Září jako nový začátek hubnutí. Pusťte se do toho! | e15.cz

Září jako nový začátek hubnutí. Pusťte se do toho!

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nesete si z letních radovánek pár centimetrů a kil navíc? Začátek podzimu je ideální chvíle, kdy začít měnit, co se nepovedlo, a zdravou stravu a pravidelný pohyb zařadit do programu jako celoroční společníky.

Americká organizace Weight Watchers (Strážci váhy) nedávno uvedla, že začátek podzimu je pro její pobočky jedním z nejvytíženějších období v roce. Prý je srovnatelný s jarními měsíci, kdy hubneme do plavek. Také z amerických fitness center se ozývá, že na podzim klientů výrazně přibývá. Pořád jich sice není tolik jako první týden nového roku, nicméně i do začátku nového školního roku vstupuje spousta z nás s tím, že bychom za sebou rádi nechali vše špatné a začali s čistým štítem – jinak a lépe.

A samozřejmě se to týká i hubnutí. Září coby novému zdravému začátku nahrává i to, že na podzim jde toto předsevzetí plnit rozhodně snáz než v zimě. „Jde to líp díky vyšší aktivitě a rychlejšímu metabolismu. Všeobecně máme všichni víc elánu na jaře, v létě a na podzim než v zimě, kdy si naše tělo může vlivem mrazivých dnů vytvářet více tukových zásob,“ říká Lucie Bevelaqua z Centra správné výživy.

Zimní měsíce navíc volají spíš po hutnější stravě a ruku na srdce, sportu také moc nedáme. V létě je to sice naopak, vydané kalorie však zdárně doplňujeme bohatými hotelovými menu na dovolené, grilováním, které se málokdy obejde bez piva, a zmrzlinami a koktejly u vody. V září už je to jinak. Venku je ještě teplo, všude dostatek ovoce i zeleniny a po prázdninovém odpočinku máme navíc dost energie k tomu, abychom si dali pořádně do těla a pečlivěji přemýšleli nad tím, co jíme.

Ke štíhlejší postavě a zdravému životnímu stylu pak vede kombinace těchto a dalších kroků, kterou americký psycholog a kouč Michael Mantell nazývá principem CHAIR. Každé písmeno v tomto slově reprezentuje jeden z klíčů, jak uspět: C (commitment) znamená závazek nebo cíl, H (healthier foods) zdravější stravu (kouč při práci s klienty záměrně nepoužívá slovo dieta, které v angličtině obsahuje kořen die, tedy zemřít), A (activity) aktivitu, I (inner motivation) motivaci a R (realistic) to, aby váš cíl byl dostatečně objektivní, a tudíž splnitelný. Myslíte-li to s hubnutím vážně, můžete od září do Vánoc shodit podle odborníků deset až dvanáct kilo.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ OTÁZKA: PROČ?

Vaše případné úspěchy se odvíjejí hlavně od motivace. Odborníci rozlišují dvojí motivaci: vnější, která k vám přichází zvenčí prostřednictvím lákavých stimulů (předsevzetí, všichni hubnou, musím taky), a vnitřní, která je založená na vašich niterných pohnutkách a motivech (těší mě, že zdravě jím a pravidelně sportuji, a půjde mi to ještě lépe, když si vytyčím nějaký cíl – třeba pět kilo dolů). V prvním případě, kdy vaše motivace stojí na ostatních, vaše úsilí zřejmě dostane na frak, jakmile zjistíte, že nevíte, proč vlastně chcete hubnout. Sem spadá valná většina novoročních předsevzetí a hubnutí typu „měla bych“.

