Za co můžou hormony? | e15.cz

Za co můžou hormony?

Helena Málková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nálady, fyzický stav, rozhodování. Hormony řídí všechno. I vaše nákupy. Na nich záleží, proč někdy kupujete mléko, jindy kabelky.

Někdy si koupíte huňatý pulovr, jindy pruhované ponožky, příště zase skandální minisukni. A jeden den v měsíci nosíte jenom žluté triko. Někdy je vaše lednička dva týdny prázdná, jindy ji až manicky zaplníte zdravými potravinami, saláty a rybami. Později ji zase nacpete bůčkem v paprice nebo párky, které s masem nemají nic společného. Možná za to může počasí, možná stav vaší mysli, ale ve většině případů jsou za vaše nákupy zodpovědné hormony.

Tyhle chemické sloučeniny, hlavně estrogen a progesteron, ovlivňují bez výjimky vše, od fyzického chodu našeho těla přes chování v práci až k emocionálnímu rozpoložení. A mohou dokonce i za to, jestli se rozhodnete trávit čas na zpravodajském portálu nebo u toho nejudrbanějšího bulváru. Nebudeme se pouštět do složitých biologických studií, protože hormonální pochody v těle jsou sice vypočitatelné lékaři, pro každodenní život nám ale pochopení fyziologických pochodů v těle stejně nepomůže.

Ve zkratce se dá tvrdit, že stačí znát datum ovulace, a můžeme odhadnout, co se nám zhruba tak přihodí v shopping mallu. Právě v době ovulace při nákupech oblečení rozhoduje naše vnitřní sexy beast. Zkuste se jeden měsíc, ten lunární, ne ten kalendářní, pozorovat. Společně s tím, jak se v rámci menstruačního cyklu mění hladina hormonu estrogenu, se budou měnit nejen vaše nálady psychické, ale i ty nákupní.

DEN PO DNI. HORŠÍ, LEPŠÍ?

Prvních pět dní cyklu je hladina estrogenu, zvaného také hormon dobré nálady, ach, na nule. Jeho nepřítomnost kromě menstruace přináší nespavost, podrážděnost, nevolnosti a nervozitu. Pokud se v této části cyklu ocitnete uprostřed nakupování, domů pravděpodobně přijdete se skládanou kostkovanou sukní, kalhotami, které se nedají nazvat ani asexuální, jsou prostě jen ušité, a budete ochotna si nazout i mokasíny se střapci. Ano, mluvím o vás.

V potravinách se zřejmě rozhodnete pro těžká, nezdravá jídla, která vás ukonejší, uklidní, uspí. Ráno v ledničce čekejte paštiky, pomazánky a místo grepu spíš banány. Jasně. Možná máte morálku na to, abyste tyhle čuňárny nenakupovala, protože vy se přece stravujete zdravě. Nemáte na ně ale aspoň chuť?

Druhých pět dní začíná hladina estrogenu stoupat. Dalo by se to svést na postmenstruační úlevu, ale prudký nárůst hormonu štěstí v těle vede k mnoha neuváženostem. Právě v tomhle období je nejsnazší se osudově zamilovat a jsme schopné odpouštět i ponožky na podlaze. Podobně euforické je pak logicky vaše nakupování. Jako lusknutím prstů se „zamilujete“ do kabelky a musíte ji mít bez ohledu na to, že do konce měsíce budete o vodě. Pořídíte si bez rozmyslu malé džíny, protože jste přesvědčena, že do nich přece dokážete zhubnout (s touhle hladinou estrogenu totiž dokážete cokoli, viďte?).

Reálně vám v tomto období hrozí, že si mimo jiné pořídíte i dluhy – kreditní karty vám totiž přijdou jako bezva nabídka a obvyklé inteligenci navzdory nedohlédnete na konec, který tyhle nabídky zaručeně mají. A pokud se v tomhle období podíváme do vašeho nákupního košíku, najdeme tam třeba zázvor. Nebo ústřice. Olivy, ostrá koření, tu nejlepší svíčkovou na tatarák. A taky láhev šampaňského. Savoir vivre, hédonismus v praxi, díky, estrogene.

PĚTICE...

Třetí pětice dnů cyklu je snad nejzábavnější. Estrogen se dotýká nebeských výšin a stejně jako je naše tělo připraveno počít nový život, extrémní je i naše nákupní chování. Jako jste v tomhle období mimořádně vzrušivá fyzicky, podobně snadno se nadchnete i při nakupování. Váš šatník mohou obohatit nečekané barevné kombinace a pak si i vy, miss černé barvy, dokážete koupit neonově růžové šaty. (Ano, taky jedny ve skříni mám. A ano, nikdy jsem je na sobě neměla. Tedy, nikdy jsem je na sobě neměla venku.) Pokud máte doma množství krajkového spodního prádla, máte jej z této doby. A v tomhle období si kupujeme třeba domy nebo auta. Děláme rozhodnutí, která ovlivní celý náš další život, což případné děti taky jsou. Rozpínavost, tělesná, majetková i nákupní, tak by se nejsnáze dalo popsat tohle období. Díkybohu, že trvá jen tak krátce.

Ve čtvrté pětici dnů začíná hladina estrogenu konečně klesat. Špatnou zprávou je, že euforie končí, přichází útlum a se stoupajícím progesteronem nastupuje něco, co by se dalo nejspíš pojmenovat jako zkrocení divoké ženy. Začínáme se chovat normálně, tedy způsobem odpovídajícím věku, poměrům, financím i okolnostem. Růžové brýle nespadnou z nosu, spíš je racionálně sundáme a uklidíme do (správné) krabičky. V obchodech si pořídíme padnoucí věci, utužíme minimalistickou sekci šatníku; co se týče spodního prádla, tyto dny mohou za šuplík, který by se dal pojmenovat „bavlněná nuda“.

Další pětici dnů definuje všemi milovaný termín PMS. Jste nervózní, rozmrzelá, plačtivá. Nikdo vás nemá rád, nikdo vám nerozumí. Paradoxně je tohle období vhodné pro vaši peněženku. Rozhodně neutratíte žádné peníze: nic vám totiž nesluší, nepadne, jste tlustá, oteklá a ta prodavačka se na vás taky dívá hnusně, takže si půjdete poplakat do auta do podzemního parkoviště, což je zdarma. Mimochodem, tohle je období, kdy je vaše lednička osudově prázdná. Potraviny totiž buď neshledáte jako dostatečně kvalitní, nebo vám přijdou předražené, vyrobené v zemi, jejíž výrobky zásadně nekupujete, a vůbec. O době s PMS by se dal napsat román. Hloupé je, že hrdinka by zasloužila na každé stránce do nosu. Aspoň pětkrát.

Jdeme do finále, cyklus se uzavírá, vrcholí vše, co může, emoce lítají nahoru dolů a v podstatě se nedá generalizovat, jak se ženy chovají – každá totiž po svém, všechny nesnesitelně. Nebo snad znáte ženu, která je těsně před menstruací snesitelná i dvě minuty v kuse? Já ne. A pokud můžu něco radit mužům, krmte nás čokoládou a hlaďte nás po hlavě.

Ručíme vůbec za sebe?

Nečtěte to tak, že jsem právě udělala ze všech žen planety nesvéprávná zvířátka, která ovlivňují hormony a nazdar. Kromě toho, že to tak je bez výjimky u všeho živého, co na světě jest, vám uvědomění si souvislosti mezi hladinou hormonů a nákupními výkyvy může pomoci lépe ovládat „spotřební chování“.

Obrana je snadná. Nakupujte podle cyklu. Můžete tak minimalizovat nejen množství zbytečností, které se vám do bytu už stejně skoro nevejdou, ale i ušetřit dost peněz. Vždyť co na tom, že při plném vědomí byste si na sebe nezvala onen top, jehož výstřih končí dva centimetry nad pupíkem. A úplně stejně si na sebe nikdy nevezmete ten asexuální šedý rolák z pravé vlny, která kouše. Seznamte je ve své skříni, čeká je společná budoucnost.

Článek vyšel v časopise

.

Moje psychologie 1/2015Autor: Ženy - E15

Autor: Helena Málková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video