Zelí. Tak obyčejné a tak účinné | e15.cz

Zelí. Tak obyčejné a tak účinné

ZDROJ: Ženy - E15

Pavla Kurková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Věřili byste, že s námi brukev zelná (Brassica oleracea) bydlí již od neolitu? Ve volné přírodě rostla v západní Evropě, ve Středomoří i na Blízkém východě. Staří Římané si ji často dopřávali na svém jídelníčku a zároveň z ní připravovali léčivé prostředky. Díky nim po dobrých „šest staletí neběhali za lékařem“. Zelí se zalíbilo i Keltům, Germánům a Slovanům, a tak jej dnes sklízíme díky moudrosti svých předků.

Medicína chudých

Zelí odjakživa patřilo k postním jídlům, k pokrmům pro skromný stůl. Jenže „protirakovinová hlávka“ v sobě skrývá selen, karotenoidy, polyfenoly, jod či vitaminy A a C omlazující vaše buňky a držící stráž před rakovinou, zejména plic a zažívacího traktu.

Navíc se přátelství vápníku s fosforem projeví na zpevnění kostí a udrží od vás osteoporózu v uctivé vzdálenosti.

Zelené obklady

Dříve než obklady přiložíte, připravte listy na léčbu. Syrové je ponořte do teplé vody, omyjte a osušte. Potom je překryjte potravinovou folií a několikrát přejeďte válečkem, aby se narušila jejich žilnatina a uvolnily léčivé látky.

  • Trápí-li vás „nemoc řidičů“ (hemoroidy), vložte listy před spaním mezi půlky hýždí (lehce je zasuňte dovnitř) a upevněte kalhotkami nebo slipy. Po probuzení je odstraňte a omyjte konečník studenou vodou.
  • Kojící ženy, které prodělaly zánět prsu (mastitida), vědí, o jak moc bolestivou záležitost se jedná. Úlevu jim přinese „zelná léčba“.
  • List položte na prs, překryjte gázou a upevněte podprsenkou. Nechejte působit přes noc nebo 1–6 hodin přes den. Poté list vyjměte a prs omyjte vlažnou vodou.
  • Ozývá-li se vám bolest v kloubech (například při dně či artritidě) nebo jste si přivodili výron či podvrtnutí, rychle se poohlédněte po zelí. Jeho listy položte na postižené místo, překryjte gázou a zafixujte obinadlem. Držte je na místě alespoň po dobu 2 hodin. Ideální je však terapie přes noc.
  • Při revmatismu listy vložte mezi dva ručníky a krátce je ohřejte na kamnech nebo v troubě (ne mikrovlnné!). Teplý obklad pak aplikujte pro zmírnění bolestí kloubů.
  • Zelné listy si také můžete najmout jako svého osobního „kožního ranhojiče“. Akné, rány, oděrky, vředy, menší popáleniny, omrzliny či rozpraskanou kůži krásně vydezinfi kují, zklidní a zahojí.

Podzimní úklid organismu

Cítíte zelné aroma na sto honů? Není divu, je totiž bohaté na sloučeniny síry. Ty neutralizují škodlivé látky a urychlují vylučování toxinů (faktorů stárnutí a nemocí) z vašeho organismu. Budete-li užívat zelnou šťávu, preferujte hlávky pěstované v organickém zemědělství. Zelí totiž čistí nejenom náš organismus, nýbrž i půdu, kde roste. Je-li „ošetřováno“ pesticidy, herbicidy nebo insekticidy, natáhne je z půdy do sebe a vy pak jedy vypijete přímo ve šťávě.

