5 cest, jak zlepšit emoční inteligenci | e15.cz

5 cest, jak zlepšit emoční inteligenci

ZDROJ: Ženy - E15

Libuše Procházková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Co znamená zkratka IQ, ví každý. EQ neboli emoční inteligence je pojem mnohem mladší, nicméně v posledních letech podrobně zkoumaný. Představuje nikoli protipól „rozumového“ a inteligenčního kvocientu, nýbrž věc obdobně důležitou. Vcítit se do druhých a dokázat správně reagovat, to jsou totiž pro interakci mezi lidmi zásadní dovednosti.

Emoční inteligence se definuje jako schopnost porozumět svým vlastním pocitům a správně a účinně je vyjádřit. Stejně tak je to schopnost dokázat vnímat a pochopit lidi kolem sebe. Emoční inteligence je zásadní pro formování, vývoj a udržení mezilidských vztahů.

A dobrá zpráva pro nás: na rozdíl od inteligenčního kvocientu, který se v průběhu života výrazně nemění, se může naše EQ vyvíjet a zvyšovat – společně s touhou učit se a osobnostně růst. Zkuste zauvažovat nad následujícími pěti doporučeními, jak posílit svou emoční inteligenci, která sestavil americký server psychologytoday.com.

Schopnost vypořádat se s vlastními negativními emocemi

Snad žádný aspekt EQ není důležitější než naše schopnost poradit si s negativními emocemi. Ideálně tak, aby neměly šanci nás přemoci a neovlivnily náš úsudek. Jenomže k tomu, aby bylo možné změnit způsob, jakým prožíváme různé náročné situace, je potřeba změnit způsob, jak o těchto situacích přemýšlíme.

Zkrátka: naučit se ovládat negativní myšlenky, které se vynořují v běžné denní interakci a které vedou k tomu, že se cítíme oslabení a zranitelní. Velmi to souvisí se sebevědomím a s naší schopností nadhledu.

Schopnost zůstat v klidu i pod tlakem

Většina z nás běžně v životě zažívá určitou míru stresu. To, jak jsme schopni ji zvládat a zpracovávat, poukazuje na to, zda jsme asertivní, reaktivní, anebo pasivní. Když se ocitáme pod tlakem, je nejdůležitější udržet si duševní rovnováhu. Jak toho docílit? Třeba vědomým zpomalením. Pokud námi otřásá vztek anebo náhlá negativní emoce, je dobré ji rozdýchat, než začneme reagovat. Mnoho lidí pod náhlým tlakem rychleji mluví, než myslí – a pak svých slov litují.

Běžně se doporučuje napočítat do deseti – a právě deset sekund je vhodný limit pro zklidnění největšího afektu a rozrušení. K problému je nejlepší se vracet až ve chvíli, kdy jsme „vychladlí“ a kdy se nám vrátí schopnost uvažovat logicky. Pokud v nás stres místo vzteku vyvolává úzkost, je
dobré si opláchnout obličej studenou vodou a nadýchat se čerstvého vzduchu. Nízká teplota pomůže úzkostný stav zmírnit. Naopak je třeba se vyhnout kofeinu a dalším stimulantům, ty nervozitu podporují.

Na pocity strachu a deprese vyvolané stresem dobře zabírají i různá aerobní cvičení. Ne nadarmo se říká: pohyb diktuje emoce. A konečně, pokud vás stres ochromuje a přivádí k pocitům zmatení, je nejlepší vypnout a věnovat se intenzivní, ale klidné relaxaci. Procházka přírodou je ideálním řešením.

Schopnost číst sociální narážky

Lidé s vysokým EQ dokážou líp komunikovat a číst situace vycházející z mezilidské interakce. Pokud nejste schopni někomu okamžitě porozumět, zkuste jeho chování nejprve interpretovat dvěma možnými způsoby, než abyste se odhodlali k zjednodušenému – a leckdy unáhlenému – závěru. Například: pokud jste někomu několikrát telefonovali, ale on se vám neozval zpátky, neznamená to automaticky, že vás ignoruje, třeba je jen zaneprázdněn a ozve se později.

Vidět vždycky více možností nám napomáhá zůstat objektivní. Pokud už se dostanete s někým do konfliktu, vyjasněte si svá stanoviska, svoje motivace. Nikoho neosočujte, ale zeptejte se neutrálním způsobem: „Jsem jen zvědavý, proč?“, „Můžete mi říct, jak to…?“ a vyhněte se obviňování a soudům.

Schopnost být asertivní a umění vyjádřit negativní emoce, je-li to nezbytné

Umět dát najevo své hranice je dobré nejen pro nás samotné, ale také pro naše okolí, které pak ví, na čem je. Úzce to souvisí s naším právem nesouhlasit a říkat „ne” bez pocitu viny.

Každý si musí dokázat stanovit své priority, dostat to, oč usiluje, a chránit sám sebe od nátlaku a ublížení. Naučte se oponovat svým přátelům, a pokud se vás dotknou, přiznejte se k pocitu zklamání či zahanbení. Pokud se budete tvářit, že se nic neděje, bude se vaše okolí chovat podle toho.

Schopnost vyjádřit niterné emoce v osobních vztazích

Schopnost vyjádřit sympatie, lásku a vřelé emoce je zásadní pro udržení osobních vztahů, ale i duševní rovnováhy.

K rozvoji intimity a emoční komunikace je nutné pracovat jak na řeči těla, tedy láskyplných dotycích potvrzujících vřelé city, tak i na slovním vyjádření. Ve vašem slovníku by měly být věty jako „Líbí se mi na tobě to, že jsi…“, nebo „Zajímá mě, jak se cítíš“.

A pak samozřejmě dokázat říct nahlas a zpříma: „Miluji tě.“ Snadné to není, ale kdo si osvojí schopnost vyjadřovat vřelé emoce, má obrovskou šanci na to, že se i on bude ve vztahu cítit dobře – a milován.

Autor: Libuše Procházková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video