10 rad jak přežít odchod z práce na mateřskou | e15.cz

10 rad jak přežít odchod z práce na mateřskou

ZDROJ: Ženy - E15

Daniela Fruhwirtová-Hradská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V dnešní době se ženám nabízí mnohé možnosti, proto také již některé ženy opouští od představy mít děti a rodinu a trávit tři nebo pět let na dnešní rodičovské dovolené je pro ně nepředstavitelné. Ale naproti tomu je spousta žen, které chtějí mít děti, ale opět se obávají, že by na tzv. mateřské pozbyly kus sebe a jednoduše se bojí ztráty seberealizace. Je skutečně mateřská dovolená zabiják ženské sebedůvěry a musí být žena vězněm v rodině i ve své hlavě?

Vždyť žena na mateřské dovolené je podle odborníků ta nejlepší manažerka a organizátorka, je svědomitá, pilná a loajální, silná ve všem, co se jí nabízí a co ji potká. Proto by měla mít tu možnost si mateřskou řádně vychutnat a prožít ji nejen přežít… Jaké eventuality nám nabízejí psychologové?

1) Zapojme otce dítěte (pokud je ta možnost)

Jak sám psycholog Petr Šmolka poznamenal: „Rodičovství začíná extrémně náročnou fází zvanou mateřská dovolená. Slovní spojení s podobnou vnitřní logikou jako třeba ,kulatý čtvereček‘. Představu slastného nicnedělání a bezstarostného užívání si s ní může spojovat snad jen naivní bloud, král Herodes nebo váš manžel.“

Do té doby než si náš muž sám takový druh dovolené nevyzkouší na vlastní kůži. Pak již mnozí mění názory. Ještě to však neznamená, že veškerou péči převezmeme na svá bedra my. Partner rozhodně našemu dítěti neublíží, nic mu nezlomí, neutopí ho a ani ho při dokrmování neudusí, jestli se bude aspoň trochu snažit, rozhodně bude zvládat vše, navíc děti jsou stvoření podstatně odolnější, než si my matky myslíme.

2) Starého psa novým kouskům nenaučíš

Přijímáme s pokorou všechna omezení? Pro klid v rodině se vzdáváme svých zájmů, přátel, pracovních kolegů i kontaktů? Říkáme si, že pár let vydržíte a pak se k nim zase vrátíte jako ke všemu? Opak bude pravdou!

Snad na nic jiného si naše rodinka nenavykne tak snadno a rychle, jako na naši permanentní přítomnost. Pozdější snahy o změnu budou vnímat jako cosi nevhodného a ohrožujícího.

3) Neodmítejme pomoc druhých

Naopak, alespoň občas ji třeba i aktivně vyhledávejme. Mít pro dítě „chůvu“ alespoň na občasné hlídání, není v dnešní době již dávno nic neobvyklého. Našemu partnerskému vztahu prospěje, pokud budeme mít i v této životní fázi nějaké společné zážitky mimo stěny domova. Kino, divadlo, večeře ve dvou, setkání s přáteli apod.

4) Stereotyp?

Ať chceme, či nechceme, mateřská dovolená je sama o sobě fází poněkud stereotypní. Odmyslíme-li si jisté vývojové skoky (první zoubek, první krůček, první slůvko, první úraz), pak se běžné podněty s trochou nadsázky redukují na jídlo, spánek a vyměšování.

Pokusme se aspoň někdy tento stereotyp i v domácím prostředí něčím rozbít. Náročnější večeří třeba i s lahvinkou a se svíčkami, horkou společnou vanou ve dvou, novým účesem, novým oblečením… Ať se muži postaráme o trochu toho vzrušení, ať už v pozitivním či negativním slova smyslu.

5) Nesnažme se měnit jej, změňme sebe

Manžela lze jen obtížně změnit, tlakem prý už vůbec ne. „V krajním případě jej lze vyměnit, což se ovšem většinou podobá cestě z deště pod okap“, potvrzuje psycholog P. Šmolka. Zkusme raději změnit své chování, dopřejme si zdánlivé sobectví. Čím totiž budeme spokojenější, tím více radosti předáme svému dítěti i muži.

6) Manžel nerovná se „eunuch“

Pokud to jen trochu půjde, snažme se rozdělit svou pozornost na obě strany. I náš muž ji občas potřebuje. Třeba jen proto, aby nezačal na potomka žárlit, což je podle průzkumů celkem častá záležitost. Najděme si čas na vlastní intimní chvíle; samozřejmě i s tím, že také náš drahoušek se patřičně přičiní (nakoupí, vykoupe, pohlídá, od části povinností nám uleví…), a to je jasná věc, jinak bychom večer co večer umíraly únavou.

7) Dělejme si radost
Snažme se plánovat malá soukromá potěšení. Měla by však být v dohlednu. Setkání s kamarádkou, něco hezkého na sebe či do domácnosti, výlet, kadeřnice… Invenci se rozhodně meze nekladou. Jak bylo již řečeno výše, rovnice je jednoduchá – šťastná matka rovná se šťastné dítě.

8) Nesnažme se být dokonalé

Perfektní matka, vždy upravená žena, vášnivá milenka a navíc vždy dokonale naklizeno, navařeno! Kdo by si něco podobného nepřál, že? Ale takový model ženy neexistuje a není nutné jí za každou cenu být. Kdo by to taky vše dlouhodobě zvládal bez újmy na zdraví tělesném nebo duševním!? Někdy je lépe vše jen trochu vylepšit z nejhoršího a udělat si pohodu.

9) Muž ať se připojí

Pokud si ale chceme užít aspoň nějaký zmiňovaný bod, musíme zkrátka muže zapojit do každého našeho plánu, aby nám jaksepatří vyšel a my byly spokojené i po uondaném dni. Jestliže se nepřidá, tak časem zjistí, že k vlastní smůle. Pak už bude možná příliš pozdě na bychů honění.

10) Vše jednou končí

Jednou vše bude lepší, to zcela jistě. Zatím si ale užívejme radostí, které i toto období bezesporu přináší. Ten čas už nikdy nevrátíme.

Autor: Daniela Fruhwirtová-Hradská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video