Vyšetření infekčnosti klíštěte snižuje riziko rozvoje onemocnění | e15.cz

Vyšetření infekčnosti klíštěte snižuje riziko rozvoje onemocnění

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sezóna klíšťat je v plném proudu! Podíváte-li se na stránky Českého hydrometeorologického ústavu zjistíte, že předpověď aktivity klíštěte na území naší republiky je v těchto dnech na nejvyšším stupni. Co to znamená?

Termín „aktivita klíštěte“ lze zjednodušeně popsat jako podíl klíšťat, která jsou připravena k napadení hostitele, na celkové populaci klíštěte v dané lokalitě. To znamená, že čím větší je počet takto „aktivních“ klíšťat, tím vyšší je i prezentovaný stupeň rizika. Doporučení ČHMU zní: Použití repelentu. Nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Správné odstranění klíštěte


Klíště, jako každý jiný živočich žijící na povrchu, potřebuje dýchat vzduch. Přisáté klíště proto v žádném případě nezabíjejte pomocí jakýchkoliv olejů či mastí, které ho udusí. Ani klíště nemačkejte. Může totiž vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy.

Autor: Ženy - E15Nejbezpečnější způsob odstranění klíštěte je za pomoci speciální karty se zářezy, která klíště pevně podebere a vytáhne bez rizika rozmáčknutí a vytlačení obsahu střev do rány. Místo zákusu poté vydesinfikujte běžným desinfekčním prostředkem. Klíštěte se nedotýkejte holýma rukama, mohlo by dojít k přenosu nákazy.

Vyšetření klíštěte

Až donedávna musel člověk, který na sobě našel přisáté klíště, několik týdnů kontrolovat místo vpichu nebo zpozornět při příznacích nemocí, jako encefalitida, borelióza nebo erlichióza. Teď se může uklidnit výrazně dřív, stačí si nechat klíště vyšetřit. Je zcela jedno, jestli je klíště živé či mrtvé. Nejdůležitější pro vyšetření je tělo (zadeček) klíštěte, který vložíte do igelitového sáčku a odešlete na vyšetření.

Autor: Ženy - E15


Do pěti dnů provedeme analýzu, telefonicky sdělíme výsledek a následně přijde i protokol,“ uvádí Miroslava Burýšková vedoucí laboratoře Biotechnologické společnost Protean s. r. o ., jednoho ze specializovaných pracovišť, kde analyzují přítomnost původců infekčních chorob přímo z přisátého klíštěte. Jedno vyšetření  vás přitom přijde na 600-700Kč, za kompletní analýzu (encefalitida, borelióza, erlichióza, babesióza, bartoneléza) zaplatíke kolem tří tisíc korun. Při pozitivním výsledku je nutné urychleně konzultovat další postup s lékařem.

Zdroj: Protean
5. června 2009

——————

Na stránkách www.kliste.cz se můžete informovat nejen o výskytu infikovaných klíšťat, ale i o prevenci, průběhu a léčbě nemocí přenášených těmito parazity.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery