Zrádná mateřská znaménka: Jak je hlídat? | e15.cz

Zrádná mateřská znaménka: Jak je hlídat?

ZDROJ: Ženy - E15

Marta Pušová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Můžou být roztomilá a pro každého z nás typická, stejně jako dost nebezpečná a nevyzpytatelná. Všechna mateřská znaménka sice nejsou předem odsouzena k chirurgickému odstranění, ale hlídat se rozhodně musí. Jak často a proč?

Ať už se můžete pochlubit znaménkem krásy na tváři, výraznou pihou na čele, pyšníte se sexy pihou v dekoltou nebo na jakémkoliv jiném místě na těle, vyplatí se vám mít na paměti, že i na první pohled sebekrásnější piha pro vás může být nebezpečná. Každá z pih si proto zaslouží pozornost, a to nejen vaši, ale jednou za čas určitě i odborníka. Obzvlášť po létě, kdy byla znaménka vystavena přímému slunečnímu záření. Pokud máte pocit, že některé z nich změnilo tvar či barvu, neprodleně zamiřte na kontrolu.

Jak často pihy kontrolovat

Na pravidelnou kontrolu mateřských znamének k dermatologovi se vydejte nejméně jednou do roka. Vyplatí se vám to obzvlášť po létě, během kterého jste svou kůži – ať už více či méně úmyslně – vystavovali slunci. Nechat si pihy zkontrolovat dermatologem ale samozřejmě můžete i v jakoukoli jinou roční dobu. „U nízkých fototypů s větším množstvím znamének či pozitivní rodinnou anamnézou doporučuji kontrolu jednou ročně. Nicméně při jakékoliv změně nebo objevu nového pigmentového útvaru všem radím přijít hned,“ říká korektivní dermatoložka MUDr. Markéta Majerová z Medicom Clinic.

Znaménka, co se musí víc hlídat

A jaké nečekané změny pigmentových útvarů byste neměli nechávat bez povšimnutí? Podezřelé je především zvětšení pigmentové léze nad 5 mm nebo navýšení znaménka nad úroveň kůže. Dále je znepokojivá i změna v barvě znaménka. Nejčastěji se jedná o ztmavnutí, zčervenání, nepravidelné rozmístění pigmentu anebo o jeho nepravidelné okraje. Na kontrolu znamének se vydejte alespoň jednou ročně. Při jakékoliv jejich podezřelé změně ale přijďte raději hned.

Přístroj, na který je spolehnutí

Kontrolu mateřských znamének dermatologové provádějí pomocí spolehlivých přístrojů. Ideální je tzv. digitální dermatoskop, který znaménko dovede mnohonásobně zvětšit. Díky tomu je pak pro lékaře kožní útvar snadněji vyhodnotitelný. Přístroj ale znaménko dovede vyhodnotit i sám, analýzu si pak uloží do paměti. Lékař proto kdykoli může původní vzhled znaménka porovnat s novým nálezem a určit, jak se pigmentový útvar změnil v čase. Nepravidelné pigmentové névy lze vyříznout a poslat na histologii. Výrůstky a některé intradermální névy se pak odstraňují erbiovým laserem, který výrůstek přesně odpaří vrstvičku po vrstvičce. Pokožka se pak zahojí přes stroupek bez jizvy.

Kdy se mít obzvlášť na pozoru

Dermatologové se shodují na tom, že na pravidelnou kontrolu mateřských znamének by měli chodit úplně všichni, nicméně je pravda, že někteří z nás dokonce častěji. Nebezpečný melanom vznikající nekontrolovaným množením melanocytů (= buněk tvořících pigment) představuje až 10x vyšší riziko pro ty, u nichž byl nález diagnostikovaný už v minulosti, anebo pokud se melanom objevil u někoho z rodiny. „Je lepší přijít desetkrát zbytečně, než jednou pozdě,“ dodává dermatoložka.

Autor: Marta Pušová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video