Zelené koření v kuchyni | e15.cz

Zelené koření v kuchyni

ZDROJ: Ženy - E15

Marie Valasová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Věhlasní kuchaři by si nedovedli ani představit přípravu pokrmů bez bylinek. Vědí, že bylinky dodávají pokrmům nezaměnitelnou chuť i vůni.

Toto „zelené koření“ je už i u nás běžně dostupné po celý rok, můžeme je kupovat ve svazcích či květináčích, případně si je můžeme sami pěstovat na balkonech, na zahrádce a v zimě ve skleníku. Čerstvé, nesušené, je chutnější a zdravější. Podívejme se nyní, jak a k čemu použít některé z nich. A jelikož se bylinky většinou používají čerstvé, pokrmy i pěkně nazdobí svěží barvou.

Bazalka


Používá se na skopové i vepřové maso, ryby, zeleninu, jídlo „z jednoho hrnce“, do omáček italského typu k těstovinám, do rajčatové polévky, do salátů, připravuje se z ní čaj.
Povzbuzuje chuť k jídlu a trávení, odstraňuje pocit přejedení a nadýmání, působí mírně projímavě.

Pažitka


Pěstuje se jako trvalka. Patří v Evropě k nejvyhledávanějším druhům koření. Výborná je nadrobno nakrájená na dochucení polévek a ozdobení příkrmů, je všestranně použitelná v čerstvém stavu – nikdy ji nevaříme. Je výborná na chléb s máslem, do salátů, do tvarohu, pomazánek, na ryby.
Povzbuzuje chuť k jídlu, je plná vitamínů, dodává pokrmům chuť po cibuli a česneku.

Petrželka

Povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, je močopudná, čistí krev, je plná vitamínů. Odstraňuje nepříjemný zápach z úst po požití česneku, pokud ji rozžvýkáme syrovou.
Přidává se do polévek masových i zeleninových, do sekaných mas, sype se na přílohy (brambory, rýže), zdobí se jí obložené chleby i talíře.

Řeřicha


První posel jara – můžeme si ji vypěstovat na mokrém ubrousku doma, jako první vitamínovou bombu. Čerstvá se dává do salátů, do obložených baget a chlebů, zelených omáček, tvarohu, vaječných pokrmů, brambor, jako obloha do chlebíčků a obložených mís.
Povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, čistí krev, je močopudná.

Libeček


Pěstuje se jako trvalka. Na zahradě tvoří dekorativní keře a od jara dává velké listy výborné do masových i zeleninových polévek (nahradí maggi koření), do jídel z jednoho hrnce, do masitých pokrmů.
Vyvařený list vyhodíme a další čerstvý list nasekáme do hotového pokrmu. Je vhodné jeden list dát vařit k bramborám, po uvaření brambor se vyhodí, ale brambory budou jemně provoněné.
Podporuje trávení, působí proti nadýmání, je močopudný, neměl by se používat při ledvinových onemocněních a v těhotenství.

Máta peprná


Vytrvalá bylinka. Používá se do omáček, polévek, do tvarohu, vajec, bylinkového octa. Zdobí se jí ovocné poháry. Nejznámější je z ní lahodný čaj, který podporuje funkci žluči a jater a je výborný při žaludečních a střevních potížích. Po tučném obědě je ideální vypít sklenici vlažného mátového čaje na podporu trávení.

Autor: Marie Valasová

Autor: Marie Valasová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery