Zeměžluč lékařská (zeměžluč okolíkatá, zeměžluč hořká, zeměžluč menší, | e15.cz

Zeměžluč lékařská (zeměžluč okolíkatá, zeměžluč hořká, zeměžluč menší,

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dvouletá, zřídka jednoletá, 10 až 60 cm vysoká bylina.

Čeleď


Gentianaceae - hořcovité

Rod


Rod Centaurium zahrnuje asi 50 druhů, které rostou v Evropě, v severní Africe, v Asii, v Americe a v Austrálii.
Latinské rodové jméno je odvozeno buď od kentaura Chiróna, který prý první rozpoznal léčivé účinky této rostliny, nebo od latinských slov centum=sto a aurum=zlato, tedy „velmi významná rostlina“.

Popis


Dvouletá, zřídka jednoletá, 10 až 60 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, 4hranná až křídlatá, od poloviny větvená. Listy v přízemní růžici často za květu již zaschlé, obkopinaté až obvejčité, 3 až 5žilné, lodyžní listy přisedlé, kopinaté, celokrajné až jemně vroubkované, 3 až 5žilné. Květenství vrcholové, květy 5četné, zřídka 4četné, přisedlé až krátce stopkaté, růžové, vzácně bílé. Plodem je tobolka. Kvete v VI až IX.

Autor: Ženy - E15
Stanoviště


Paseky, lesní cesty a okraje, travnaté lesy, na půdách sušších, na minerály bohatých, nedusíkatých, stanoviště světlé.

Rozšíření


V ČR roztroušeně, nejvíce v teplých oblastech nížin a pahorkatin, zřídka nebo chybí v chladnějších oblastech. Celkově roste v Evropě na severu po jih Skandinávie, na východě po střed evropské části Ruska, dále na Kavkazu, v Íránu, na severozápadě Afriky, na Azorských ostrovech, druhotně v Severní Americe.

Léčitelství


Sbírá se nať (Herba centaurii) a to v období července až srpna. Nať se seřezává asi 5 cm nad zemí, při sběru je třeba dbát na to, aby nebyla rostlina vytrhávána i s kořeny (ze zbytků lodyh vyrostou nové lodyhy, které obvykle ještě týž rok vykvetou, takže se rostlina může dále vysemenit). Droga se suší co možná nejrychleji zavěšena ve svazcích nebo rozložena ve slabých vrstvách na stinném a vzdušném místě, při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 45 °C.
Droga obsahuje hořčiny, pryskyřice, glykosid gentiopicrosid, cukr, kaučuk, éterické oleje, mastné kyseliny, amid kyseliny nikotinové, flavonoidy, magnesiumlaktát, vosk a trochu silice.
Zeměžluč podporuje tvorbu trávicích šťáv a snižuje jejich kyselost, celkově zlepšuje trávení, uplatní se i při chorobách žlučníku a žlučových cest, pomáhá při nechutenství, různých žaludečních potížích apod., osvědčila se i jako celkově tonizující droga, zejména pak u starších lidí.
Podává se nejčastěji ve formě nálevu (30 g drogy se přelije 500 ml vařící vody, luhuje se 5 až 10 minut a podává se pak před každým hlavním jídlem 1 šálek), případně balzámu nebo tinktury.
Informace v tomto odstavci převážně převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 5.

Další užití


Zeměžluče se užívá k přípravě různých žaludečních likérů a medicinálních vín.


Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery