Zabijáci naší motivace | e15.cz

Zabijáci naší motivace

Jana Šimoňáková (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celý den je na nás ze všech stran ohledně jídla vyvíjen tlak – z rodiny, reklamy a dokonce i od nás samých. Máme tedy vůbec možnost úspěšně zhubnout a udržet se?

Ptali jsme se Lenky Černé, odbornice na zdravý životní styl a zakladatelky Life Clinic Prague, www.life-clinic.cz .

Konečně jste se rozhodla změnit svůj životní styl, zhubnout, udržovat svoje tělo v kondici a zdravé. Ze začátku to jde jako po másle. Máte více energie, záříte štěstím a po jídle a sladkém se vám ani trochu nestýská. Pak ale přijdou krizové situace – tradiční svátky, skvělá reklama na zázračné hubnoucí pilulky, návštěva u rodičů nebo jen cukrárna s kamarádkami.

A problémy jsou tu:

* stoly na rodinných oslavách se prohýbají pod návalem vynikajícího jídla a tolik to voní

* vidíte, jak se kamarádky cpou čokoládovými dorty a vy usrkáváte jen vodu a neoslazené kafe

* z reklamy slyšíte o skvělých hubnoucích pilulkách a „light“ produktech, po kterých nemůže přibrat nikdo, a tedy ani vy

* do toho rodina i blízcí svůj život měnit nehodlají a neodpustí si větu: „Vezmi si kus, to ti neuškodí.“

Co s tím? Čtěte dál o největších zabijácích naší motivace a o tom, jak se jim bránit.

Autor: Ženy - E15

Zabiják č. 1: My sami

Je vůbec možné, abychom my byli sami sobě překážkou? Vždyť přece chceme zhubnout, chceme pro sebe něco udělat a být zdraví. Nebo snad ne?

Lenka Černá říká: V osobním přerodu jsme vždy pro sebe tou největší překážkou. Konkrétně naše přemýšlení, které musíme změnit. Z dětství si neseme mnoho programů, které způsobují problémy v dospělosti. Například s jednou svojí klientkou jsem objevila emoční zápis typu „Nervozitu řeším přejídáním“. Všimla si jednoduše, že když měla stresy ve škole, jídlo jí pomohlo. Tento zápis jí však v budoucnosti způsoboval dost zásadní problém. Po odstranění tohoto zápisu jí psychika přestala velet přejídání, i když se dostala do stresu.

Jak to vyřešit: Třeba přejídání se je pouze berličkou při našich problémech. Všem ženám, kterým se nedaří zhubnout, bych doporučila nahlédnout do svého dětství a pomocí kouče či kamarádky odhalit své emoční naprogramování v oblasti pohledu na sebe. Vaše psychika vás může převálcovat, protože problém bude pravděpodobně zakopaný mnohem hlouběji. A to je zcela určující pro vaše hubnutí.

Zabiják č. 2: Naši partneři

Začínáte hubnout a od toho nejbližšího čekáte podporu. K vašemu překvapení se ale nedostavuje… vaříte jídlo nadvakrát, cvičit chodíte sama, na procházky jen se psem, až nakonec dospějete k tomu, že je jednoduší najet na starý režim.

Lenka Černá říká: To, že vás partner demotivuje, zjistíte jednoduše – při jeho slovech se necítíte dobře a nesouhlasíte s ním. V tomto směru s vámi partner manipuluje. Manipulaci můžeme poznat podle základních dvou emocí – pocitu strachu a viny.

Jak to vyřešit: Je nutné zarýt do vztahu samotného a ujasnit si pravidla. Je důležité, zda partnerovi stojím za to, aby se se mnou o takových záležitostech bavil. Pokud ne, tak v takovém vztahu nemá smysl zůstávat, protože se zde nemohu nikdy cítit dobře. Potom je na řadě kompromis a komunikace. Například se můžete dohodnout, že mu dvakrát týdně uděláte kachnu a zbylé dny se bude jíst zdravě.

