Zázračné účinky propolisu | e15.cz

Zázračné účinky propolisu

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
K tomu, aby vás na podzim dohnalo nachlazení a chřipka, stačí často jen málo. Během několika hodin vás pak začne škrábat a pálit v krku, objeví se bolest při polykání, zarudnutí sliznic a někdy i otok mízních uzlin po stranách krku pod čelistí.

Všechny tyto nepříjemné příznaky znamenají , že sliznice v krku byla napadena viry a tělo se jejich útoku brání zánětem. Pokud se není bolest v krku příliš velká, provázená vysokou horečkou a vážnými obtížemi při polykání, nejedná se závažný zdravotní problém. V případě „obyčejných“ bolestí v krku není ani nutné vyhledávat pomoc lékaře, natož žádat předepsání antibiotik. Velmi dobře si s nimi poradíte i s pomocí tradičních přírodních prostředků. Jedním z nejúčinnějších je propolis, lidově také nazývaný včelí kyt.

Propolis patří k nejžádanějším a také nejtajemnějším včelím produktům. Zvláštně aromatickou, oranžovohnědou látku získávají včely z pryskyřic stromů, které sbírají na kůře, z pupenů apod. Do pryskyřice pak hned po sběru přidávají výměšky svých žláz. Výsledkem je hmota, která má zcela mimořádné účinky. Ničí některé bakterie, viry a plísně, působí proti zánětům a bolesti, zároveň posiluje imunitní systém a tím brání proti dalším útokům virů na organismus, celkově povzbuzuje organismus a podporuje hojení. Včely propolis využívají hlavně jako „desinfekční nátěr“ vnitřku úlu a jako tmel pro utěsnění mezer. Také jím obalují těla vetřelců např. hmyzu a hlodavců, kteří proniknou dovnitř úlu. Jejich mumifikací pomocí propolisu zabrání rozkladu a tím i šíření škodlivých mikroorganismů v úlu. Vzácnost propolisu je kromě jeho výjimečných vlastností dána tím, že ho včely nevyrábějí mnoho. Jeden roj „připraví“ pouze kolem 300 gramů této výjimečné látky za rok. Včelaři ovšem znají způsoby, jak produkci propolisu o něco zvýšit, například umístěním zvláštních sítěk do úlu.

Lidé propolis odpradávna využívají při léčbě zánětů v dutině ústní a hrdle, bolestí zubů, pro celkové posílení organismu, při trávicích obtížích, revmatu a řadě dalších zdravotních problémů. Záznamy o jeho využití máme už ze starověkého Egypta, kde byl používán nejenom k léčení, ale také při mumifikaci těl faraonů.

Není divu, že se vzrůstajícím zájmem o tradiční léčivé prostředky se propolis ocitl v hledáčku vědců. A ti jeho téměř zázračné schopnosti potvrdili. Zároveň ale zjistili, že jde o látku s velmi proměnlivým složením, které se mění podle toho, kde a jaké pryskyřice včely sbíraly. Poměr pryskyřičných složek, pylu, minerálů, enzymů , vosků a dalších látek není v propolisu stálý.

To také znamená, že při použití surového propolisu nebo třeba domácí propolisové tinktury nelze zaručit vždy stejné účinky. Řešením je užití volně prodejných přípravků (např. Propolaid), při jejichž výrobě se používá velké množství propolisu od různých včelařů a mísení a čištění zaručující stabilní obsah látek a účinnost.

Když vás tedy začne bolet v krku, nasaďte proti bolesti a zánětu co nejdřív například Propolisový sprej pro svěží hrdlo Gola. Přípravek v sobě slučuje blahodárné účinky propolisu a svěžest máty, poskytuje rychlou úlevu sliznicím hrdla krku a zajišťuje svěží dech po několik hodin. Při rýmě a zánětu dutin můžete sáhnout po Propolisovém nosním spreji, který usnadňuje dýchání a desinfikuje nosní sliznici. Pro děti jsou k dostání Propolisové kapky bez alkoholu s příchutí lesního ovoce či Propolisové medvídkové tablety. Léčbu můžete doplnit Propolisovým inhalačním olejem, který celkově působí příznivě na dýchací cesty.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video