Zdravá výživa: Konopné semínko | e15.cz

Zdravá výživa: Konopné semínko

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Konopné semeno má skvělé výživové výživné hodnoty a obsahuje nepřeberné množství esenciálních látek, které naše tělo potřebuje k dosažení optimálního zdraví.

Konopné semínko
Konopné semínko jako potravina svými kvalitami výrazně překonává všechna běžně známá olejnatá semena. Technické konopí je odrůda rostliny Cannabis L Sativa, je původem z Asie a jako zdroj obživy bylo používáno dříve než sója. Z Asie se dostalo do Evropy, kde přišlo nejenom na jídelníček, ale bylo využíváno i pro technické účely. Spolu se lnem se konopí hojně pěstovalo až do 19. století, kdy je vytlačila levná zámořská bavlna. Svou roli pak sehrála i protimarihuanová kampaň, která nebrala ohled na odlišné druhy konopí. Technické konopí totiž neobsahuje THC, respektive má ho jen v tak malém množství, že není možné ovlivnit vnímání ani při konzumaci většího objemu. Dnes už konopná semínka běžně nalezneme v obchodech se zdravou výživou, protože ho stále více rostoucí trend zdravé výživy dostal zase na výsluní.

Konopné semínko můžeme s klidem zařadit k nejvýživnějším potravinám, je tvořeno průměrně ze 25% jednoduchými proteiny, 31% tuky a 34% uhlohydráty. Obsahuje 20 aminokyselin včetně 8 esenciálních, které lidské tělo neumí syntetizovat. Konopné semeno nemá na rozdíl od sóji a masa inhibitory trypsinu a oligosacharidy, které ztěžují trávení a způsobují plynatost. Má mnoho esenciálních mastných kyselin omega 6 a omega 3, dále jsou tu kyseliny gama línolenová a olejová -omega 9 se silnými protizánětlivými účinky, chlorofyl a lecitin. Má rovněž vysoký obsah vitamínu E, B1 a B2, je bohaté na minerály, zejména hořčík, železo, fosfor, draslík, vápník a zinek. Neobsahuje lepek, proto je vhodné pro osoby trpící celiakií.

Konzumace
Konopné semínko má tvrdší křupavou slupku a uvnitř se nachází měkká dužnina. Chutná podobně jako oříšky nebo mandle. Dá se konzumovat přímo, nebo ho můžeme namáčet a přidávat do pokrmů, například salátů. Koupit semínka můžeme již vyloupaná, nebo obalená slupkou (slupka se dá také konzumovat, ale někomu může vadit její chuť či tvrdší konzistence). Ze semínek se dá  připravit konopné mléko.

Konopné mléko
Konopná semínka v libovolném množství dejte do misky, zalijte je vodou a nechte asi jeden den namáčet do doby, než semínka začnou praskat a objeví se bílé klíčky. Vodu průběžně měňte. Pak preceďte, semínka dejte do mixéru a přidejte vodu v poměru 1,5 dílů vody na 1 díl semínek. Mixujte tak, až zůstane mléko a slupky a poté přeceďte přes jemné síto. Mléko dále můžete ochutit, například medem, nebo ho můžete rozmixovat s ovocem.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video