Září je jiné v tom, že vás do hubnutí nikdo moc netlačí. Zářijovými předsevzetími se nikdo nechlubí a nepíše se o nich ani v novinách. Rozhodnutí je jen na vás. Americký odborník na strategie a komunikaci Simon Sinek říká, že úspěch naprosto všeho, co v životě děláte, včetně hubnutí, závisí na tom, jak dobře si dokážete odpovědět na otázku PROČ. Proč jsem ve vztahu s tímto člověkem? Proč běhám? Proč pravidelně sportuji? Proč si každé ráno chystám do práce krabičku a nechodím s kolegyněmi na oběd? A další věc, každému „proč“ MUSÍTE něco obětovat. Lidé dnes prahnou po rychlých a bezbolestných řešeních, a hlavně po tom, aby netrpěli.

Jenže jak se říká, bez bolesti není změny. To v případě hubnutí neznamená, že budete trpět hladem. Ale musíte se připravit na to, že když si teď u televize nebudete moct otevřít pytlík chipsů, jak jste to dělali několik let, zřejmě vás oblíbený seriál bude v prvních týdnech těšit o něco méně. Možná ho i naštvaně vypnete. To je realita. Ale když víte, proč to děláte, vydržíte. Kromě nízké motivace je podle Lucie Bevelaqua nejčastější příčinou selhání u změny životního stylu nadbytek informací. Spousta lidí totiž začíná své hubnutí tím, že o něm čtou, což je samozřejmě mnohem jednodušší než cvičit. „Všeobecně můžu říct, že za nadváhu u spousty lidí může lenost.

Mnohé ženy mění svůj životní styl tím, že si něco přečtou a vyřadí z jídelníčku základní živiny, v poslední době hlavně sacharidy nebo tuky. Skladba jídelníčku je pak nevyvážená, organismus při takových dietách často hladoví. Tyto ženy pak mají zaděláno na pořádný problém, s nímž bojují celý život – zpomalený metabolismus a jojo efekt,“ říká výživová poradkyně.

JEZTE JINAK

Nadbytek informací valících se na nás ze všech stran sice způsobil, že podle mnohých poradců řada z nás začala jíst pravidelněji a v menších dávkách, jenže pořád vlastně nevíme, co máme jíst. Na konzultacích u výživových poradců tak přibývá lidí, kterým potíže s nadváhou nezpůsobuje přejídání, ale přesný opak: příliš málo jídla!

Tělo se totiž nízkému příjmu brání tím, že si dělá zásoby, a výsledkem je – tloustnutí. Podle odborníků nejenže je potravy málo, ale v jídelníčku lidí stále přetrvávají kalorické, nutričně nekvalitní potraviny – objemová strava bohatá na živočišné tuky a jednoduché cukry s velkým nedostatkem zeleniny. „Lidé se chtějí zaměřovat na velikost talíře, ale už méně na jeho obsah. Každý člověk je však individualita a potřebuje konkrétní nastavení množství jídla nejen podle příjmu a výdeje energie, ale také podle míry stresu, pohybu a případných zdravotních handicapů.

Pak není důvod být otrokem počítání kalorií,“ míní Lucie Bevelaqua. Abyste se nedostávali se svým příjmem do zbytečně vysokých ani nízkých čísel, je podle ní důležité přemýšlet o složení i objemu.

Jinou porci budete mít k obědu vy, jinou osmdesátikilová kolegyně nebo kolega sportovec. „V jídle se nemůžete s nikým srovnávat, to je vysoce individuální záležitost,“ dodává odbornice. Proto si někdo může myslet, že je zdravé dát si k snídani malou misku müsli, sušeného ovoce, ořechů, to všechno zalité kravským mlékem.

„Je rozdíl dát si ke snídani müsli z obchodu, nebo si připravit vlastní, z čistých ovesných vloček s neproslazovaným a nesířeným ovocem, semínky, případně sójovým mlékem. Taková varianta je přinejmenším nutričně hodnotnější, přesto bych ji nedoporučovala konzumovat každé ráno. Jsem spíš zastáncem toho, dát si krajíček kvalitního celozrnného chleba (klidně pečeného doma ve vlastní pekárně) s kvalitní šunkou a zeleninou, a kdo nemá potíže s nadměrným množstvím útrobního tuku, může si dopřát i klasické máslo,“ doporučuje odbornice.

ÓDA NA PODZIM

První velkou výhodou září je návrat k navyklému tempu a rytmu. Díky tomu není takový problém vypracovat si individuální denní režim, do kterého pochopitelně patří i pravidelný pohyb, a zvyknout si na něj. Zatímco v létě často vstáváte, kdy se vám zamane, a s posunutou snídaní je nakonec posunutý i celý den, na podzim vám vstávání ve dvanáct naruší režim maximálně o víkendu.

Navíc když připravujete svačiny pro děti, je mnohem jednodušší nachystat si ji i pro sebe. Září nabízí pestrou škálu sezonního ovoce i zeleniny, například jablek nebo švestek, které můžete využít jako dopolední svačinu. Mimochodem, jablka jsou jednou z nejoblíbenějších svačin herečky Cameron Diaz. Jak píše ve své knize Body Book, konzumuje je pokrájená na plátky a posypaná kardamomem. S počátkem podzimu také končí období, kdy vám k obědu stačil lehký salát, jenže pak jste bohužel absenci sacharidů večer dohnala pizzou na zahrádce nebo alkoholem.

Na podzim se opět dostávají ke slovu polévky, z nichž jsou v redukčním režimu nejvhodnější výživné zeleninové a masové vývary. Mezi hity v poslední době patří vietnamská polévka pho, která je sice bohatá na vitaminy, ale bohužel také na sacharidy, které jsou obsaženy v nudlích. Čím dál oblíbenější jsou i dýňové polévky. Raději než v restauraci si je ale připravte doma, kde je nebudete mít tendenci přehnaně zahušťovat ani tolik solit.

ZAMĚŘENO NA SPALOVÁNÍ

Září přeje i sportu. Venku už není takové teplo, takže vyrazit můžete v podstatě kdykoli. Ideální na hubnutí je rychlá chůze, běh nebo jízda na kole či kolečkových bruslích. „Jen si nezapomeňte hlídat tepovou frekvenci, která musí zůstat v rovině pro spalování tuků. Jinak budete sice cvičit, ale výsledek se nedostaví ani po půl roce. Přínos sice zaznamená váš kardiovaskulární systém, ale tuk nezredukujete,“ říká Lucie Bevelaqua s tím, že důležité je dělat vše s radostí, jinak je efekt poloviční a u pohybu pravděpodobně dlouho nevydržíte. V září také začínají nejrůznější kurzy, a to jak hubnoucí, tak pohybové.

„Pokud nemáte ráda tělocvičny, krásnou ženskou postavu si udržíte tancem. Z vlastní zkušenosti doporučuji vyzkoušet flamenco. Funguje perfektně nejen na vytvarování pasu a boků, ale také pokud se chcete naučit mít ráda své tělo,“ doporučuje odbornice. A co je ještě potřeba dodat? Nezapomínejte pít. A chvíle, kdy nemáte hlad, ale s chutí byste se zakousla do čehokoli, co je na dosah, zkuste přebít šokem. Ve Spojených státech je jím dávka osvěžení v podobě ústní vody, která restartuje chuťové buňky i čich.

3 tipy, jak nepolevit

PIŠTE SI DENÍK. A do něj všechno, co sníte, vypijete, a také veškeré cvičení. Když budete muset zapsat každé uždibnutí z nedělní bábovky, věřte, že takových uzobnutí bude hned méně.

PLÁNUJTE. Jídlo stejně jako tréninky. Vynechat jednou je povoleno, dvakrát už si zaděláváte na problém, že chuť cvičit ztratíte úplně.

ZAŽEŇTE HLAD. Kamkoli jdete, vždycky mějte v kabelce něco malého k snědku. Ideální je pytlíček ořechů, proteinová tyčinka nebo bílkovinné koktejly. Ty se prodávají v sáčcích s instantní směsí, pak už stačí jen dokoupit nebo kdekoli požádat o vodu. Předejdete tak kručení v žaludku a tomu, že po příchodu domů vyluxujete ledničku.

Článek vyšel v časopise Dieta.

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video