Řešení testu: Znáte symboly na talíři? | e15.cz

Řešení testu: Znáte symboly na talíři?

ZDROJ: Ženy - E15

redakce (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řešení testu "Znáte symboly na talíři?". Kolik toho víte o symbolických výkladech jídel, která běžně jíte? Odpověděli jste správně?

Znáte symboly na talíři?

ODPOVĚDI:

1) - správná odpověď: a) Symbol ryby, podobný tomu, jak ho známe dnes z nálepek na kufrech aut, si zvolili křesťané za svoje tajné znamení v dobách, kdy byli pronásledováni Římany. Slovo ryba v řečtině (ichthys) totiž nese písmena, která v překladu znamenají Ježíš Kristus, Syn Boží, Spasitel.

Ovšem symbol ryby není jen křesťanskou výsadou. Amulety ve tvaru ryby mohou symbolizovat i plodnost a sexualitu a znázorňují ženský klín. Znak ryby je spojován i s řeckou bohyní lásky, krásy, plodnosti a sexuální touhy Afroditou. V čínské tradici je ryba symbolem úspěchu, štěstí a duchovního růstu. Podle feng-šuej ztělesňuje ryba moudrost a harmonii.

Tip Diety: Ryby obsahují omega – 3 nenasycené mastné kyseliny, které mají nezastupitelný vliv na správnou funkci mozku, podporují imunitu a celkovou vitalitu. Když je zařadíte do jídelníčku, jejich symbolická hodnota se určitě naplní ve vašem zdraví.

2) - správná odpověď: a, b, c) Správné jsou všechny tři odpovědi. Utržení jablka představuje biblický první hřích, za který byli Adam a Eva vyhnáni z ráje.

I pohanská tradice jablku přikládá důležitý význam, zejména o Vánocích, kdy hledáme v rozkrojeném jablku hvězdičku na důkaz zdraví po celý následující rok.

A do třetice je jablko symbolem královské moci, koule s křížem představuje symbol univerzální vlády, kterou vykonává křesťanský panovník.

Tip Diety: Jablíčka jsou nejen šťavnatá, voňavá a chutná, ale jsou i super zásobárnou vitaminu, minerálních látek a vlákniny. Navíc je jablko až z 84 % tvořené vodou, takže též působí jako vynikající prostředek na zahnání žízně.

3) - správná odpověď: a, b) Snad nejznámější je výklad granátového jablka jako symbolu plodnosti a jeho zasvěcení řeckým bohyním Afroditě a Héře. Semínkem granátového jablka si také vynutil věrnost od své ženy Persefony vládce řeckého podsvětí Hádes.

V Palestině a v Egyptě se granátové jablko dávalo zesnulým na jejich věčnou cestu a židovská tradice zase granátové jablko spojovala se spravedlivostí.

Tip Diety: Pro mnohé není nic lepšího než vydlabat semínka z granátového jablíčka a zamlsat si na nich třeba při svačině, ale nebojte se využít je i kreativněji. Semínka z granátového jablka se můžou využívat do salátu, omáček nebo jako ingredience při přípravě masitých pokrmu, zejména zvěřiny a drůbeže.

4) - správná odpověď: b) Vajíčko je asi nejznámějším znakem Velikonoc symbolizujícím nový život, plodnost, úrodnost a také vzkříšení. Bývá spojované i s prvopočátečním chaosem, všechno se přece zrodilo z vajíčka.

Ani řecká mytologie na Vajíčko nezapomíná, tak třeba z vajíčka se narodila krásná Helena (ta, která byla příčinou trojské války) a Dionýsos, bůh vína a znovuzrození, bývá znázorňovaný s vajíčkem v dlani jakož to symbolem opakovaného návratu k životu.

Tip Diety: Jedno průměrné vejce má asi 80 kalorií a je vynikajícím zdrojem bílkovin. Kromě toho je cennou zásobárnou vitamínu D, který nám v zimním období kvůli nedostatku slunečních paprsků hodně schází. Nebojte se do jídelníčku zařazovat jedno vejce denně.

5) - správná odpověď: a) Čočka je další potravinou spojo vanou s tradicemi kolem Vánoc i Nového roku a v obou případech se jí proto, aby byl následující rok plný hojnosti.

Říká se, že na Nový rok se nemá jíst nic, co je připravené z opeřence, aby nám neulétlo štěstí, ale třeba jíst jídlo z čočky, protože ta symbolizuje hojnost a dostatek finančních prostředků po celý příští rok.

