Zbavte se kožních mykóz! | e15.cz

Zbavte se kožních mykóz!

ZDROJ: Ženy - E15

Helena Míková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Půjčený ručník od kamarádky, toulavá kočka, dlaždičky ve společných sprchách… I tak se dá chytit mykotické onemocnění kůže či nehtů. K této problematice nám sdělí více MUDr. Helena Jančová z dermatologické ordinace Polikliniky profesora Řeháka na Praze 5

„Kožní mykózy jsou způsobeny mikroskopickými houbami – ty se dělí na kvasinky a vláknité (dermatofyta). Mezi nejčastější původce mykotických onemocnění patří kvasinka Candida albicans, postihuje zejména sliznice (dutinu ústní či genitál), ale i kožní záhyby. Klinickými příznaky dermatofytových infekcí jsou zpravidla projevy na nohou, zejména v meziprstí, dále na rukou, trupu, kštici a nehtech,“ říká dermatoložka.

Je snadné se nakazit pouhým dotykem s nemocnou osobou?

Infekce se šíří buď přímým kontaktem s nakaženou osobou, nebo společně užívanými předměty a prostory (ručníky, podlahy, sedátka). Nejčastěji našlápnutím infekčních šupinek kůže oddrolených z nohou jedinců, kteří jsou postiženi plísňovým onemocněním. Tyto odpadlé infekční šupinky obsahují zárodky plísní a ulpívají zejména na dřevěných podložkách, dlaždicích v okolí bazénu či podlahách v šatnách a sprchách. Přenesení infekce usnadňuje poranění nohou, zejména ragády (prasklinky kůže mezi prsty u nohou), dále ploché nohy či nohy otlačené nevhodnou obuví. Jiným zdrojem nákazy může být nemocné zvíře, zejména kočka, morče, pes, případně skot nebo hlodavci. Infekce se nejčastěji přenese kontaktem kůže člověka (dítěte) se srstí nemocného zvířete. Proto se doporučuje nehladit zvířata, která mají viditelné změny srsti a kůže. Vzácně může být zdrojem infikovaná půda. Přenos infekce krátkým dotykem s postiženou kůží nemocného člověka či zvířete je též možný.

Kde všude na těle se dermatomykóza může vyskytnout?

Kdekoli na kůži lidského těla, včetně nehtů a vlasů. Mezi nejčastější místa výskytu patří meziprstí a nehty dolních končetin, kožní záhyby – třísla, oblast pod prsy a podpaží. Často se setkáváme s povrchovou kožní plísní na zádech a ramenou, kterou způsobuje kvasinka Pityrosporum ovale. Tato kožní infekce však způsobuje problémy jen u některých lidí, kteří mají kůži k infekci citlivější.

Existují mykotická onemocnění typická pro dětský věk?Liší se od nákazy u dospělých pacientů?

U dětí se obecně setkávám s mykotickými onemocněními méně často, například postižení nehtů na nohou je u nich velmi vzácné. Nedonošené děti a někteří novorozenci mají projevy kvasinkové infekce v dutině ústní (soor = moučnivka). U dětí školního věku častěji než u dospělých diagnostikujeme plísňové onemocnění zvířecího původu. Léčba tohoto typu onemocnění není jednoduchá a často se musejí 2 týdny užívat antimykotické tablety a dlouhodobě pravidelně na kůži nanášet mast nebo krém. Někdy si děti toto onemocnění přivezou z letní dovolené u moře, kde hladí toulavé kočky. Dříve se těžké formy mykotické infekce vyskytovaly ve kštici u dětí, ale to už je dnes u nás naštěstí velmi vzácné.

Je vůbec u dermatomykóz vhodná domácí snaha o samoléčbu?

U lehčích forem infekcí, zejména u plísňového onemocnění v meziprstích nohou, je domácí léčba určitě možná. Na trhu je řada volně prodejných kvalitních protiplísňových přípravků. Doporučuji však místa ošetřovat skutečně pravidelně.

Jak dlouho zpravidla trvá léčba? Bývá častá recidiva na tom samém místě (ploše)?

Léčba trvá většinou minimálně 10 dnů, u nehtů to může být i řada měsíců pravidelného ošetřování pomocí roztoků, krémů či laků. Ano, infekce se může vyskytnout znovu na stejném místě, které je k infekci náchylnější (čtvrté meziprstí nohou, kožní záhyby…).

Platí, že pokud člověk trpí kožní mykózou, přenese se tento problém po čase i na nehty, nebo spolu tato dvě mykotická onemocnění nesouvisejí a mají jiného původce?

Může to tak být, problémy na nehtech i v meziprstích nohou většinou způsobují dermatofyta (Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes var. interdigitale). Naopak z neléčených postižených nehtů se infekce může šířit na okolní kůži, zejména náchylní na rozšíření infekce jsou lidé s cukrovkou, poruchou imunity, pacienti po transplantacích či v jinak obecně špatném zdravotním stavu. Celkové (vnitřní) mykotické infekce jsou závažné.

Rozeznáme na první pohled mykózu na svých nehtech?

Zpravidla na první pohled poznáte, že s nehty něco není v pořádku. Mohou mít změnu barvy a lesku, většinou jsou zažloutlé, mohou být ztluštělé, deformované, zhrubělé. Ne každá změna na nehtech však nutně musí znamenat mykotické postižení.

Onychomykóza jistě není nic příjemného – je doménou pouze prstů u nohou, nebo se vyskytuje také na rukou? Týká se i dětí?

Toto onemocnění je skutečně častější na nehtech dolních končetin. Na nehtech rukou se s ní naštěstí setkáváme řidčeji. Přispět k tomu může nošení umělých nehtů nebo časté používání odlakovačů na nehty, dále nadměrné mytí a máčení rukou. U malých dětí jsem se zatím s onychomykózou nehtů nesetkala.

Léčba nehtů je snadnou záležitostí? Zůstávají po onemocnění nějaké stopy? A jaké se mohou objevit komplikace?

Léčba nehtů je dlouhodobá, trvá i několik měsíců, používají se pravidelně krémy, roztoky, laky. Novinkou v léčbě je i speciální laser na nehty. Délka doby klasické léčby souvisí také s rychlostí růstu nehtu. Pokud jsou plísní postiženy celé nehtové ploténky, musíme na zdravé nehty na rukou počkat 3 až 6 měsíců, na nohou 6 až 12 měsíců. Léčbu místními přípravky usnadníte, když budete nehty pilovat, zeslabenou nehtovou ploténkou léčivo proniká lépe.

Postižené nehty většinou odrostou a žádné změny již pak nejsou patrné. Pokud však onychomykóza zůstane dlouhodobě neléčena, může dojít k trvalému poškození nehtu, případně k rozšíření infekce do nehtových valů, a u pacientů s poruchou imunity může dojít i k rozsevu infekce po celém těle. Poškozené nehty a praskliny kůže v meziprstích mohou být vstupní bránou i pro jiné infekce, nejčastěji růži (erysipel).

Onemocněním kůže či nehtů trpívá i psychika, obzvlášť ženy se s tím zřejmě vyrovnávají hůře… Můžete poradit, jak přecházet případným recidivám či jak svým přístupem urychlit léčbu?

! Důležitá je denní koupel a následné důkladné osušení kůže, zejména meziprstí nohou a rukou. ! Při návštěvě bazénů či saun používejte vlastní obuv, zejména pozor na dřevěné rohože. ! Noste ponožky z přírodních materiálů.

! Obuv si pořiďte prodyšnou, pravidelně ji větrejte, sušte a dezinfikujte (též ponožky a punčochy před praním). ! Nehlaďte zvířata, která mají viditelné změny srsti a kůže.

! Pokud má domácí miláček problémy se srstí, navštivte včas veterináře…

Antimykotika v tabletách (= plošná) se užívají při onemocnění kůže cca 2–3 týdny, u onemocnění nehtů však i 4–6 měsíců. Jestliže se aplikuji lokálně (místně, tj. nanášení krémů, mastí či roztoků), většinou se doporučuje 1–2x denně pravidelně po dobu 2–3 týdnů a u některých typů onemocnění i následná 2týdenní zajišťovací léčba. Vždy záleží na druhu a rozsahu onemocnění i celkovém zdravotním stavu. Pokud tyto přípravky užíváte delší čas, existuje určité riziko vzniku rezistence, ale není to tak velký problém jako u antibiotik, navíc je na trhu řada různých lokálních antimykotik, mezi nimiž lze při léčbě vybírat. Zdroj: časopis Moje zdraví

Autor: Helena Míková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery