Wellness v pohodlí domova | e15.cz

Wellness v pohodlí domova

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zájem o relaxační pobyty stoupá a úroveň wellness služeb rovněž. Jenže, má to jeden háček – čas věnovaný na úkor dovolené nebo víkendu pak někde chybí. Wellness doma jej ušetří a můžete si relax dopřát kdykoli se vám zachce.

Koupel odplaví všechny neduhy

Bylinková koupel doma je ideální relax, který stojí jen pár korun a slabou půlhodinku času před spaním. Příjemná lázeň s vůní čerstvě posečené louky, růží nebo kořenitým aróma dokáže zahnat únavu, dotěrné myšlenky, kožní problémy nebo revmatické bolesti.

Pro přípravu bylinkové koupele lze použít sušené bylinky, z nichž si připravíme odvar, který nalijeme do lázně nebo si koupíme bylinky v sáčcích, jenž se jen do lázně vloží a během koupele se uvolni všechny léčivé látky. Místo bylinek, nebo i současně s nimi, je možné lázeň obohatit o olejové bylinné esence, vonné soli a glycerin pro zjemnění pokožky. A která bylinka vám pomůže od migrény, bolesti svalů nebo těžkých nohou? Zkuste některou z našich tipů.

Aromaterapie od hlavy až k patě

Už antičtí lékaři považovali šalvěj za vynikající léčivou rostlinu, což potvrzuje i latinský název Salvia odvozený od slova salvus – zdravý. Šalvěj je vynikající bylinkou pro ženy v klimakteriu, protože snižuje vylučování potu a mírní kožní záněty, plísně a ekzémy. Pravidelné bylinkové koupele a čaj ze šalvěje dokáže úplné zázraky. Pleť se pěkně pročistí, vypne a návaly horka nadobro přestanou.

Koupel v meduňkovém oparu zajistí klidný spánek a snadné usínání. Meduňka odstraňuje únavu, snižuje napětí a uklidňuje, pomáhá při srdeční neuróze, migréně, nespavosti a snižuje bolesti v oblasti srdce, snižuje krevní tlak. Mezi tradiční bylinky do koupele patří samozřejmě levandule. Má příjemnou přirozenou vůni, celkově zklidňuje, snižuje krevní tlak, pomáhá proti nespavosti a spolehlivě odstraní psychickou i fyzickou únavu. Podobné účinky má i tymián, který navíc uvolní svaly, pomáhá při zánětu dutin, rýmě, nemocech horních cest dýchacích a má příznivé účinky proti migrenózním potížím.

Bylinková lázeň na těžké nohy

Při únavě nohou a sklonu ke křečovým žilám je vhodné aplikovat teplé koupele nohou s přísadou rozmarýnu. Hrst bylinek se zalije půl litrem vody a odvar (bez přecezení) přidá do horké vody. Můžete ještě přidat polévkovou lžíci soli, potom vložte nohy do lázně a začněte přidávat stále chladnější vodu. Počáteční teplota by nikdy neměla být více než třicetsedm stupňů, ke konci (po asi dvaceti minutách) může být voda téměř studená. Po koupeli si nohy neotírejte, zabalte je do ručníku a lehněte si. Nohy můžete pro zvýšení účinku podložit polštářem.

Pohoda ve vaně

Pro bylinkovou uklidňující koupel si především udělejte čas. Než si připravíte voňavou lázeň napřed se krátce osprchujte. Vanu napusťte tak, aby vám voda sahala až po krk. Teplotu vody můžete zvolit podle vlastního uvážení, neměla by však přesáhnout čtyřicet stupňů. Čím je voda teplejší, tím kratší dobu má koupel trvat. Do lázně se ponořujte postupně.
Atmosféru pohody v lázni lze zpříjemnit tlumeným světlem, vonnými svíčkami a příjemnou hudbou. Ve vaně však nebuďte dlouho, maximálně patnáct, dvacet minut. Po koupeli se neutírejte, zabalte se jen do měkké osušky a jděte spát nebo jen tak odpočívejte. Těm z nás, které trpí na křečové žíly, udělá dobře studená sprcha. Důvod? Horká voda zrychluje činnost srdce a rozšiřuje cévy.

Masáží proti únavě

Masáž představuje dobrou alternativu k odstranění následků jednostranným zatěžováním organizmu způsobeného vysedáváním u počítače, které bývá příčinou bolesti zad a hlavy, ztuhlosti pohybového aparátu, nervozity či nespavosti. Na trhu je masážních strojků velký výběr. Jaký typ masážního strojku je pro vás tím nejvhodnějším zvažte až podle toho, jakou funkci bude plnit. Zda stimulovat či naopak uklidňovat, a o kterou část těla budete pečovat.

Dřevěné či plastové strojky jsou založeny na principu tlakové a reflexní masáže citlivých zón, které podporují krevní oběh a imunitní systém. Například masážní přístroj na celulitidu poslouží k masáži těla nasucho, ve vodní lázni nebo ke zvýšení účinků aplikace krému proti celulitidě. Masážní strojek na chodidla s bodlinatými dřevěnými válečky stimuluje reflexní body podélné klenby a vnější hrany chodidla. Pro příjemné a uvolňující masáže chodidel masáží chodidel a dlaní rovněž poslouží roller, který příznivě ovlivňuje krevní oběh a podporuje imunitní systém.

Snímatelný elastický pás je elastický, lehký a umožňuje masáž krční oblasti, včetně dalších partií těla, například boků, nebo stehen. S elektrickým masážním strojkem na obličej dáte do pořádku pleť, vlasy, místa s celulitidou a svalové partie. Různé výměnné nástavce s infračerveným prohříváním stimulují reflexní body, prohřívají pokožku a povzbuzují krevní oběh.

Imunitu posílí suché teplo

Infračervená prohřívací kabina je připravena během čtvrt hodiny, zatímco předehřátí tradiční sauny trvá dvakrát až třikrát déle. V infrakabině je také příjemnější klima, s teplotou od 40 do 60 stupňů a nastavitelnou vlhkostí od třiceti do sedmdesáti procent, což vyhovuje i kardiakům či astmatikům.

Teplo, které proniká hluboko do tkání funguje na principu soluxu, proto není třeba cyklus prohřátí opakovat ani organismus následně chladit v ledové vodě bazénu, jak je běžné při klasickém saunování. Účinky suchého tepla jsou vhodné jak k celkové relaxaci, tak i k otužování, napomáhá vyplavení nahromaděných škodlivin, odstraňuje bolesti, uleví svalům a ztuhlosti kloubů a přispívá k odstranění dalších zdravotních problémů. A navíc, infrakabina se pohodlně vejde i do malé koupelny se sprchovým koutem a určitě ji s radostí využijí i ostatní členové domácnosti.

Závěrem jen malá poznámka - podle odborníků magické slůvko wellness vyjadřuje pomyslnou část trojúhelníku, který spojuje zdraví, krásu a požitek. Jedno bez druhého však nemá smysl, protože wellness je třeba chápat jako jeden celek a přijmout jej jako životní styl se vším všudy, od zdravé výživy přes zasloužený odpočinek až po pravidelný pohyb.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video