Zdraví i hubnutí začíná v hlavě | e15.cz

Zdraví i hubnutí začíná v hlavě

Monika Nevolová, lifekouč a nutriční poradce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lékařská vyšetření ukazují, že byste měli být fit a zdraví jako rybička, ale vy se tak ani trochu necítíte? Jste unaveni, bez elánu a trápíte se nadbytečnými kilogramy? Řešení těchto potíží je blíž, než byste čekali. Uvnitř vás samotných.

Uvědomujete si, jak často popisujeme duševní stavy a nálady v souvislosti s tělesnou schránkou? Známe lidi, kteří mají srdce na správném místě, a co na srdci, to na jazyku, zatímco z jiných lidí dostáváme osypky. Leckdy nemůžeme něco zkousnout nebo strávit, zvláště když nám to opravdu hnulo žlučí a už několik dní nám to leží v žaludku. Jednoduše zažíváme a trávíme – životní situace i to, co jíme. Mezi tělesnem a pocity existuje neustálý rozhovor, když se ale tyhle dvě části dlouhodobě přou, začíná být zle, a tak místo, abyste si život vychutnávali plnými doušky, trápí vás nedostatek energie a nadváha. Žádné zaručené diety z časopisů dlouhodobě nezafungovaly, a najednou nevíte, co dál. Udělejte krok zpátky, sami k sobě. To proto, že začarovaný kruh hubnutí i přibírání na váze začíná vždycky v hlavě.

Všechny diety světa by fungovaly lépe, kdybychom tolik nepotřebovali chránit svá zranitelné já před negativními emocemi různými energetickými bloky, třeba známým vynahrazováním si nepříjemných pocitů těmi příjemnými z jídla. Díky výběru nekvalitní stravy jsou navíc některé části těla energeticky podvyživené, a tak logicky vysílají mozku požadavky na další a další kalorie, a tělo prostřednictvím hladu hlásí nedostatek energie, kterou pak nesmyslně uloží do tukových zásob. Dokud nezačneme kromě změny jídelníčku a zvýšení pohybové aktivity dialog sami se sebou, hrozí neustálé návraty k přejídání se či sahání po rychlých nekvalitních zdrojích energie z důvodu trápení, spěchu a stresu. A když se pak snažíme nad tělem zvítězit a donutíme jej k delšímu hladovění, zase si neprospějeme, protože zmatené vyhladovělé tělo poté, až hladovku skončíme, zpomalilo svůj metabolismus mezitím na tak úsporný režim, že všechno, co mu poté dáte, beze zbytku rychle uloží do tukových zásob.

Autor: Ženy - E15Většina z nás by k odborníkovi přes psychiku třeba kvůli vyrážce zřejmě nešla, kvůli problémům s únavou a nadváhou se to ale vyplatí. Problémy s váhou totiž často mívají lidé, kteří nemají schopnost rozpoznávat, sdělovat a usměrňovat své pocity, potlačují a odkládají řešení konfliktů s okolím, mívají narušené mezilidské vztahy, a následně trpí sníženým sebehodnocením a pocity viny. „Nadváha bývá projevem toho, že v sobě potlačujeme emoce, napětí a stres, a že se bojíme přiblížit se k některým citlivým oblastem života, a tak si odstup od problémů a od ostatních vytváříme pomocí tukové bariéry“ říká Monika Nevolová, lifekouč a nutriční poradce z Herbalife.

Ztrácíte balanc mezi osobním a profesionálním životem, máte málo energie na dosažení věcí, které chcete? Aby váš život nabral správný směr, je nutné začít se o tom bavit… a nemusíte na to být sami. Efektivní zvládání stresu a napětí, snižování váhy, odbourávání psychických bloků, fitness a zdravotní plán, péči o sebe, relaxaci, to vše nabízí u nás relativně nová profese – lifestyle koučink nebo také life koučink. Life kouč je facilitátor, poradce, člověk, který pomáhá zlepšit vaše vnímání reality v oblasti životního stylu. Je to zralá osobnost, která dokáže doprovázet na cestě k vytčenému cíli, tím že dostává z lidí to nejlepší tak, že podporuje a maximalizuje jejich silné stránky. Jak to, že to funguje? Na rozdíl od běžné podpory rodiny a přátel, life kouč jedná stejně citlivě, přesto nezaujatě a s respektem a nediktuje návody na šťastný život, spíše společně s klientem hledá nové možnosti rozvoje a vytváří akční životní plán.

Podívejte se do zrcadla. Vidíte zdravou, rozzářenou pleť, nebo spíše tmavé kruhy pod očima? Vaše tělo vám vždycky vysílá dostatek signálů… Poslouchejte je a buď sami nebo prostřednictvím life kouče otevřete cestu k uspokojení svých potřeb a cílů, zlepšete svou výkonnost v práci, vztazích, či v oblasti fyzické kondice. A možná už za několik dní nebudete potřebovat tolik make-upu a plni elánu začnete shánět o číslo menší velikost oblečení.

Autor: Monika Nevolová, lifekouč a nutriční poradce
22. ledna 2011

Autor: Monika Nevolová, lifekouč a nutriční poradce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video