Yerba Maté - nápoj s jihoamerickou příchutí | e15.cz

Yerba Maté - nápoj s jihoamerickou příchutí

Mirka Bittová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Popíjíte-li rádi různé druhy čajů, pak pro vás bude příjemným zpestřením, ochutnáte-li nezaměnitelný nápoj jihoamerických indiánů, známý pod názvem yerba maté.

Tajemství starých indiánů


Každá kultura má své rituály a k jedné z nejvýraznějších, jihoamerických zvyklostí patří popíjení bylinného odvaru zvaného yerba maté. Podle jedné z legend indiánského kmene Guarani se vypráví, že jednoho dne sestoupily na zem bohyně měsíce Yasí a mraků Araí, když v tom je v lese napadl jaguár. Na poslední chvíli je zachránil starý lovec, kterému z vděčnosti věnovaly cesmínu, pro něj neznámou rostlinu, a naučily jej připravovat z ní jedinečný „nápoj přátelství“.

Yerba maté je tedy známo už po dlouhá století. Je to nápoj nahořklé až trpké chuti s typicky kouřovým aroma, připomínajícím hutné zelené čaje. Vědecké výzkumy Pařížské vědecké společnosti a Pasterova ústavu v Paříži ukázaly, že obsahuje neobyčejnou kombinaci vitamínů, minerálů a stopových prvků, které jsou spolu s dalšími přítomnými živinami velmi prospěšné pro lidský organismus a jeho přirozenou obranyschopnost. V cesmínových lístcích bylo dokázáno například velké množství vápníku, hořčíku, selenu, fosforu, železa či manganu, z vitamínů pak zmiňme vitamín A, C, E a celou řadu vitamínu B. Bylo identifikováno také na 15 tělu potřebných aminokyselin.

Přestože bývá v některých obchodech řazen mezi čaje, maté ve skutečnosti čajem není. Připravuje se z lístků cesmíny paraguayské (Ilex paraguariensis), se kterou se setkáte pouze na území Severní Argentiny, Paraguaje, Uruguaje a Jižní Brazílie. Z tohoto stálezeleného keře, dorůstajícího do výšky až 15 metrů, se jednou za 3 roky osekají větve i s listy, které se suší nad ohněm nebo ve speciálních sušičkách. Poté se listy otrhají, dosuší, případně se pro zjemnění chuti ještě opraží.

0:normal690:true:true 0:normal690:true:true

Kofein či matein… nebo jak to je?


Díky svému výjimečnému složení pomáhalo popíjení yerba maté indiánům udržovat fyzickou sílu a přestát dlouhé časy bez potravy. Jeho povzbuzující účinky jsou připisovány alkaloidu zvanému matein. Nicméně, jak se ukázalo, vžitý název matein je ve skutečnosti pouze jiné pojmenování pro kofein. Různé zdroje uvádí, že matein je látka kofeinu podobná, avšak jako taková nebyla nikdy popsaná.

Kromě kofeinu se v maté (stejně jako v čaji) vyskytují další alkaloidy, theofylin a theobromin. V porovnání s kávou je obsah všech alkaloidů v maté o něco vyšší a jeho stimulační účinky jsou proto silnější. Nicméně, pravděpodobně díky jinému poměru zastoupení zmíněných alkaloidů a přítomnosti ostatních látek není yerba maté návykový, což ocení zejména lidé s poruchami spánku a s přecitlivělostí na kofein.

K dalším blahodárným účinkům tohoto bylinného „nečaje“ patří podpora trávení a odbourávání tukových zásob, podpora funkce ledvin a odplavování toxických látek z těla. Nezanedbatelnou roli hraje také regulace cukru v krvi, proto je pití yerba maté často doporučováno při redukčních dietách. Zejména díky svým vlastnostem je tento výjimečný nápoj nazýván také jako zelené zlato indiánů. 

Povzbuzení z jižní polokoule


Bez nadsázky se dá říct, že yerba maté je národním nápojem Argentinců. Podle průzkumů se pravidelně pije ve více jak 95% argentinských domácností. Na typických obrázcích jihoamerických obyvatel můžete často vidět místní obyvatele s buclatou nádobkou, ze které vykukuje krátká slámka.


Zmíněnou nádobkou je vydlabaná malá tykev, zvaná kabalasa, ze které se tradičně maté popíjí. Dnes už bývá klasická tykev nahrazena také jinými, například kovovými nádobkami podobného tvaru. Slámka (bombilla), která bývá vyrobena z kovového, často postříbřeného nebo pozlaceného materiálu, je na spodním konci opatřena sítkem, aby zabraňovala nasávání cesmínových lístků.

Správně dodržený postup přípravy maté zaručuje udržení aktivity přítomných látek. Lístky se nejprve zalijí studenou vodu (aby vytvořily pevnou hmotu) a poté teprve vodou horkou, ne však vroucí. Podle argentinské tradice se maté pije zásadně bez cukru, avšak kdo si chce jeho nahořklou chuť přece jen zmírnit, může si přidat sirup, med nebo citron.

Yerba maté se pije kdykoliv a kdekoliv. V parcích a na ulicích můžete potkat Argentince, kteří nosí cestovní kabalasu, lístky maté a termosku s horkou vodou neustále s sebou, aby si mohli své oblíbené maté kdykoliv vychutnat. U nás dnes můžete ve speciálních prodejnách zakoupit různé druhy maté a věřím, že po překonání prvotní, silně nahořklé chuti si jej jistě oblíbíte.

Autor: Mirka Bittová
13. února 2008

Autor: Mirka Bittová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video