Zdravotní problémy a olivový olej | e15.cz

Zdravotní problémy a olivový olej

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dnešní moderní doba sebou přináší i mnohé zdravotní potíže. Mnoho lidí se okamžitě obrátí na lékaře. Obdrží recept na lék plný chemických látek, ale mnohdy je tento postup zbytečný.

Konečně, dnešní hektická doba klade na jednotlivce požadavky na péči o prevenci a předcházení vážným chorobám. Přebíráme do svých rukou odpovědnost za své zdraví. A zde nastupuje znovuobjevená příroda. Rostlinný svět nám nabízí nepřebernou škálu efektivních prostředků pro léčení i prevenci. Mimo různých bylin nám oliva a olivový olej pomůže mnohé problémy řešit dřív, než zdravotní problémy propuknou. Ale pro jistotu, abychom nepromeškali příznaky některé vážnější choroby, před začátkem zamýšlené léčebné kúry doporučujeme lékařskou konzultaci.

Detoxikace celého organismu


Každé ráno nalačno vypijeme šťávu z půlky citrónu smíchanou s několika kapkami extra panenského olivového oleje. Kúru je vhodné opakovat při každé změně ročního období a dodržovat po dobu tří týdnů.
Koktejl pro výbornou kondici
Nalačno vypijeme 1 rozmixované avokádo smíchané s 1 nadrobno pokrájeným stroužkem česneku a 1 lžící olivového oleje. Koktejl můžeme popíjet i přes den, nalačno je ale účinnější.
Špatné trávení a bolesti břicha
Spolkneme nalačno 1 lžíci olivového oleje. Po několika minutách vypijeme velkou sklenici teplé vody, smíchanou se šťávou z 1 citrónu. Na 90 minut raději ulehneme na lůžko a otočíme se na pravý bok.
Bolesti svalů, pohmožděniny, výrony
Ve vodní lázni povaříme po dobu 2 hodin 100 g heřmánku a 1l olivového oleje. Občas promícháme a poté přefiltrujeme. Směs dobře vmasírujeme do postiženého místa. Zbývající část nalijeme do tmavé láhve a uložíme do chladničky. Tzv. vyvrtnutý kotník obvážeme obvazem nasáklým olivovým olejem a převazujeme každých 24 hodin. Můžeme přidat polštářek s kostkami ledu, který často vyměňujeme. Pozor na omrzliny!
Proti revmatickým bolestem
Př revmatických bolestech použijeme obklad z rozemletých bobkových listů (asi 10 kusů), smíchaných s 0,5l olivového oleje. Zbylý olej uložíme v láhvi v chladničce. Vydrží i rok.
Nastydnutí, bolest v krku a uších
Lehce zahřejeme olivový olej a 1 lžíci vypijeme nebo alespoň déle kloktáme. Do bolavého ucha vstříkneme 2 kapky vlažného oleje.
Pro žlučníkáře
Každý den nalačno vypijeme 1 lžíci extra panenského olivového oleje. Pro vylepšení chuti je možné přidat pár kapek citrónové šťávy. Je důležité, aby olej byl opravdu jen extra panenský, který má kyselost nižší než 1%.
Bolestivá menstruace
Smícháme 1 lžíci olivového oleje a 2 kapky šalvějového esenciálního oleje. Olejíčkem masírujeme podbřišek.
Prevence před alkoholovou opičkou a kocovinou
Před požitím většího množství alkoholu vypijeme jednu lžíci olivového oleje.
Během svátků a plánovaných delších oslav (Vánoce, Velikonoce, narozeniny a hody či posvícení) je vhodné vypít směs 1 lžíce olivového oleje, 1 lžíce citrónové šťávy a 5 kapek rozmarýnového esenciálního oleje. Polovinu vypít nalačno a zbytek těsně před jídlem. Po náročné oslavě nám udělá dobře vývar z 1 svazku pórku, 3 stroužků česneku a 2 až 3 lžic olivového oleje.

Ochucené olivové oleje v boji proti chorobám


Ochucený olej je velmi kvalitní olej, do kterého vložíme snítky bylinek, aromatické koření a necháme vylouhovat. Slouží výhradně k úpravám pokrmů. Jeho příznivé účinky pronikají do těla stravou. Olivový olej má prokázané preventivní účinky na naše zdraví. Čím déle jej používáme, tím lépe.
Obecný postup při výrobě ochucených olivových olejů
Na 1 litr kvalitního extra panenského olivového oleje postačí 1-2g bylinek, které necháme v kvalitním extra panenském oleji nejméně jeden měsíc louhovat. Poté přefiltrujeme a uložíme v tmavé lahvičce v chladu a temnu.

Česnekový olej -astma, vysoký tlak, kornatění tepen, plicní problémy, roupy, únava, rakovina.
Cibulový olej -cukrovka (diabetes), kornatění tepen, průjmy, infekce pohlavních orgánů, močových cest, žlučníkové kameny, střevní problémy, obezita, otoky, revmatismus a vodnatost (zadržování tekutin v těle).
Tymiánový olej -astma, chřipka, rýma, kašel, plicní problémy, špatné trávení, zchvácenost, střevní infekce, nepravidelná menstruace, výtok, nespavost.
Citr6nový olej -kornatění tepen, vyčerpanost, revmatismus, ledvinové a žlučové kameny.
Estragonový olej -problémy s trávením, nechutenství, střevní parazité.
Rozmarýnový olej -pomáhá bojovat se špatným cholesterolem v krvi a snižuje jeho hladinu.
Hřebíčkový olej -proti únavě.

Uvedeno ve spolupráci s nakladatelstvím Smart press, www.smartpress.cz , Zdroj: Olivová kuchařka, autorkyJarmila Teplíková, Lenka Světová, Dagmar Derré


 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video