Zdravá výživa: Vlašské ořechy | e15.cz

Zdravá výživa: Vlašské ořechy

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vlašské ořechy (Juglans regia) patří k nejstarším starobylých potravinám světa.

V Périgordu ve Francii byly při odkrytí archeologických nalezišť objeveny malé zkamenělé skořápky vlašských ořechů, které byly praženy už během neolitu před více než osmi tisíci lety. Sklizeň ořechů začíná koncem srpna. Ořechy jsou připraveny ke sklizni tehdy, když ochranné zelené slupky praskají. Sklizeň pak pokračuje až do začátku listopadu. Jádra vlašských ořechů mají přirozeně odlišné zbarvení od velmi světlé až po tmavší žlutou barvu, což je částečně způsobeno také odrůdou vlašského ořechu.

Ořechy obsahují mnoho vitaminů a minerálů jako je vitamin E, vitamin B1, B6, kyselinu listovou, hořčík, měď a zinek. Jsou zdrojem bílkovin, které jsou málo obsaženy v nasycených tucích a neobsahují cholesterol.

Jádra vlašských ořechů obsahují cenné omega-3 mastné kyseliny, které jsou dobrou prevencí  kardiovaskulárních chorob. Pokud sníte několik ořechů po větším jídle, tělo se lépe vyrovná se s negativním působením snězených tuků. Pravidelná konzumace ořechů zabraňuje kornatění tepen,  udržuje je pružné a také snižuje hladinu cholesterolu. Vlašské ořechy obsahují kyselinu alfa lipoovou, která má významné antioxidační účinky.


 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video