Zázvor -zdravý lék, chutné afrodiziakum | e15.cz

Zázvor -zdravý lék, chutné afrodiziakum

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zázvor je často používaným kořením asijské kuchyně, které nejenom dodá jídlu výbornou chuť, ale také podporuje trávení a odbourávání tuk. 

Zázvor obecný (Zingiber officinale) je vytrvalá bylina, která se pěstuje pro dužnaté, hlízovité ztlustlé oddenky, které bývají až 10cm dlouhé. Obsahuje éterické oleje, zázvorovou silici a štiplavě ostrou látku zvanou gingerol.

Aktivuje srdečně-cévní systém, pomáhá při žaludečních a zažívacích potížích, snižuje hladinu cholesterolu. Pálivá chuť zahřívá tělo a je antibakteriální. Celkově působí proti nevolnostem, plynatosti a nadýmání. Rozpouští hleny, má protizánětlivé účinky a má pozitivní vliv na krevní oběh. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a v játrech a zvyšuje produkci žluče. S úspěchem se používá při kinetózách (cestovní nevolnosti) a těhotenských nevolnostech (malém množství). Při chřipce a nachlazení pomáhají zázvorové koupele, napařování a čaj. Silice mírně dráždí, dezinfikuje a prokrvuje pokožku. Pomáhá  při bolestech hlavy a stavech napětí. Zázvor je vyhlášeným afrodiziakem.

Použití
Zázvor se nejčastěji používá jako koření na vařená jídla a pečivo. Dělá se z něho zázvorové pivo a zázvorová limonáda, oblíbený je také zázvorový čaj -ten si připravíte tak, že zalijete půl lžičky mletého zázvoru 1/4 l vřelé vody. Zázvor má příjemnou, kořeněnou chuť s nádechy citrónu a květin. Používá se čerstvý-jemně nastrouhaný, nebo sušený. Také se nakládá, kanduje, připravuje se z něj olej a esence.

 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery