Zákeřná žloutenka | e15.cz

Zákeřná žloutenka

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nedávno zasáhla Českou republiku vlna onemocnění žloutenkou typu A. Přestože se týkala především Prahy a Středočeského kraje, měli by i lidé na jiném území zůstat pozorní.

Pro začátek si povězme, co je žloutenka vlastně zač, co nám může způsobit a jak ji na sobě rozpoznáme. Nákazy, které dlouhodobě omezují běžný život člověka a u nichž je zapotřebí i několika měsíců diety a léčení, jsou virové záněty jater – hepatitidy známé jako žloutenka. Žloutenku můžeme dělit na typy A, B a C. Jedná se o infekční onemocnění a zdroje nákazy mohou být různé.

Za A nemusí nutně znamenat dobrý výsledek


Podstatou přenosu žloutenky typu A je, že se virus dostane ze stolice nemocné osoby do úst druhého člověka. Zde přichází tolik opakovaný přídomek „nemoc špinavých rukou“. Stačí si po použití toalety neumýt ruce, sáhnout na jiného člověka a třeba i nevědomky jste mu předali nepříjemného tvorečka. Pokud si ani on před jídlem dostatečně ruce neumyje, virus požije a další nemocný je na světě.

První příznaky áčkové žloutenky jsou blízké obyčejné chřipce – únava, nechutenství, vyšší tělesná teplota, zvracení. Typické je rovněž žluté zbarvení bělma a kůže, tmavá moč a světlá stolice. Nemoc však může probíhat velice lehce a téměř utajeně. Její výskyt tak může odhalit až jen vyšetření jaterních testů. Po onemocnění člověk získává doživotní imunitu vůči této nemoci, což lze zjistit vyšetřením protilátek v krvi člověka.

Ani B není žádné béčko


Žloutenka typu B (stejně jako C) se nejčastěji přenáší tělesnými tekutinami. Z jejich výčtu (krev, sperma, poševní sekret, sliny) lze snadno odvodit, při jakých aktivitách dojde nejčastěji k nakažení. Z tohoto důvodu jsou nejvíce ohroženy osoby, které žijí promiskuitním sexuálním životem či užívají injekčně drogy. V nebezpečí jsou ale i lidé pohybující se v jejich blízkosti. Nakazit se totiž můžete i z maličkostí typu použití stejného holicího strojku.

Zákeřností žloutenky typu B je, že mnohdy se ani nemusí ukázat příznaky (únava, bolesti kloubů, vyrážka, teplota a opět žloutnutí očního bělma a kůže) a nemoc často překročí nepovšimnuta do chronické fáze, kdy hrozí cirhózou či rakovinou jater. U béčka také hrozí, že se nemocný zcela nikdy nevyléčí a nemoc se tak stane chronickou. To z ní činí velice nebezpečnou nemoc mající na svědomí až 2 miliony lidí ročně.

Prevence je nejúčinnější obranou


Shrneme-li si ve zkratce možnost nákazy žloutenkou A, B i C, pak můžeme říci, že se jedná o nemoc špinavých rukou, promiskuitní sexuální aktivity a intravenózního užívání drog. Z toho se pak odvíjí i základní rada, jak minimalizovat riziko nakažení – dodržujte hygienu (zejména důkladné mytí rukou) a nepodlehněte rizikovému způsobu života. Není to sice stoprocentní, ale výrazně to snižuje pravděpodobnost infikování.

Vyhnete se tak velice nepříjemnému a fyzicky i psychicky náročnému léčení. To totiž představuje značný zásah do vašeho normálního života. Nevyhnete se izolaci na infekčním oddělení, několika měsíčnímu útlumu profesního i osobního života, eliminaci sportovních aktivit na dlouhé měsíce a samozřejmě i velice nepříjemné a dlouhodobé dietě. Efektivní hubnutí je sice prakticky zaručeno, ale to neznamená, že se milé dámy musíte pro štíhlou linii nechat nakazit.

Ne každá jehla je špatná

Pokud zmiňujeme prevenci před nakažením žloutenkou, musíme klást velký důraz především na dovednosti moderní medicíny v podobně účinného očkování. To vám může provést váš praktický lékař. Ochránit se tak můžete proti typu A, kdy se očkování skládá ze dvou dávek v intervalu 6 – 12 měsíců. Využít můžete rovněž možnosti kombinovaného očkování proti typům A a B. To se podává obvykle ve třech dávkách. Účinnost očkování je vysoká a leckdy vám bude sloužit po celý život.

Očkování proti žloutence vám bude poskytnuto za částku pohybující se od 1 000 do 1 500 Kč. Řada zdravotních pojišťoven však na tento druh prevence přispívá, čímž své reálné náklady můžete snížit klidně i o polovinu. Vinou nastalé vlny onemocnění žloutenkou typu A je momentálně snížena dostupnost této očkovací látky. Proti typu C v současné době očkování neexistuje.

Na nemožnost očkovací látky sehnat narazíte zejména v Praze a ve Středočeském kraji. V jiných lokalitách to ale bohužel není o mnoho lepší. Současný zájem převyšuje poptávku z minulých let až pětinásobně. Výrobce vakcín společnost GlaxoSmithKline již vyprodala veškeré své skladové zásoby a další dodávku očekávají v polovině října. Informujte se proto o dostupnosti očkování u svého praktického lékaře, na imunologickém pracovišti či na Krajské hygienické stanici.

Autor: Josef Kraus

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video