Zimní vs. letní přejídání | e15.cz

Zimní vs. letní přejídání

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ať mrzne, jako když praští, nebo slunce pálí jako o život, stejně si najdeme příležitost nebo důvod k přejídání. Proč? A které okamžiky léta a zimy jsou z tohoto pohledu nejrizikovější?

I když nás celý život žene kupředu touha vypadat skvěle, hubnout a žít zdravě, prakticky během celého roku neděláme nic jiného, než hledáme příležitosti pro to, abychom zejména v jídle a pohybu hřešili. Stačí sebemenší oslava, událost nebo splín a saháme automaticky po jídle a kazíme sami sobě předchozí snahy o lepší tělo i život.

Hodně za to může i aktuální roční období, protože nejnáchylnější jsme ke zbytečnému přejídání se v zimě (což zní pochopitelně) a bohužel také v létě. Že vás to překvapuje? Čtěte dál a uvidíte, že to dává docela dobře smysl. A které z těchto dvou období je vůbec nejrizikovější a proč? To všechno jsme pro vás spolu s Mgr. Adelou Marečkovou, výživovou poradkyní z týmu Petra Havlíčka, zjišťovali…

TUČNÁ ZIMA

Sotva se příroda zbaví listí a městy fouká severák, přichází královna Zima. Roční období plné rozporů. Jedni ho milují kvůli sněhu, vánoční nostalgii, dlouhým večerům s blízkými. Ale daleko větší množství lidí zimu prostě nesnáší. Zaprvé – se sněhovou nadílkou je to prostě všelijaké. Ve městech se z ní stává břečka, na horách je narváno.

Takže kde je ta sněhová romantika a pohoda? Navíc, člověk je pořád nějak unavený, jakoby ospalý, nic se mu nechce, do všeho se nutí daleko delší dobu. Do práce chodíme za tmy, vracíme se z ní pro změnu za tmy. Co je na tom perfektního? Z takového pohledu nic.

Vlastně ani není těžké pochopit, že jídlo je jednou z mála světlých chvil během zimních dní plných tmy, chladu a nepohody…

Geneticky podmíněno

V zimě ovšem častěji saháme po jídle i z jiného důvodu. Svůj podíl na tom má
jednoduše genetika a evoluce, které člověka po tisíciletí nutily jíst na zimu a během ní maximum, aby ji vůbec přežil. Přednost se samozřejmě dávala jídlům bohatým na tuk. Co na tom, že to bylo potřeba jen v dobách, kdy jsme místo u televize sedávali v jeskyni u ohně.

Naše tělo jako by se ještě nepřenastavilo, nepochopilo, že v zimě už nás chlad a obavy o přežití takřka netrápí, protože máme teplé byty a domy, funkční prádlo, nepromokavé boty a na každém rohu stánek se svařákem. „I nadále máme jako každý živočich tendence bránit se proti chladnému prostředí, a ačkoli to nakonec závisí na individuálním nastavení člověka, většina z nás prostě přes zimu přibere. Nemusí to být moc. Dvě tři kila. Ale někdo to pocítí daleko výrazněji a také výrazněji během těch tří čtyř měsíců chladu přibere. Takže ano. Skutečně už se nemusíme obalovat tukovými zásobami, ale stále to jaksi podvědomě děláme. Jako všichni živočichové,“ potvrzuje Mgr. Adela Marečková.

Význam Vánoc

Zima je kromě toho všeho doslova nabitá oslavami. A oslavy, to je zase jídlo. Už jen
samotné Vánoce jsou jednou velkou opulentní hostinou. A i když trvají sotva tři dny, navaříme a napečeme na ně, jako kdybychom potřebovali nasytit půlku města nebo celou vesnici. „V dnešní době se sice učíme, že i kapr se dá udělat zdravě a upravit daleko lehčeji než smažením, mohli bychom si také připravit jen lehkou verzi bramborového salátu, napéct jeden dva druhy cukroví z celozrnné mouky a s minimem cukru, jenže tradice velí jinak, takže smažíme na sádle, cukroví pečeme z bílé mouky a másla. A těch pár dní volna jen projíme,“ poukazuje Mgr. Adela Marečková na to, co se nám s tradicemi a svátky stává stále častěji.

Zatímco v minulosti měly nějaký důvod a doprovázelo je mnoho činností, nám z nich zbylo jen jídlo, a jídlo v nezdravé, tučné, vydatné podobě, jak to bylo kdysi. Jenže kdysi se o Vánocích taky chodilo do kostela, po návštěvách. A když říkáme chodilo, pak opravdu chodilo, žádné jezdění autem. A na Štědrý den bylo tradicí se postit, copak to dneska někdo dělá? A kdo z nás pouští o Štědrém večeru lodičky z oříšků nebo lije olovo? Kdepak, tyhle tradice vymizely. Zůstalo jen bohapusté nakupování dárků a přecpávání se spojené s válením se u televize. „Proto se může klidně stát, že za necelý týden volna přiberete i pět šest kilo. A i když ne tolik, s tím, že nabral o Vánocích, se pere každý třetí klient, který s námi hubne!“ potvrzuje neblahý vliv vánočních svátků výživová poradkyně.

Čtete také: Desatero rad, jak předejít vánočnímu přejídání

Náročné hubnutí

Stejně jako je snadné zimní kila nabrat, tak je také snadné je shodit? Ne, to bohužel ne. Určitě ne vždycky. „Pokud by šlo opravdu jen o kila nabraná během vánočního týdne, nikoli následky přejídání se během celého zimního období, neměl by to být problém.