Tip Diety: Čočka je pro svůj vysoký obsah bílkovin vynikající alternativou masa. Co jste však o ní možná nevěděli, je fakt, že se doporučuje pro ženy s menstruací, protože obsahuje železo, které se při ztrátě krve uvolňuje. Když máte problémy s nadýmáním, pak raději volte čočku červenou.

6) - správná odpověď: c) Chléb náš vezdejší není jen výsadou křesťanských modliteb, ve kterých chléb symbolizuje tělo Kristovo. Obilí, konzumované ve formě chleba, se odjakživa uctívalo jako dar života a není se čemu divit, chlebem se lidé živí neuvěřitelných osm tisíc let.

Chléb lidé pokládali za božský dar seslaný přímo od bohů a bohyň. Tak třeba v Egyptě bylo obilí zasvěceno bohovi Usírovi, v Babylonu bohyni Ištar, v Řecku bohyni Deméter a v Římě bohyni Ceres (z jejího jména jsou odvozeny cereálie). Pšeničný (či ječný) chléb považovaný za dar života se stal součástí pohanských, křesťanských i jiných tradic.

Tip Diety: Vybírejte si raději tmavší chléb s celými zrníčky semínek a pamatujte si, že ne vše tmavé musí být vždy dietní. Muže se stát, že celozrnné pečivo bývá dobarveno karamelem. Nejlepší je kupovat balený chléb, na jehož obalu se jednoduše dozvíte jeho složení.

7) - správná odpověď: b) V orientálních kulturách představuje rýže symbol plodnosti. V Číně se rýže hází na novomanžele, aby měli štěstí a hodně dětí – tenhle zvyk Evropané v poslední době hodně přebírají. Někteří Číňané ještě uctívají prastarý zvyk, který praví, že když muž a žena jedí rýži z jedné misky, jde o závažný příslib manželství.

Tip Diety: Rýže je zdrojem minerálních látek, vitaminu i vlákniny a je dietní potravinou par excellence. Je doporučovaná při nejrůznějších dietetických potížích, díky nízkému obsahu tuku se hodí pro redukční diety a mohou si ji dopřát i lidé s celiakií, protože rýže neobsahuje stopy lepku.

8) - správná odpověď: c) Bambusové výhonky byly odjakživa inspirací pro kaligrafické malby japonských i čínských výtvarníku, stejně tak patřily bambusové výhonky k tradičním pochoutkám se symbolickou hodnotou dlouhověkosti. Zajímavé je, že bambus není jen doménou Číny a Japonska. Plno odkazů na bambus se totiž nachází i v tradiční havajské víře.

Tip Diety: Bambusové výhonky jsou zdrojem bílkovin, vitaminu (především C a B), minerálu a sacharidu. Avšak pozor! Čerstvé bambusové výhonky jsou pro člověka jedovaté! Aby je mohl člověk pozřít, musí se nejprve povařit nejméně 15 minut.

9) - správná odpověď: a, c) Ačkoli jsou včely symbolem pracovitosti, med odpradávna figuroval jako symbol plodnosti a ve starověkých kulturách býval oblíbený jako svatební dar. Staří Egypťané měli rčení „pravda je sladká“ a med pro ně fungoval jako symbol pravdomluvnosti. I v Indii se med spojuje s pravdou, kdysi se medem potírala ústa malým dětem, aby nelhaly.

Nezanedbatelnou úlohu hraje med v různých mytologických i náboženských výkladech, kde je med (a medovina) pokládaný za nápoj bohu. Ve Starém zákoně je med symbolem hojnosti.

Tip Diety: I když se snažíte zhubnout, trochu medu vám rozhodně neublíží, třeba v šálku zázvorového čaje. Anebo si med dopřejte vnějším působením prostřednictvím blahodárné medové masáže, která má silné detoxikační účinky na organismus.

10) - správná odpověď: c) Dýně je samozřejmě neodmyslitelným symbolem amerického svátku Halloween, kdy se poslední den v říjnu vyřezávají do dýní obličeje a zapalují se v nich svíčky. Takto upravené dýně mají zahánět všechno zlé.

Další americký zvyk vycházející z lidové moudrosti praví, že nemáme nechávat v kuchyni ležet nezakrytou půlku dýně, abychom při vaření do jídla nepřilákali negativní energii.

Tip Diety: Dýně obsahuje radu minerálních látek, vitaminu i vlákninu, ale dietní bombou ji činí hlavně nízký obsah tuku, sacharidu i bílkovin! Zato vyniká třeba obsahem beta-karotenu a rozpustné vlákniny.

Autor: redakce (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video