Zapeklitá znaménka | e15.cz

Zapeklitá znaménka

 Zita Marinovová (My Life)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letošní tuzemská sluneční sezona již nenávratně skončila. Nejvyšší čas zaběhnout k dermatologovi a nechat si zkontrolovat znaménka, pihy a jiné pigmentové „dekorace“.

Způsobů, kterak se nežádoucí skvrnky zbavit, je  hned několik.

Skalpel

Chirurgické odstranění znamének se provádí většinou v lokální anestezii. Po odborném vyříznutí nebo seškrábnutí a zastavení krvácení lékař zašije ranku a místo překryje náplastí. Zákrok trvá asi patnáct minut. Zákrok je relativně bezbolestný (jen při umrtvování to trochu píchne…) a většinou se provádí ihned, bez příprav. Po osmi až deseti dnech přijdete na vytažení stehů a na kůži zůstane malá jizvička. Následující měsíc se vyhněte pobytu na slunci i v soláriu. Vynechte také posilovnu a jiné sporty, jelikož ranky jsou nějakou dobu náchylné k mechanickému poškození. Pokud je zákrok prováděn ze zdravotních důvodů, hradí ho pojišťovna. Při odstraňování z vlastních, tudíž patrně estetických, pohnutek, platíte vy. Ceny se pohybují zhruba od tří set korun výše, záleží hlavně na velikosti.

Autor: Ženy - E15

Laser

Odstranění znamének laserem je velice šetrnou metodou. Minimálně zasahuje okolní pokožku a jizvička je nepatrná. Dotyčné místo je znecitlivěno anestezií nebo krémem a celý zákrok trvá několik sekund. Poté se během asi dvou dnů objeví stroupek, který se v průběhu několika týdnů sám odloupne. Místo zákroku zůstane zprvu růžové, ale během několika měsíců se přizpůsobí barvě pleti. Stejně jako po chirurgickém odstranění znamének ani po odstranění laserem nelze navštěvovat pláže, solária, sauny a další radovánky. Z těchto důvodů se zákrok provádí od září do dubna. Cena se pohybuje kolem 1200 korun. Tekutý dusík

Způsob odstranění znamének tekutým dusíkem (kryoterapie) spočívá ve velmi rychlém ochlazení tkáně. Díky zmrazení vznikne v místě ošetření puchýř, pod nímž se vytvoří nová pokožka.

Puchýř posléze zasychá a odpadne. Opatření „po“ platí stejná jako v předchozích případech. Cena za odstranění znamének tekutým dusíkem je asi 500 korun.

MUDr. Zuzana Kulíková
dermatoložka z centra Asklepion www.asklepion.cz

Komu je rady, tomu je i pomoci

Součástí procesu odstranění znamének a jiných nežádoucích pigmentací je pochopitelně konzultace s odborníkem.

Jaký je rozdíl mezi mateřským znaménkem a pihou?
Piha je pouhé nahromadění pigmentu. Mateřské znaménko, tedy névus, je tvořeno névovými buňkami, které produkují pigment.

Která z nich jsou riziková?
Rozeznáváme různé druhy lidově tzv. mateřských znamének, nebezpečná jsou ta, která vykazují různé atypie v histologickém obrazu.

Jak je to u laserových zákroků s kontrolou znaménka – tam přece není možná?
Pokud si dermatolog není jistý druhem znaménka, vždy provede raději zákrok chirurgicky a nechá jej vyšetřit na histologii.

Může se počet znamének během života zvýšit?
Během života se běžně množství znamének zvyšuje, roli hraje genetika nebo, a to velmi významně, vliv slunce.

Kdy je vhodné mateřské znaménko odstranit?
Záleží samozřejmě na typu znaménka. Zásadně vždy velmi rychle odstraňujeme znaménko v době, kdy již vykazuje určité známky atypie, např. zvětšování, svědění, krvácení, změnu pigmentace atd. V tomto případě se nehledí na to, zda se jedná o diabetika, těhotenství atd. Ale nutnost zákroku vždy hodnotí lékař dermatolog. U klidových projevů znaménko pouze sledujeme, neboť některá jsou pouze kosmetického charakteru a nemají nikdy tendenci ke zvrhnutí.

Autor: Zita Marinovová (My Life)

Autor:  Zita Marinovová (My Life)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video