Zvládněte svou depresi! | e15.cz

Zvládněte svou depresi!

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Všichni si zasloužíme, abychom žili bez trápení, dobře se cítili a užívali všeho, co život nabízí. Někdy to ale nejde. To když nás ohrožuje deprese...

Součástí našeho života občas bývá smutek, špatná nálada, skleslost. Když však tyto příznaky trvají příliš dlouho, když se člověk uzavírá čím dál tím víc do sebe, je neschopný vykonávat svou práci, je nesoustředěný apod., mohou přerůst do stavu, který nazýváme deprese. Ta může být někdy tak závažná, že je třeba vyhledat lékaře.

Depresí trpí během života každý pátý jedinec, většinou se jedná o přechodný stav, například po rozvodu nebo úmrtí někoho milovaného, jindy se jde o dlouhodobou depresi. Mnoho takto postižených však nevyhledá odbornou pomoc, protože si myslí, že příznaky samy odezní, nebo že se s nimi stejně nedá nic dělat.

Důležitou roli při uzdravování může hrát člen rodiny, protože ten dokáže s nemocným navázat nejsnáze kontakt a přesvědčit ho, aby vyhledal odbornou pomoc. Jestliže člověku, který trpí závažnou depresí, není poskytnuta pomoc odborníka, může často uvažovat o sebevraždě a také ji spáchat. Doufá totiž, že jen tak může uniknout svému trápení.

Možná si nejste jistí, zda skutečně trpíte depresí nebo jsou-li vaše problémy menší. Zkuste se najít v následujících popisech:

Přechodný smutek


Nastává obvykle po úmrtí někoho blízkého, rozvodu nebo jiném zklamání. Příčina smutku je známa. Obvykle stačí pomoc rodiny nebo přátel a hlavně čas. Pokud nám však smutek brání ve výkonu práce nebo například v rodinném životě, je vhodné vyhledat pomoc odborníka.

Lehká deprese


Lidé postižení lehkou depresí jsou málo produktivní a i když pracují a setkávají se s rodinou a přáteli, nemají z toho radost. Zdá se jim, že se nic nedaří a vše se jim rozpadá pod rukama. Pomoc rodiny a odborníků je stejně důležitá.

Těžká deprese


Tyto problémy často znamenají, že postižení nedovedou žít rodinný život a že nemohou ani pracovat. Vše je špatné, život nemá cenu a nikde není žádné východisko. Vyhýbají se lidem, mají sklony k sebevraždě. Pomoc lékaře je nezbytná.

Jaké jsou příznaky deprese?
Pokud odpovíte kladně jen na pár z uvedených příznaků, je to normální stav, protože tyto pocity přepadají někdy každého z nás. Čím vyšší počet kladných odpovědí, tím větší je pravděpodobnost, že vás deprese ohrožuje:

- Jste dlouhodoběji smutní, máte pocit, že vás nečeká nic dobrého a že se váš život už nikdy nezlepší?
- Špatně spíte, nemůžete usnout, v noci se probouzíte?
- Jste unavení, nemáte k ničemu sílu ani náladu?
- Myslíte si o sobě, že jste k ničemu, nic nedokážete a nic nezvládnete?
- Přejídáte se nebo naopak nemáte chuť k jídlu?
- Jste nervózní bez zjevné příčiny?
- Ztrácíte zájem o koníčky, práci, přátele, rodinu?
- Nemáte už zájem o sex?
- Přehnaně reagujete na malé zdravotní problémy?
- Přemýšlíte o sebevraždě?

Řešení deprese


Překonání deprese je dlouhodobá záležitost. Léčba spočívá v metodách samoléčby a pomoci odborníka, který kombinuje psychoterapii a léky. Samoléčba spočívá v překonávání proher a neúspěchů, protože se takto obnoví narušená sebedůvěra. Toho lze docílit stanovením si malých cílů, kterých se postupně dosahuje. Pomáhá také podpora rodiny, přátel, sport a cvičení.
Pomoc odborníka je především v určení příčiny deprese a zvolení nejvhodnějšího způsobu léčby. Díky psychoterapii se lidé naučí zvládat obtíže a nabývat ztracené sebevědomí. V prvních měsících se osvědčuje léčba v podávání antidepresiv.

Pokud potřebujete pomoc, neváhejte s vyhledáním odborníka. Začít můžete například tak, že si ve Zlatých stránkách najdete číslo na linku důvěry, kde vám poradí, jak postupovat dál. Všichni si totiž zasloužíme, abychom se cítili dobře a mohli se radovat ze života.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video