4 typy osobností, které najdete mezi kolegy v práci | e15.cz

4 typy osobností, které najdete mezi kolegy v práci

ZDROJ: Ženy - E15

Ženy.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ne každý má to štěstí, že pracuje ve skvělém kolektivu. Někoho dohánějí k šílenství intriky a politikaření, jinému vadí zlozvyky kolegů a mezery v komunikaci, dalšímu zase podrážděné reakce na zadání úkolu. Zkuste si k sobě najít cestu.

Posloužit vám k tomu může základní typologie osobností, kterou používají hráči pokeru, aby lépe porozuměli chování svého soupeře. Naše typologie si nedělá nároky na úplnost, i přesto se vám může hodit v zaměstnání stejně jako u karetního stolu.

Opatrný klaďas bez ambicí

Od kolegy tohoto typu rozhodně nečekejte žádnou velkou oporu v zádech. Nepočítejte s tím, že vám pomůže s náročným pracovním úkolem. Nerad riskuje, má rád řád a stereotyp. V zaměstnání zásadně plní pouze standardní pracovní povinnosti a nedělá nic nad jejich rámec. „Ve světě pokeru reprezentuje pasivní osobnost bez ambicí se slabou touhou vítězit. Jde vlastně o rekreačního hráče, který se u pokerového stolu chová podobně jako v zaměstnání. On nechce vyhrát, on se chce zúčastnit,“ říká Adéla Pecháčková, úspěšná hráčka pokeru.

Jak na něj: Nejlépe s ním vyjdete, když budete lehce dominantní a direktivní. S touto osobností komunikujte jednoznačně a přímočaře.

Ctižádostivý individualista

Tento spolupracovník má silný tah na branku a miluje náročné úkoly. Je to dominantní, rozhodný a ctižádostivý individualista ochotný riskovat a nést odpovědnost za svěřený úkol. Hodí se dobře do krizových situací, protože si libuje v extrémech.„U hry neváhá blafovat, ale činí tak schematicky, jako by hrál podle abecedy. Je proto snadno předvídatelný,“ hodnotí ředitelka Casina Ambassador Zdeňka Belecová. „V zaměstnání by nejraději trumfnul sám sebe, kolegy a nakonec i vlastního šéfa, pokud cítí, že nemá dostatečný prostor na realizaci svých pracovních cílů a nápadů. Tento typ osobnosti ochotně vstupuje do konfrontace a je silně identifikovaný s pracovním cílem,“ doplňuje její slova Šárka Fričová, ředitelka personální agentury BeeConsulting.

Jak na něj: S takovým spolupracovníkem nejlépe vyjdete, když mu dáte prostor, pocit nezávislosti a příležitost rozhodovat nebo vyřešit nějaký problém. Jednejte diplomaticky.

Flexibilní tahoun

Tento typ spolupracovníka zosobňuje sen řady kolegů i zaměstnavatelů. V pracovním prostředí bývá společensky obratný. Přesně ví, kdy má být rázný a kdy mírný a opatrný. Nechybí mu empatie a týmový duch. Zrovna tak dobře umí pracovat jako individualista, protože se dokáže elegantně přizpůsobit aktuálním požadavkům a potřebám. Tito lidé jsou ambiciózní, aktivní a spolehliví. Mají přirozený respekt u kolegů. Jsou vstřícní a v zaměstnání často jednají z pozice neformální autority. Současně však patří mezi pragmatiky, kteří umí dobře klamat tělem, pokud si to žádají jejich zájmy.

Jak na něj: Úmysly těchto lidí obvykle nebývají v rozporu s cíli týmu nebo firmy, takže z jejich osobního úspěchu profitují všechny strany. S takovým člověkem vyjdete bez problémů a velkého snažení, protože vám jde naproti.

Pasivní zastrašovatel

Tento pracovník by se dal popsat jako pasivní a nepříliš angažovaný kariérista, kterého zajímá rychlý postup ve firemní hierarchii více než samotná práce. Obyčejně ho poznáte podle nabubřelého chování a arogantních řečí na stranu kolegů i šéfa. Nástrojem jednání bývá velmi často zastrašování, které ale není prostředkem k dosažení cíle, ale cílem samotným. Prostě to sedí k jeho osobnosti. „Když takový člověk cítí, že prohrává, okamžitě začne vyvolávat konflikty, neváhá zesměšňovat protihráče a rád vytváří atmosféru strachu. Člověku to sice leze na nervy, ale nesmí se nechat vyprovokovat k nepromyšleným tahům, ať už při pokeru nebo v práci. Proti takové osobnosti se prostě snažím hrát s chladnou hlavou,“ říká na závěr Adéla Pecháčková.

Jak na něj: Jednejte asertivně a neberte si slovní útoky osobně. Podporu vám poskytnou i vaši kolegové. Pasivní zastrašovatel může být paradoxně skvělým stmelovacím prvkem týmu.

Autor: Ženy.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video