Jestliže se ale na nás obrátí klienti, kteří vánoční přejídání odstartovali měsíc před
svátky a protáhli ho až do Velikonoc a pak se vyděsili, že brzy budou muset do plavek, s těmi už je to samozřejmě horší. Protože to daného klienta bude čekat na hubnutí také daleko více kilo a změna přejídacích návyků, které si za dlouhé měsíce vybudoval,“ upozorňuje Mgr. Adela Marečková.

SLADKÉ LÉTO

Léto co do přejídání nevypadá na první pohled tak tragicky. Chceme být přece
krásní v plavkách, slunko svítí, deprese nehrozí, špatná nálada taky ne, serotoninu
máme dostatek… Jenže při druhém pohledu to může být jinak. Tak v čem je problém?

Kalorické dovolené

Jakkoli právě kvůli ní často během jara hubneme, přesto je dovolená pro většinu lidí přejídacím peklem. Volíme si all inclusive programy, týden či dva se válíme bez
jakékoli činnosti na pláži, toužíme totálně a maximálně vypnout ani se nehnout,
jen se nechat obsluhovat… A toužíme po tom naprosto pochopitelně. Jsme ztrhaní
z celoročního pracovního nasazení, z toho, jak se pořád o něco nebo někoho staráme a dovolená je pro nás obrovským splněným přáním spojeným s pohodou.

A s pohodou máme prostě zase spojené jídlo! Zvlášť se na něj těší ti, kteří v běžném denním provozu nestíhají jíst vůbec nic. Nebo ti, kteří nejsou schopní jíst ve stresu. A víte co? Všichni ti si to zaslouží a v ničem by nebyl problém. Ovšem… „Pokud by si všichni ti, kteří se na dovolené přejídají, zachovali alespoň nějakou míru pohybu a totálně neodpadli. Což se bohužel většinou děje i přesto, že all inclusive nabídky zahrnují pravidelně i nabídku základního fitness nebo nabídku animačních programů spojených s pohybem v přírodě, vodě… Ale tu nikdo nevyužívá!“ konstatuje na rovinu Mgr. Adela Marečková s tím, že odpočívat samozřejmě potřebuje naše tělo i mysl, jenže my to ženeme do extrému. V jídle i nicnedělání. Což má samozřejmě své kilogramové následky.

Skryté nebezpečí

Léto pro nás má ale ještě více nástrah. A ty jsou většinou zatraceně nenápadné. Jen si tak třeba ležíte na pláži a dostanete chuť na zmrzlinu. Za chvíli kolem vás projde číšník s podnosem plným exotických koktejlů. A navrch dostanete nápad: doplníte vitaminy a sníte tolik ovoce, co se do vás vejde.Při každém takovém kroku, který vypadá nenápadně, do sebe ale dostanete spoustu cukru, který tělo při lenošení opravdu nevyužije.

„Nejhorší na takovém mlsání v průběhu dne je, že vám nedochází, že by mohlo být špatně. Necítíte se sytí, přejedení, jako je to u zimního hodování a přejídání se třeba cukrovím, které je tučné, tedy i syté. Letní přejídání je zrádné právě tím, že nevypadá jako přejídání. V případě ovoce obzvlášť. Nezatěžuje žaludek, nezpůsobuje
výčitky. O to více vás ale jeho nepříjemný váhový následek překvapí,“ varuje výživová
poradkyně s tím, že letní dobroty jsou prostě většinou lehké, osvěžující, a my s těmito vlastnostmi přibírání nemáme spojené.

Pokud krčíte rameny a tvrdíte, že vás se dovolenkové přejídání netýká, protože na
dovolené nejezdíte, jste opět na omylu. I doma na vás čeká nebezpečí. V podobě
tolik oblíbeného grilování! „Samotné grilování problém není, ale je otázkou, co všechno během něj sníte a také vypijete,“ uvádí na pravou míru výživová poradkyně.

Libové maso, ryby, zelenina? V pořádku. Ale u nás se většinou grilují nekvalitní uzeniny a i dobré maso se nakládá do nevhodných, tučných marinád, které nenápadně, ale o to důkladněji přidávají gram po gramu kila navíc. V nebezpečí jste i tehdy, když volíte příliš slané koření. Přitom k dobrému masu stačí trocha mořské soli, k dobré rybě snítka čerstvých bylinek a zelenina je dobrá sama o sobě!“ Ne úplně dobré také je, že grilování často probíhá pozdě večer, kdy byste měli jíst ideálně spíše lehká jídla, co si budeme povídat…

Konec jen dobrý

Samozřejmě, léto je daleko pohyblivější, živější, takže kila, která během něj přiberete, budete také snáze shazovat. Nicméně… Musíte to vlastně stihnout do nástupupodzimu, kdy na nás zase přichází lenivost, smutky, splíny ze špatného počasí, dny se krátí a člověku energie tak nějak znovu ubývá. „V létě určitě přibíráme po kratší období, v zimě mnoho lidí projí celé čtyři měsíce, takže následky letního přejídání by se vám mělo podařit odstranit snadněji. Ale je to velmi individuální a v každém případě prostě platí: myslete dopředu, předvídejte, jezte rozumně a přejídání ze svého životního stylu zkuste vyškrtnout. Ať už k němu máte sklony v létě, nebo v zimě…“ dodává na závěr Mgr. Adela Marečková.

Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video