Zrádná Endometrióza | e15.cz

Zrádná Endometrióza

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Šimoňáková (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
My ženy to zažíváme každý měsíc, bolesti břicha, splín, nevolnost. Víme, že přichází menstruace. Jenže řeč tentokrát nebude o PMS, ale o problému daleko vážnějším, který způsobuje nesnesitelné bolesti, problémy s psychikou i těhotenstvím.

Příběh dvaatřicetileté Zuzany je jasným důkazem závažnosti tohoto onemocnění. „Před třemi lety mě náhle přepadly silné bolesti břicha. Stupňovaly se tak, že jsem se nemohla ani hýbat,“ vysvětluje a dodává: „Do nemocnice mě odvezl manžel s podezřením na zánět slepého střeva. Po dvou týdnech jsem se z histologického vyšetření dozvěděla, že mám endometriózu. Lékaři mi operačně odstranili ložiska endometriózy z vaječníků a doporučili mi co nejdříve otěhotnět. Ani po dvou letech se však nezadařilo. Byla jsem nešťastná a protivná, připadala jsem si jako hypochondr, každou menstruaci jsem obrečela. Nakonec mi lékaři doporučili hormonální léčbu a umělý přechod. Léky měly ale vedlejší účinky a já jsem přibrala na váze, byla jsem náladová, měla jsem návaly a o pleti radši ani nemluvím. Začala jsem se nesnášet a v té době si můj manžel našel někoho jiného.“ Stejné pocity, bolesti a zklamání zažívá mnoho žen s endometriózou.

Bolest není normální

Ženy s tímto onemocněním nejdříve ani netuší, že by je mohlo něco takového trápit. Mají prostě jen další velmi bolestivou menstruaci a okolí je utvrzuje v tom, že je to naprosto normální situace. Běžná prohlídka u gynekologa ho většinou neodhalí a dlouho nepřicházející těhotenství se dává za vinu hormonální nerovnováze.

A pak to přijde, ve valné většině případů žena náhle zjistí, že trpí endometriózou. Co to vlastně endometrióza je, vysvětluje vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu endometriózy z Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK MUDr. Michael Fanta, Ph.D.: „Endometrióza je onemocnění žen ve fertilním věku (pozn. red.: plodném věku) charakterizované přítomností děložní sliznice mimo svoji původní lokalizaci, tedy dutinu děložní. Může se nacházet na obřišnici, ve vaječnících, močových cestách, třevních kličkách atd.“

Zároveň lékař dodává, že základní typy endometriózy jsou ojmenovány podle lokalizace. Všechny jsou stejně nebezpečné a bolestivé. „Hluboká infiltrující endometrióza, tedy taková, kam patří ložiska v přepážce mezi konečníkem a pochvou, v pochvě, na střevu a močovém měchýři, se ze všech typů nejkomplikovaněji řeší.“

Příčina nejasná

Na rozdíl od mnoha onemocnění, která ženy postihují, u endometriózy nikdo neví, jak vlastně vzniká a jaký podíl na ní má třeba genetika. „Existuje několik teorií vzniku endometriózy, ale samotná příčina dosud není jasná. Jistý je podíl chronického zánětu a imunologických faktorů,“ říká MUDr. Michael Fanta, Ph.D. A přestože se objevuje nejčastěji mezi 20 až 35 lety, není výjimkou, když do čekárny gynekologa přijde i žena mnohem starší. „Problémy se mohou objevit až do menopauzy,“ dodává lékař.

Vlastní diagnóza

Dříve (a kupodivu stále i v dnešních dobách), kdy se o endometrióze tolik nevědělo, se ženy spokojily s termopolštářem na břiše a prášky proti bolesti. Dnes pátrají na vlastní pěst a při problémech navštěvují odborníky. Často jsou totiž schopné si na základě příznaků a informací na internetu stanovit diagnózu.

„Mezi hlavní příznaky patří bolest – při menstruaci, nezávisle na cyklu, při pohlavním styku. Dalším projevem je sterilita, tedy neschopnost otěhotnět.“ Jak ale odlišit běžnou menstruační bolest od té závažné? „Zjednodušeně řešeno: pokud bolest výrazněji omezuje ženu v běžných aktivitách a vyžaduje pravidelné užívání analgetik, měla by se s obtížemi svěřit svému gynekologovi,“ říká MUDr. Fanta a dodává, že příznaky jsou důležité, protože většinou navedou lékaře ke správné diagnóze. „Definitivní potvrzení je možné pouze operační metodou – laparoskopií. Ale třeba endometrióza na vaječnících je dobře zobrazitelná i na ultrazvuku.

Léčitelná, ale ne natrvalo

Dobrou zprávou pro ženy je, že se dá léčit a lékaři dokážou potíže zmírnit, či dokonce na nějakou dobu úplně odstranit. Bohužel ale žádný z odborníků nedokáže zaručit, že se onemocnění neprojeví znovu.

Ba právě naopak, v mnoha případech se podle zkušeností pacientek nemoc na neurčitou dobu ztratí, ale po čase zaútočí znovu. „Základní léčebné metody jsou chirurgická – operační a farmakologická – hormonální, eventuálně v kombinaci s analgetiky (pozn. red.: léky tlumící bolest). Bohužel úplné vyléčení nezaručuje žádná z metod – jedině chirurgické odstranění dělohy, vaječníků a všech patrných ložisek endometriózy, což pro většinu pacientek v reprodukčním věku nepřichází v úvahu,“ říká na závěr lékař.

Více informací o onemocnění, zkušenosti pacientek a kontakty na centra pomoci zjistíte na stránkách www.bolestivamenstruace.cz. Brzy bude na stránkách také připravena poradna lékaře pro čtenářky.

Autor: Jana Šimoňáková (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video