Zabiják č. 3 : Rodina a kamarádi

Také vám vstávají vlasy na hlavě hrůzou, když si uvědomíte, že o svátcích vás čekají rodinné návštěvy a nátlak rodiny? A už dopředu víte, že mamince a jejím dobrotám zase podlehnete. A co takhle návštěva cukrárny s kamarádkami, které vám podstrkují dortíky a sladké poháry?

Lenka Černá říká: Důležité je, do jaké míry je naše rozhodnutí zhubnout silné. Pokud to děláme kvůli sobě, nenecháme se jen tak rozhodit. Pokud jsme ve společnosti jiných lidí, kteří nás nutí do jídla, musíme si stát za svým a být rozhodní.

Jak to vyřešit:
Pokud nás přátelé nepodporují v naší snaze zhubnout, nejsou to naši přátelé. Proto bych se držela primárně lidí, kteří mě ve změnách podporují. Pokud jste stejně nuceni odolávat tlaku přátel, zkuste si s nimi nastavit mantinely, které budou dodržovat.

Zabiják č. 4 : Reklama

Téměř vždy v nich figurují štíhlí, stále mladí a šťastní lidé, a když s hamburgerem a kolovým nápojem v ruce mohou být hubení oni, k čemuž jim pomůže „zázračná“ pilulka a skvělé označení „light“ či „odlehčené“, pak to rozhodně bude fungovat i u vás.

Lenka Černá říká: Reklamě je těžké se vyhnout. Navíc jsme součástí tzv. kolektivního vědomí. Jsme zvyklí dělat to, co dělají ostatní. Lidé jsou navzájem propojeni více, než si myslí, a naše psychika se navzájem ovlivňuje. Když je v ČR nastaven trend být pořád in s oblečením a minimálně každá druhá žena drží dietu, je jasné, že se toho dříve či později chytneme také.

Jak to vyřešit: Určitě ale hodně pomůže samotné uvědomění si, nakolik nás reklama ovlivňuje. Zkuste se například zastavovat při nákupu, proč nakupujete zrovna tento sýr? Je skutečně dobrý a zdravý? Prostudujte raději etiketu a složení výrobku. Zjistíte, že mnohdy nás reklama klame.

Zabiják č. 5 : Stres a emočně vypjaté situace

Hubnete, zdá se, že úspěšně, a najednou přijdete o práci, manžela nebo je toho na vás jen hodně.

A tak namísto mrkve sáhnete po čokoládě nebo si rovnou před televizi naservírujete několik jídel dohromady. Lenka Černá říká: Dobré je si uvědomit, že jídlo je pouze psychickou berličkou stejně jako pro mnohé alkohol, drogy nebo cigarety. Nevíme si ve stresu rady, a tak saháme po první pozitivní záležitosti, která nám způsobí příjemné emoce. Je to tzv. emoční hlad. Dobré také je jíst pomalu a hodně žvýkat, nemůžu se poté přejíst, protože mi často hlava „zahlásí“ plný žaludek. V ten moment odložte příbor a buďte nekompromisní – nedojídejte to!

Jak to vyřešit: Svým klientkám doporučuji takzvanou odvykací kúru, která trvá 21 dní. Jde o to vytvořit si zdravý návyk. Během této doby tedy musí například ve stresu jít ven. Pokud pravidelně vytvářejí návyk každodenní činnosti po dobu 21 dní, mozek si vytvoří návyk nový a nebude ho lákat například čokoláda.

Pomůcky na doma

Asertivita se nejlépe učí ve všedním životě. Naučte se říkat ne, odmítnout. Zaměřte se také na příčiny toho, proč tlaku neumíte odolávat. Vraťte se ke stylu vaší výchovy, a pokud nemáte dostatečné sebevědomí, zkuste se „přeprogramovat“ a naučte se zdravé asertivitě. To ale nepůjde, když nezměníte svoje myšlení. Emoce jsou totiž vždy silnější než logika, a proto se musí opravovat právě ony.

TIP! S odoláváním tlaku může pomoci i dobrá kniha nebo osobní schůzka se specializovaným koučem. Rozhodně není ostuda, když se rozhodnete vyhledat pomoc.

Autor: Jana Šimoňáková (Dieta)

Autor: Jana Šimoňáková (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video