Tip: Zelí důkladně omyjte, pokud možno nechlorovanou vodou. Poté ponořte listy asi na 10 sekund do minerálky (bez sladidel a příchutí) ohřáté na 40 °C. Tento postup opakujte 3x. Následně vhoďte listy do odšťavňovače a vymačkanou šťávu pijte ihned. Tuto „zelnou uklizečku“ si pozvěte do svého organismu nejlépe po dobu 3 týdnů, přičemž si dopřejte každé ráno jednu sklenku šťávy nalačno (aspoň 20 minut před snídaní). Před zimou si tak pročistíte játra, ledviny a významně snížíte riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

Nešetřete vodou

Pro lepší stravitelnost a odstranění charakteristického aromatu si nejprve připravte „bělidlo“ a vařte zelí několik minut ve velkém objemu vody. Tím se částečně odstraní sloučeniny síry. Poté vodu slijte a dovařte zelí v páře. Pro tepelnou úpravu dávejte přednost malému zelenému zelí, jehož mladé, jemné listy jsou pro trávicí trakt přijatelnější.

Kysané zelí znal i kapitán Cook

Každý podzim staří Římané krouhali do keramických hrnců hlávky zelí, aby zkvasilo a přineslo zásobu vitaminů na chladné období. Vynikající „probiotikum ze zahrady“ v sobě obsahuje mikroorganismy a enzymy, v jejichž společnosti střevní mikrofl óra jásá. Střeva se čistí, lépe vstřebávají živiny a zažívání šlape jako skvěle seřízený hodinový strojek. Ovšem za předpokladu, že kysané zelí jíte pouze samotné, bez doprovodu uzenin nebo masa.

Kapitán Cook podával své posádce kysané zelí 3x týdně, aby ji ochránil před kurdějemi. Obrovská vlna vitaminu C a zinku totiž spláchne, nachlazení, chřipky i další virózy. Mimochodem, fermentací v zelí vznikají rovněž vitaminy B3, B5, B6, B12. Tato „mentální infuze“, doplněná o železo a hořčík, aktivuje mozkovou činnost a zachovává duševní svěžest. Podpoří vás také při stresu a zregeneruje nervovou soustavu po dlouhodobém vypětí organismu.

Bílé, nebo červené?

Tak zní často otázka v mnoha restauracích. V našem případě však nemluvíme o víně, nýbrž vybíráme svého zelného favorita.

  • Bílé zelí přichází s výživou pro mozek (kyselina listová, vitamin B12) a imunitní systém (selen, zinek). Pravidelné dávky se také odrazí v protisklerotických účincích uvnitř vašich cév.
  • Naproti tomu červené zelí vám dodá více vitaminu C, provitaminu A a dvojnásobek železa. Rozhodnete-li se jej přidat do jídla, počítejte s tím, že pokrmy z tohoto druhu zelí budou mít výraznější chuť.

Salátový bar

Dostihne-li vás podzimní únava a kontrolka vašich vitaminů i minerálů začne blikat červeně, vydejte se jako „Nanynka“ do zelí a „natrhejte lupení“. Potřebujete: čtvrtku hlávky červeného nebo bílého zelí, jednu až dvě mrkve, jedno velké jablko, polévkovou lžíci černých oliv nakrájených na čtvrtiny, hrst nasekané petrželky, červenou cibuli.

Na zálivku: olivový olej, sůl, šťávu z jednoho citronu. Najemno nastrouhejte zelí, mrkev, jablko, přidejte nakrájenou cibuli, černé olivy, zalijte zálivkou, dle chuti osolte a posypte petrželkou.

Nezapomeňte porci salátu naservírovat také svým dětem. Lepší dávku čerstvých, přírodních a nutričně bohatých živin na podzim nenajdete.

Mohutné hlávky v sobě skrývají i vitamin „U“. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Nazýváme ho „protivředovým faktorem“, protože léčí žaludeční a dvanáctníkové vředy, záněty trávicí trubice nebo ulcerózní kolitidu. Jeho síla se projeví naplno, když si dopřejete 2x denně čerstvou šťávu po dobu 3 týdnů.

Článek vyšel v časopise Dieta.

Autor: Pavla Kurková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery