Zbavte svou domácnost roztočů! | e15.cz

Zbavte svou domácnost roztočů!

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V České republice trpí alergií každý čtvrtý dospělý a každé třetí dítě. Za posledních deset let se počet nemocných zdvojnásobil a pacientů bude i nadále přibývat.

Hlavní příčinou vzniku alergií je ovzduší zamořené prachovými částicemi, které jsou pestrou směsí alergenů. Genetické vlohy pro vznik alergie má tři a půl miliónu obyvatel naší republiky.

Proč jsme na některé látky alergičtí?Úkolem imunitního systému je rozlišit látky, které jsou tělu vlastní a které jsou naopak cizorodé. Jakmile rozpozná cizí látku, která by mohla být tělu nebezpečná, mobilizuje obranné mechanismy, které látky zneškodní. Imunitní systém člověka trpícího alergiemi sice rozpozná cizí látku, nedokáže však již odhadnou, do jaké míry je pro organismus nebezpečná. Organismus pak zbytečně reaguje na látky, které ve skutečnosti nejsou pro tělo nebezpečné.

Přehnaná čistota škodíVýzkumy ukázaly, že absolutně sterilní prostředí není pro děti vůbec to pravé. Určitá míra špíny působí na dětský organismus jako prevence do budoucna. Pokud děti přicházejí do styku s různými mikroorganismy, které jsou všude kolem nás, například v hlíně, písku, ve stájích, na selských dvorech apod., zdokonalují si tím dokonce kondici imunitního systému. Neznamená to, že bychom neměli děti vést k hygienickým návykům. Je však dobré vědět, kde je ta správná míra a nic nehrotit do extrémů.

Původci alergiíExistuje velké množství podnětů, které mohou v lidském organismu spustit alergickou reakci. Může se jednat o potraviny, chemikálie, pyly, zvířecí chlupy, škůdce, plísně a houby nebo roztoče. Právě s roztoči vedeme v našich domácnostech často marný boj. Jak na to, aby nám škodili co nejméně?

Domácí roztočiRoztoči patří mezi největší nepřítele alergií. Roztoči sami o sobě nejsou pro člověka nebezpeční, problémy činí jejich výkaly. Tyto alergeny jsou velké pouhých 4 – 20 mikronů (tisícin milimetru), a mohou se rozdrobit až na částečky o velikosti 0,5 mikronu. Velikost samotného roztoče je až 0,3 milimetru.

Domácí roztoči se rádi usídlují v kobercích, v plyšových hračkách a především v posteli a v lůžkovinách, kde mají ideální klima – teplo, vlhko a dostatek potravy ze šupinek lidské kůže.

Vlhké, nevětrané klima je ideální prostředí pro roztoče. Vlhkost vzduchu 70 – 90 % prospívá nejenom roztočům, ale i tvorbě plísní. Roztoči nepijí, ale vstřebávají vzdušnou vlhkost. Klesne-li vzdušná vlhkost pod 50 %, roztoči vysychají a umírají. Aktuální vlhkost vzduchu bychom měli pravidelně měřit vlhkoměrem a omezit používání zvlhčovačů vzduchu.

Prach nejsou vždy roztočiPrach je všeobecně spojován s útočištěm roztočů. Roztoči tam skutečně žijí, neexistuje však přímá úměra mezi množstvím prachu a množstvím obsažených roztočů. Je-li byt suchý a dokonale větraný, roztočů je tu minimum.

  • Větrejte za slunného, suchého dne.
  • Prach utírejte vlhkou prachovkou s několika kapkami eukalyptového oleje, který roztoče odpuzuje.
  • Používejte prachovku s elektrostatickým nábojem, která nevýří prach.

Koberce a výkonný vysavačKoberce všeobecně platí jako oblíbený domov roztočů. Pokud již chceme mít doma koberce, je vhodné vybírat ty s krátkým a hustým vlasem. Roztoči se tak nemohou dostat do hloubky a můžeme je vysát vysavačem. Druhou podmínkou likvidace roztočů je kvalitní vysavač. Mnohé vysavače sice prach včetně roztočů vysají, ale rozpráší ho zpátky do vzduchu. Po luxování je množství alergenu až třikrát vyšší. Je vhodné pořídit si speciální vysavač pro alergiky, který většinu alergenů bezpečně zachytí. Ideálním řeším je používání centrálního vysavače, který vzduch odvádí zcela mimo vysávaný prostor – nejčastěji přímo ven z domu.

Postele a lůžkovinyMatraci a lůžkoviny je vhodné povlékat do povlaků nepropouštějících roztoče. Rozhodneme-li se již investovat do těchto speciální povlaků, je dobré koupit i nové matrace a lůžkoviny. Povlaky mají takové složení, že nepropustí ani šupinky kůže, ani roztoče, čímž zabrání, aby se tu roztoči usídlili. Povléknout můžeme i staré lůžkoviny. Roztoči sice uvnitř zůstanou, alergeny se však již nedostanou ven.

Do nové matrace a lůžkovin se roztoči běžně usídlí do čtyř měsíců.

Roztoče zničíme také ohřevem matrací a lůžkovin. Tyto služby poskytují některé specializované firmy. Lůžkoviny pereme při teplotě minimálně 60 stupňů. Lůžkoviny pereme každý měsíc, potahy na peřiny jednou za čtrnáct dní a polštáře a prostěradla dokonce týdně.

Lůžkoviny pravidelně větrejte. Roztočům nesvědčí přímé slunce a působení UV záření.
Občas matrace vysajte.

Dětské hračkyTrpí-li naše děti alergiemi, měli bychom dávat jejich plyšové hračky jednou týdně na šest hodin do mrazáku. Tím zahubíme roztoče. Vypráním se zbavíme i alergenů.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video