Vysoký krevní tlak ANEB prevencí a pravidelným měřením proti hypertenzi | e15.cz

Vysoký krevní tlak ANEB prevencí a pravidelným měřením proti hypertenzi

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vysoký krevní tlak patří mezi nejčastější onemocnění srdce a cévního oběhu. Postihuje okolo 25 procent dospělé populace a ovlivňuje nemocnost a úmrtnost zvláště u diabetiků.


Příčinou primární hypertenze je kombinace genetické dispozice a vnějších vlivů. Mezi nejčastější vnější faktory jejího vzniku řadíme především nezdravý styl života, stres, energetickou nerovnováhu, tabakismus, zvýšenou konzumaci alkoholu či přílišné solení.

Jaká je prevence předcházení? „Omezení polotovarů, solení, zpracovaného jídla a stravy ve fast foodech. U diabetiků je důležitý především optimální pitný režim. Vhodným nápojem jsou proto minerální vody s vyváženým poměrem minerálních látek, čistá voda, voda s citrónem, neslazené čaje bylinné a ovocné, sodová voda, stolní vody bez příchutí, káva překapávaná nebo rozpustná s kofeinem (max. dva šálky denně), káva bez kofeinu.“ řekla specialistka na redukci váhy a zakladatelka společnosti Stop obezitě MUDr. Ivana Málková.

Cukrovka, změřte si svá rizika!Diabetická asociace o.s. ve spolupráci se společností HARTMANN-RICO pořádá 8. dubna až 28. května 2010 v pěti městech ČR   pořádá druhý ročník preventivních bezplatných měření hladiny cukru, cholesterolu a vysokého krevního tlaku v krvi s názvem Cukrovka, změřte si svá rizika!.

Měření budou probíhat v Praze, Brně, Plzni, Liberci a Českých Budějovicích. Cílem akce je apelovat na důležitost preventivního proměřování faktorů ovlivňujících vznik diabetu, a přispět tak ke zlepšení následné kompenzace tohoto onemocnění.


Roadshow „Cukrovka, změřte si svá rizika!“ bude na každém z 15 míst v ČR probíhat pod odborným dohledem zdravotního personálu. Zájemci budou mít příležitost získat odpovědi na otázky spojené s problematikou diabetu a možnostmi účinné prevence.

Autor: Ženy - E15


Diabetes mellitus neboli cukrovka patří celosvětově mezi nejrozšířenější nemoci. Na 750 000 odhalených diabetiků v ČR připadá dalších 250 000 lidí, kteří s touto nemocí žijí i několik let, aniž by se u nich prozatím projevila. Přitom včasné odhalení cukrovky velice usnadní její léčbu a sníží riziko pozdních komplikaci, které ne zřídka končí smrtí. Pro včasnou diagnostiku onemocnění je proto pravidelné měření, minimálně 1x ročně, velmi důležité.

Výsledky rozsáhlých vědeckých výzkumů jednoznačně prokazují, že čím dříve je tiše začínající a probíhající cukrovka 2. typu odhalena, a čím dříve je intenzivně léčena, tím menší škody může v organizmu napáchat. Jinými slovy - časné zjištění diagnózy a intenzivní terapie ihned od začátku snižuje výrazně riziko diabetických komplikací. Současně je prokázáno, že léčba, která je k dispozici ve spolupráci s nemocným a jeho změnou životosprávy, je bezpečná.“ zdůraznil profesor MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, prezident Diabetické asociace ČR.
 V případě vysokého krevního tlaku je velmi důležitý nejen zdravý životní styl, ale také pravidelné měření a sledování tlaku, a to i v domácím prostředí. Je prokázáno, že měření ve známém prostředí je dokonce přesnější, než měření u lékaře. Často se totiž pacient v čekárně necítí dobře a je nervózní, čímž se mu tlak samozřejmě zvýší.

Pro správné domácí měření tlaku je zásadní výběr vhodného tlakoměru. Např. Tensoval duo control od HARTMANN-RICO v sobě kombinuje  dvě metody měření – oscilometrickou a poslechovou, které zajišťují nejen přesnost měření, ale také jednoduchost obsluhy. Tlakoměr Tensoval duo control tak spolehlivě naměří tlak i lidem se slabými ozvami pulsu nebo poruchami srdečního rytmu, přesnost měření je přitom stejná jako rtuťovým tlakoměrem u lékaře.


Pravidla pro měření krevního tlaku

Pokud má být měření tlaku úspěšné, je třeba dodržovat několik jednoduchých zásad:

• měřit tlak ve stejnou denní dobu
• nekouřit a nepít kávu jednu hodinu před měřením
• začít s měřením až po dvou, třech minutách klidu
• neměřit při silném nucení na močení
• před prvním měřením si pozorné přečíst návod na použití tlakoměru
• v případě zápěstního tlakoměru je nutné během měření držet zápěstí ve výšce srdce
• při měření nemá člověk mluvit
• při měření se nemá člověk hýbat
• mezi jednotlivými měřeními je potřeba dodržovat alespoň pětiminutovou přestávku
• neměřené hodnoty si zapsat do průkazu o krevním tlaku
• měřit se pravidelně

23. dubna 2010

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video