Zlatá žíla aneb hemoroidy | e15.cz

Zlatá žíla aneb hemoroidy

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hemoroidy neboli zlatá žíla postihují až 70 % naší populace. Hemorodidy jsou konce tepen zásobující konečník, jakési bouličky, které svědí nebo mohou bolet a krvácet.

Lidé, kteří je mají, je mohou nahmatat na vnější straně konečníkového otvoru, mají tvar pružného uzlu. Pokud se ucpou, mohou působit nepříjemné potíže.

Příčin vzniku může být více- hlavním důvodem bývá méněcennost (ochablost) vaziva, špatná výživa, sedavé zaměstnání, málo pohybu, častá tvrdá stolice, onemocnění jater, často se objevují u žen v těhotenství. Lidé postiženi hemoroidy v počátcích nepociťují žádné neobvyklé příznaky kromě občasného tlaku v konečníku. Pokud se ale poškodí kůže, například při tvrdé stolici, mohou do ní pronikat bakterie, které vyvolají infekci. To působí bolest, někdy i horečku a často krvácení z konečníku. V pokročilejších stádiích dochází k výhřezu sliznice konečníku s hemoroidy navenek.

Lékařské vyšetření vyloučí jiné onemocnění jako zánětlivé stavy, nádor tlustého střeva či jiné potíže, které je třeba léčit přednostně. Pro určení vhodné léčby je třeba zjistit rozsah, velikost a stav hemoroidů. Pokud hemoroidy problémy nepůsobí, nemusíme si jich všímat, je však třeba předcházet tvrdé stolici nebo zácpě. Potíže zmírní mast nebo sedací koupele, které jsou k dostání v lékárně. Chirurgických metod léčby hemoroidů je několik, nejčastěji se používá zaškrcení hemoroidu gumovým kroužkem (elastická ligatura), ošetření infračerveným světlem, elektrokoagulace unipolární nebo bipolární, odstranění uzlů laserem apod. Až po neúspěchu těchto šetrných metod nastupuje chirurgická operace za pomoci skalpelu.

Co můžeme udělat my sami:

- dbáme na to, aby stolice  byla pravidelná, formovaná a každodenní, čehož docílíme úpravou životosprávy
- do jídelníčku budeme často zařazovat vlákninu, luštěniny, otruby, pšeničné vločky, zmírníme konzumaci masa a tučných výrobků, naopak zvýšíme přísun ovoce a zeleniny
- důležitý je dostatečný příjem tekutin (2-3 litry denně)
- dáme si pozor na projímadla užívaná delší dobu, mohou nám totiž způsobovat chronickou zácpu
- dopřejeme si dostatek pohybu
- pokud máme sedavé zaměstnání, pořídíme si na židli pružnou podušku, která může zlepšit proudění krve v dolní polovině těla
- dbáme na hygienu v anální oblasti, po každé stolici umyjte konečník a braňte jeho zapářce tím, že nebudete nosit prádlo ze syntetických vláken apod.
- je možno aplikovat různé čípky a masti, které zabraňují krvácení a mají protizánětlivě, zklidňující a stahující účinky.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video