Vysoké podpatky: nepřítel ženských nohou číslo jedna

Nošení vysokých podpatků do společnosti zvyšuje sebevědomí mnoha ženám. Co jim však vinou této módy roste také, je tlak v žilách dolních končetin.
Zdraví neprospěšné
Lékařský výzkum z roku 2012 prokázal domněnky, které visely ve vzduchu již několik desetiletí.
- Nošení vysokých podpatků skutečně zvyšuje tlak v žilním systému dolních končetin.
- Dochází ke vzniku těžkých a oteklých nohou a u náchylných jedinců podpatky přispívají k rozvoji křečových žil.
- Kromě neblahého účinku na žilní systém tyto boty spolehlivě ničí i nožní klenbu. Její zborcení pak způsobuje vznik nepříjemného stavu v podobě příčně ploché nohy. Ta se z 90 % vyskytuje u žen v souvislosti s nošením „jehel“.
Pravidla pro nošení podpatků
Je nad slunce jasné, že výsledky výzkumu nedonutí všechny ženy na světě vyhodit svoje milované lodičky a nahradit je sportovní obuví s ortopedickými vložkami. Pokud se bez stylových podpatků neobejdete, měly byste alespoň dodržovat následující pravidla:
- Nenoste takto stavěné boty každý den. Pravidelně střídejte výšku podpatků, čímž nohám značně ulevíte.
- Pokud máte lodičky, snažte se co nejvíce omezit chůzi a stání v nich. Během dne si udělejte několik krátkých pauz a boty si sundejte. Ideálně je odložte například během práce u počítače.
- Někdy se může stát, že vás čeká spousta běhání. V tom případě u sebe vždy mějte pohodlnější boty, které využijete pro chůzi na dlouhou vzdálenost.
- Když se vrátíte domů, lehněte si na postel a nohy dejte nad úroveň srdce. V této poloze vydržte alespoň půl hodiny. Díky tomu usnadníte odtok krve, jež se celý den hromadila v namáhaných končetinách.
Nikdo vám nemůže zakázat nosit vysoké podpatky, obzvláště pokud jsou součástí vašeho „já“. Avšak snažte se to omezit a střídejte je s pohodlnější sportovní obuví. Jen tak ochráníte své nohy před vznikem nevzhledných křečáků či bolestivé ploché nohy.