém ochlazení povrchu těla a následném pozvolném zahřívání na přirozenou teplotu těla. Aby se zabránilo nečekaným komplikacím, je každý z účastníků povinen před začátkem procedury projít lékařskou prohlídkou. Je-li vše v pořádku, převleče se návštěvník polária do jakýchsi plavek a k zabránění vzniku akutních omrzlin si nasadí ochranný oděv na periferní části těla ( tj, roušku na ústa a nos, čelenku na uši, rukavice, silné ponožky a boty).

První fáze terapie je spojena s postupnou návštěvou tří chladových komor a zvykáním si na nízké teploty. První komora je chlazena na -10°C, druhá na -60°C a ve třetí, terapeutické komoře se teplota pohybuje kolem -110°C. Kryokomory jsou chlazeny kyslíkem obohaceným, suchým vzduch a celková doba pobytu v nich je většinou od 2 do 4 minut.
Ve druhé fázi se pomocí cvičení tělo pomalu zahřívá zpět na fyziologickou teplotu. Zpravidla se po dobu 20-30 minut cvičí na stepperech nebo jezdí na rotopedu. Dochází tím k uvolnění svalů a zrychlení metabolismu. Po procvičení může následovat stretching nebo masáže.

Účinky celkové kryoterapie na lidský organismus


Mezi nejrozšířenější zdravotní potíže, na které je kryoterapie doporučována, patří nemoci pohybového aparátu. S vysokou úspěšností jsou léčeny artritidy, osteoporóza, chronická kloubní onemocnění, revmatická onemocnění měkkých tkání (Morbus Bechtěrev) a podobně.

Celá léčba je založena na uvolnění svalového napětí, produkci hormonů a bolest tlumících látek. Podle počtu absolvovaných ošetření dochází k dlouhodobému ústupu bolesti i u chronických onemocnění. Kromě toho podporuje léčba mrazem výkonnost imunitního systému (zvyšuje se počet produkovaných T-lymfocytů), pomáhá při vyplavování škodlivin z těla (výrazně redukuje výskyt celulitidy) a zmírňuje kožní problémy (zmrazením nemocné tkáně dochází k její destrukci). Současně polárium pozitivně stimuluje vaší psychiku.

Ustupuje pocit únavy a vyčerpání, poruchy spánku potlačují se stavy úzkosti a zlepšuje se sebevědomí a pozornost. Návštěvy polária jsou často vyhledávány špičkovými sportovci, neboť po náročné sezóně a téměř nepřetržitém tréninku nabízí chladová terapie možnost komplexní relaxace a regenerace těla.

Přestože bylo dokázáno, že krátkodobá aplikace chladu zásadně neovlivňuje srdeční ani oběhové funkce, nejsou návštěvy polária doporučovány pacientům s dlouhodobě vysokým krevním tlakem, ledvinovými záněty a infekcemi močového měchýře.

Patříte-li k lidem, kteří mají rádi teplíčko a při pouhé představě chladu vás mrazí po celém těle, potom kryoterapie nejspíš nebude patřit k vámi vyhledávaným procedurám. Na druhou stranu však, jak se říká, zkusit se má všechno a možná budete sami překvapeni, jaký báječný pocit znovuzrození se ve vás po absolvování mrazivé lázně rozlije.

Autor: Mirka Bittová

Autor: Mirka Bittová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video