Zhubla jste rychle do plavek? Znáte rizika? Není jich málo! | e15.cz

Zhubla jste rychle do plavek? Znáte rizika? Není jich málo!

ZDROJ: Ženy - E15

Martina Machová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za 2 týdny jedete k moři a ještě vám zbývá 5 kg do své vysněné hmotnosti? Nebo se vám už povedlo shodit nenáviděná kila během pár dní? Jenže rychlé hubnutí má svá velká rizika! Víte jaká?

Časopisy pro dámy se v tomto období roku doslova předhánějí v dietních programech i účinných cvičeních, které čtenářky při poctivém dodržování doslova katapultují mezi tenoučké dámy se štíhlými nožkami, vypracovaným bříškem bez gramu tuku a zadečkem jako dva česneky. Proč ne? Pokud bude daná dieta rozumná, rozložená do potřebného časového období, a navíc bude mít ambici změnit nejen vaše tělo, ale i stravovací a pohybové návyky, chytře využije vaší zvýšené motivace.

Bohužel se však často stává, že v touze po štíhlém těle sedneme na lep a bezhlavě se vrhneme do rychlých a drastických diet. Týdny konzumujeme pouze zeleninové „tukožravé polévky“, nebo naopak podlehneme kouzlu bílkovin a jsme živé jen o masu, kousíčku dušené brokolice a vodě. Výsledky bývají skvělé, ne však trvalé a rozhodně ne bez zdravotních rizik!

Víc než 4 kg za měsíc je moc!

„Optimální váhový úbytek se u rozumných diet pohybuje zhruba od 2 do 4 kilogramů za měsíc, samozřejmě s ohledem na výchozí váhu,“ tvrdí výživová poradkyně Anna Kryštůfková. Ta dále připomíná, že nedílnou součástí každého zdravého dietního programu musí být i pravidelný pohyb a trvalá změna stravovacích návyků. Bez komplexní změny a správné motivace se zkrátka hubne špatně. Pokud není navíc dieta provázena pravidelnou sportovní aktivitou, může docházet nejen k úbytku uloženého tuku, ale také k nežádoucí ztrátě svalové hmoty.

Potřebujete shodit 3 kg tuku za týden? Nemožné!

Možná se vám někdy podařilo, že jste shodila během týdne 3 a více kilogramů, zcela jistě však nešlo pouze o tuk. „Během optimálního dietního režimu je lidský organismus schopen spálit přibližně 0,5 – 1 kg tuku za týden, větší redukce tuku obvykle není schopen. Je-li úbytek větší, nejedná se zpravidla pouze o tuk, ale také o vodu, kterou organismus samozřejmě časem doplní,“ tvrdí Anna Kryštůfková. Vcelku obvyklým jevem je též to, že se při drastické dietě organizmus „vyleká“ a začne se chovat velice úsporně. Rychlé hubnutí se zkrátka nevyplácí a důvodu je mnoho…

9 rizik rychlé redukce hmotnosti

1. Při velmi rychlém hubnutí až hladovění může dojít k podráždění žlučníku (bolestivému žlučníkovému záchvatu).

2. Rychlá ztráta kilogramů často vede k tzv. jo-jo efektu, kdy po ukončení diety dochází k opětovnému nabrání kilogramů, obvykle s malým přídavkem.

3. Drastické diety nesvědčí ženám v menopauze, kdy může nevhodná dieta urychlit odvápňování kostí.

4. Při redukci tukové tkáně dochází k vyplavování některých toxických látek s negativním vlivem na organismus, které se do tukové tkáně po léta ukládají (např. polychromované bifenyly – PBC). Při rychlém hubnutí je pak organismus těmito látkami enormně zatěžován. I proto je nevhodné držet striktní diety v období laktace. Nebezpečné látky totiž přecházejí i do mateřského mléka.

5. Při drastickém rychlém hubnutí může dojít ke snížení obranyschopnosti organismu.

6. Rychlá ztráta kil ohrožuje kůži striemi.

7. Dalším negativním aspektem je hrozící riziko zvýšení hladiny tzv. zlého cholesterolu (LDL) v krvi.

8. V případě, že je dieta mimo jiné založena na megadávkách vlákniny, může dojít k deficitu některých důležitých látek, například železa.

9. Drastická dieta umocněná enormní sportovní aktivitou přetěžuje organismus zvýšenou tvorbou mnoha typů odpadních látek. Důsledkem bývá překyselení organismu a stoupající riziko vzniku močových kamenů.

Autor: Martina Machová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video