Zápach z úst (halitóza) | e15.cz

Zápach z úst (halitóza)

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Určitě jste se už setkali s někým, jehož dech příliš nevoněl. Zápach z úst nemusí způsobovat pouze nedostatená hygiena, ale i hlubší problémy.

Halitóza může mít řadu příčin - nedostatečná ústní hygiena, onemocnění dásní, konzumace určitých druhů potravin, kouření, alkohol, sucho v ústech (které způsobuje nedostatek slin, zdravotní problémy nebo určité léky) nebo dokonce těžká onemocnění jako rakovina, cukrovka, onemocnění jater,ledvin.

Ústní dutinu běžně obývá celá řada bakterií, která se živá zbytky potravy. Přežívají tam, kde se hůře dostává- teda v mezizubních prostorách, hlubších štěrbinách jazyka, pod vrstvou plaku nebo v zadní třetině jazyka, která je hůře omyvatelná slinami. Tyto bakterie produkují také sloučeniny síry, takže zápach je podobný hnilobě vajec. Na vině může být i onemocnění dásní, zubní kaz, záněty krku, mandlí a nosních dutin. Další, ovšem závažnější příčinou, mohou být onemocnění vnitřních orgánů- hrtanu, dýchacích cest, plic, trávícího traktu, jater.

Přechodný zápach z úst způsobují některé druhy potravin, česnek, cibule, ryby. Obsahují sloučeniny síry, které se vstřebávají do krevního oběhu a poté je plíce vyloučí. Sliny, které odplavují a rozpouští sirné sloučeniny, jsou velmi důležité, proto příčinou zápachu z úst může být i sucho v ústech a dehydratace. Tvorbu slin omezují i některé druhy léků.

Pokud trpíte zápachem z úst a nestojí za tím žádné vážné onemocnění, vaše kroky by měly vést k vašemu stomatologovi, který zkontroluje chrup, dáseň a jazyk a doporučí, jak se starat o ústní dutinu. Čistění zubů, které provádíme nejméně dvakrát denně, je třeba doplnit i o čištění jazyka speciální škrabkou (postačí i obyčejná lžička), kterou odstraníme povlak. Dnes je už samozřejmostí používání dentálních nití, mezizubních kartáčků a preventivní návštěva stomatologa dvakrát ročně. Aby se ústa nevysušovala, dodržujeme pravidelný pitný režim. K zamaskování zápachu lze žvýkat petrželové listy, mátu peprnou nebo kopr, používat ústní spreje nebo žvýkačky, problém však neřeší, protože výsledek je krátkodobý. Omezte sladkosti, protože rafinované cukry mají rády bakterie a kvasinky. Připlaťte si za nadstandardní péči zubní hygienistky, která vám důkladně vyčistí okolí zubů a dásní. Zinek v tabletách pomáhá preventivně proti tvorbě zubního plaku. A hlavně přestaňte kouřit. 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video