Životní styl po česku: cigarety, sůl a málo pohybu | e15.cz

Životní styl po česku: cigarety, sůl a málo pohybu

ZDROJ: Ženy - E15

MUDr. Tomáš Andrysík, II. interní klinika LF

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak je všeobecně známo, stále největší hrozbou pro zdraví je současný životní styl – nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, nadměrný příjem energie ve stravě a její nevhodné složení. A samozřejmě opakovaně zmiňované kouření.

 Souhrn těchto faktorů vede k obezitě, vysokému krevnímu tlaku, a tím k rozvoji onemocnění kardiovaskulárního systému, jež mohou vyústit v infarkt myokardu či cévní mozkovou příhodu (tzv. „mrtvici“). Právě onemocnění srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí v naší populaci. Současný životní styl ale neovlivňuje jen kardiovaskulární systém, ovlivňuje, ať v míře větší či menší, všechny orgánové soustavy. Co tedy pro sebe lze udělat?

Kuřáci musí sami chtít skončit se svým zlozvykem


Přestat kouřit – stále opakované a opětovně potvrzované zjištění, že kuřáci umírají dříve, vyskytují se u nich mnohem častěji onemocnění srdce a cév a zhoubné nádory, stále nevede k tomu, že by v populaci kuřáků ubývalo.
 
Naopak kuřáků přibývá zejména mezi mladistvými. Zákaz kouření od lékaře se setká s úspěchem jen zcela raritně – k tomu, aby kuřák s kouřením přestal, je nutné, aby byl sám motivovaný, aby sám přestat kouřit chtěl. Pak je naděje na úspěch. K tomu mohou pomoci dnes už běžně dostupné pomůcky pro odvykání – nikotinové náplasti, léky apod., navíc existují i přímo specializované ambulance pro odvykání kouření.

 

Změňte své stravovací návyky!

Vypadá to, že v oblasti stravovacích návyků se daří zlepšovat povědomí lidí nejvíce. Pomalu se z domácností vytrácí tradiční nedělní bůček plovoucí v sádle se zelím a knedlíkem, řízky s bramborovým salátem a podobně. V našem jídelníčku se objevuje čím dál více zeleniny. Je to podmíněno jak snahou jíst zdravě, tak zcela jistě i dostupností kvalitních surovin, ovoce
a zeleniny po celý rok.

Leč na druhou stranu se stále více lidí stravuje ve „fastfoodech“, kde dominují smažená jídla s vysokým obsahem soli.

Tak jako se věnuje velká pozornost stravě, trochu bez povšimnutí zůstává příjem tekutin. Maximálně se dozvíte, že je potřeba „dostatečný příjem tekutin“, případně že je třeba „vypít alepoň 2 – 2,5 l tekutin denně“. O povaze těchto tekutin se ale dozvíte jen málo. Když se zeptáte ve svém okolí, co lidé považují za nejzdravější, tak se ve valné většině dozvíte, že to jsou minerální vody. To ale není tak úplně pravda.

Minerální vody se liší v obsahu minerálních látek v nich rozpuštěných, ale většinou obsahují velké množství zejména sodíku, který může zatěžovat ledviny a přispívat k vysokému krevnímu tlaku. Navíc dost velká část minerálních vod je slazena cukrem, a tak i tyto minerální vody přispívají k vysokému příjmu energie. Pro každodenní příjem tekutin je zcela optimální voda z kohoutku, která je v ČR pod bedlivým dohledem, musí splňovat daná kritéria a je pravidelně kontrolovaná. Vhodné jsou různé druhy čajů, zejména čaje zelené či ovocné, samozřejmě neslazené.
Minerální vody jsou vhodné ke konzumaci zejména za horkého počasí, kdy naopak kompenzují ztráty minerálů způsobené zvýšeným pocením. Místo minerální vody lze k nahrazení ztrát minerálů použít i nízkoalkoholické či lépe bezalkoholické pivo v rozumné míře. Je však třeba mít na paměti, že 0,5 l běžného výčepního piva obsahuje energii asi 550 kJ, což je energie obsažená v 9 kostkách cukru!

Nejlépe pro své zdraví uděláte, když budete jíst pestrou a racionální stravu s dostatkem vlákniny, která zahrnuje ovoce a zeleninu, maso, mléčné produkty a vejce. Právě taková strava je plně dostačující a není ani potřeba žádných doplňků stravy či vitamínových preparátů.

 

Tělesné aktivitě se věnujte alespoň 3x týdně

Pravidelná tělesná aktivita a pohyb jsou pro zdraví zkrátka nepostradatelné. Můžete se snažit jíst zdravě, jak chcete, není-li na druhé straně adekvátní energetický výdej, přichází vaše snažení vniveč. O hubnutí ani nemluvě – to je bez zvýšení fyzické aktivity v podstatě nemožné. Přimět pacienty k pravidelnému cvičení je možná ještě těžší, než je přimět přestat kouřit – zde totiž nestačí jen něčeho „nechat“, zde se opravdu pro to musí něco „dělat“. Minimem by mělo být cvičení 30 – 40 min. 3 – 4x týdně. Vhodné jsou aerobní aktivity – jízda na kole, in-line bruslení, vytrvalostní běh či aerobic. Možností v tomto směru 

V poslední době přibývá – roste obliba cyklostezek, otevírají se nová fitcentra. Dnes již není žádnou drastickou investicí pořízení vlastního rotopedu apod. – většinou jsou tyto přístroje vybaveny i jednoduchým displejem, kde lze mj. zjistit, jakou energii jste již ze sebe vydali. Možná se budete divit, jak dlouho budete spalovat obyčejnou čokoládovou tyčinku. Není-li jiná možnost, lze doporučit i procházky ostřejším tempem.

S tělesnou aktivitou a životním stylem souvisí i další oblast – postupně stále více lidí má sedavé zaměstnání, a to většinou u počítače, kde tráví celou svou pracovní dobu – s tímto jdou ruku v ruce potíže s páteří. Asi ve svém okolí nenajdete nikoho, kdo by mohl říci, že ho záda nikdy nebolívají. Přitom se na páteři vyvíjí degenerativní změny, které jsou v podstatě nevratné a léčbou jen velmi málo ovlivnitelné. Proto o problémech s páteří platí ještě možná o něco více než jinde, že je třeba těmto potížím předcházet. Začít by se mělo s úpravou pracovního místa, mít kvalitní židli, správně nastavenou výšku sezení, monitor přímo proti sobě. A samozřejmě nelze zapomínat na cviky na páteř v pravidelných intervalech při práci
i pravidelné posilování zádových svalů jako celku.

Zkuste změnit svůj životní styl

Změnit životní styl jde asi těžko z hodiny na hodinu. Nikdo nepřestane pracovat v kanceláři u počítače jen proto, že to je „nezdravé“. Každý se ale může snažit o to, aby tyto negativní „civilizační vlivy“ na svůj organizmus minimalizoval a snažil se je vykompenzovat v jiných oblastech.

To ale vyžaduje vůli ke změně a velkou vůli též vyžaduje u této změny vytrvat. Právě v této „vůli pro sebe něco udělat a dělat“ je ta největší potíž. Podmínky a možnosti, jak toho dosáhnout, již v dnešní době jsou. Je jen na každém, jak se k sobě a ke svému zdraví postaví.

Autor: MUDr. Tomáš Andrysík, II. interní klinika LF MU a FN u sv. Anny v Brně
3. listopadu 2010

Autor: MUDr. Tomáš Andrysík, II. interní klinika LF

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video