Zumba hit | e15.cz

Zumba hit

Pavla Maříková (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podlehněte rytmu a zhubněte. Už se nechcete do cvičení nutit? Pak vyzkoušejte toto taneční fitness, které spojuje prvky aerobního cvičení a latinskoamerických tanců.

Jako člověka odrostlého na „staré“ škole aerobiku, navíc zaměřeného spíše na posilovací formy cvičení, popřípadě vytrvalostní sporty, mě zumba příliš nelákala. I když jsem v dětství tancovala, vyloženě taneční typ nejsem.

Před několika měsíci jsem měla náhodně možnost lekci zumby vyzkoušet a po třech minutách, kdy jsem stála jako kůl v plotě uprostřed neuvěřitelného zmatku a mumraje, jsem si řekla, že tohle opravdu není nic pro mě, a odešla jsem.

Všechny mé kamarádky o zumbě ale dál básnily, vyprávěly, jak je na lekcích skvělá atmosféra, a proto když jsme se v redakci rozhodli, že o zumbě napíšeme, nechala jsem se přesvědčit a souhlasila, že jí dám druhou šanci.

Autor: Ženy - E15

Tanec s prvky aerobiku

Katastrofický scénář o velké ostudě a trapasu, kdy opět nebudu schopna stíhat ani kroky, ani tempo, se tentokrát nenaplnil. Velký dík za to patří lektorce zumby Petře Komárkové, která mi hned na začátku lekce řekla: „Zumba by měla být jedna velká párty. Neřeš proto, jestli zvládneš všechny kroky a pohyby rukou jako já, ale poslouchej hudbu a tancuj. Nic jiného nemusíš.“

Hodina začala tanečním zahřátím. To obsahovalo i pár prvků z aerobiku, které jsem znala, takže jsem měla alespoň několik kroků, kterých jsem se mohla chytnout. Opravdu stačily dvě tři písničky a já jsem cítila, že svaly jsou nejen zahřáté, ale díky skvělé latinskoamerické hudbě se pomalu začínám také dostávat do taneční nálady.

Každá zumba je originál

Viděla jsem, že nejsem zdaleka jediná, která asi na první pohled netancuje tak dobře jako lektorka, ale opravdu jsem si tanec užívala. „Nejsem dirigent, který by přesně říkal, co a jak má člověk dělat. Spíše lidi lekcí zumby provázím a ukazuji, co a jak mohou tančit. Každý si však choreografii i jednotlivé kroky může přizpůsobit sám sobě, své kondici i tomu, co se mu líbí. Každý tancuje za sebe a každá zumba je tak originální,“ říká instruktorka Petra Komárková, která se zumbě věnuje již dva roky.

Celá hlavní část lekce probíhá v určité křivce, kdy se střídají rychlejší a pomalejší písničky. Máte možnost si tak odpočinout, ale zároveň stále udržovat intenzitu „cvičení“. Na každou písničku se tančí jiná choreografie a mezitím se dělají krátké pauzy na doplnění tekutin. Na závěr stejně jako v jiných lekcích nesmí chybět strečink, protože tělo odvedlo pořádnou práci a vydalo spoustu energie.

Autor: Ženy - E15

Vyzkoušejte alespoň pět lekcí

Co říci závěrem? Zumba je opravdu mnohem více než cvičení a tanec, je při ní skvělá zábava a příjemná atmosféra. Bude se líbit především těm, kteří milují horké latinskoamerické rytmy a cestu ke štíhlé postavě chtějí protancovat a ne procvičit.

„Mám několik klientek, které za tři měsíce tancování zumby shodily pět a více kilogramů, a to nepočítám ty, kterým se krásně vytvarovala postava. Zumba funguje skvěle hlavně na boky, zadeček, stehna, ale také pas a bříško, tedy přesně to, co nás ženy nejvíce trápí,“ dodává Petra Komárková, která bezchybnou postavou svá slova jen potvrzuje.

Pokud jste tedy stejně jako (kdysi) já k zumbě skeptičtí nebo vás jedna či dvě lekce odradily (třeba i proto, že jste nenarazili na dobrou lektorku), nevzdávejte to. Vyzkoušejte alespoň pět lekcí a uvidíte, že tu šestou si už skutečně užijete a protancujete se jí jako na jedné velké párty!

Typy zumby:

Zumba Basic I. – základní lekce zumby s jednodušší choreografií a také v pomalejším tempu. Obsahuje kroky ze čtyř základních tanců: salsy, merengue, reggeatonu, cumbie.

Zumba Basic II. – jde již o náročnější lekce zumby, určené pro pokročilejší „zumbařky“. Vyzkoušíte si zde kroky z bella dance, flamenca, tanga, samby.

Zumba Atomic – dětská zumba! Ano, i děti mohou tančit zumbu a nutno říct, že je to skutečně baví. Začíná se s dětmi od šesti let a kromě jednoduchých tanečních kroků a choreografií se lekcí prolínají i různé hry, aby děti udržely pozornost.

Zumba Tonning – zumba s posilováním. Že to nejde dohromady? Ale ano, při lekci se používají i malé činky naplněné kuličkami, které při pohybu chrastí. Tančí se stejně jako v jiných lekcích zumby, navíc se však přidávají i posilovací prvky jako výpady vzad spojené se salsou apod.

Aquazumba – tančí se ve vodě, podobně jako při aquaaerobiku po prsa pod hladinou. Taneční kroky jsou velmi zpomalené a zjednodušené, ale díky odporu vody je zumba ve vodě velmi intenzivní.

Zumba Gold – navzdory názvu, který napovídá, že by mohlo jít o zumbu pro pokročilé, je určena naopak seniorům, lidem s nadváhou nebo těm, kteří kvůli zdravotním problémům na klasickou zumbu chodit nemohou. V těchto lekcích se totiž vůbec nevytáčejí boky, vše se „chodí“ v rovině, ani se neskáče.

Autor: Pavla Maříková (Dieta)
17. února 2011

Autor: Pavla Maříková (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video