Chcete rozjet podnikání? Na úvěr zapomeňte | e15.cz

Chcete rozjet podnikání? Na úvěr zapomeňte

Josef Janda

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bez vlastních úspor se drobné podnikání v Česku zjevně rozjet nedá. Banky poskytují úvěry pro začínající podnikatele jen ve velmi omezené míře a za přísných podmínek.

Výjimkou je pouze polostátní Českomoravská záruční a rozvojová banka.

Vzít si úvěr na rozjezd podnikání není jednoduché. A ještě složitější to mají ti, kteří například skončí školu a místo cesty na úřad práce si chtějí založit živnost. Udělali jsme průzkum mezi bankami, za jakých podmínek půjčí budoucímu živnostníkovi, který si bez předchozích podnikatelských a jiných pracovních zkušeností chce otevřít například obchod a opravnu jízdních kol. Pro začátek by potřeboval půl milionu korun.

Jenže pokud opravdu dříve nepodnikal nebo si nevydělával jinak, aby mohl podat daňové přiznání, má u většiny českých bank smůlu. Ty o poskytnutí úvěru budou uvažovat, buď pokud má dotyčný alespoň roční podnikatelskou historii, nebo už podal minimálně jedno daňové přiznání.

Podnikatelský úvěr není pro každého
BankaMinimální podnikatelská historie
ČSOB (profil, názory)13 měsíců*
Komerční banka (profil, názory)1 daňové přiznání
Poštovní spořitelna (profil, názory)2 roky
HVB Bank Czech Republic (profil, názory)1 rok
GE Money Bank (profil, názory)1 daňové přiznání
Raiffeisenbank (profil, názory)2 roky
Volksbank CZ (profil, názory)2 roky
eBanka (profil, názory)1 rok
IC Banka2 roky
Pozn.: * ČSOB vyžaduje minimálně 2 daňová přiznání, proto 13 měsíců. Jeden rok nemusí být kompletní a stačí v něm podnikat 1 měsíc. Zdroj: banky

Operátorka na infolince Raiffeisenbank nabídla podnikatelský úvěr až 10 milionů korun. Háček je v tom, že tyto peníze banka půjčí jen tomu, kdo má v plánu koupit nemovitost, zrekonstruovat ji a prodat. Začínajícím podnikatelům, kteří by si chtěli otevřít první živnost, banka nepůjčuje.

Při žádosti o úvěr u GE Money Bank se podle oficiálních kritérií nemusí dokládat podnikatelská historie. Banka ovšem vyžaduje alespoň jedno daňové přiznání. Úvěr může dostat jen ten, kdo vykáže v daňovém přiznání v kolonce „Příjmy z podnikatelské a jiné samostatně výdělečné činnosti“ částku ve výši minimálně 300 tisíc korun. Takže ve skutečnosti i GE Money Bank jistou podnikatelskou historii požaduje.

U České spořitelny si může začínající podnikatel vzít Mikro úvěr, který začíná na sto tisících korunách a končí s různými modifikacemi dalších produktů na 8,5 milionu korun. Banka chce po začínajícím podnikateli zástavu v podobě nemovitosti, nebo ručitele, který úvěr zajistí minimálně ve výši 130 procent z požadovaného úvěrového rámce. Roční úroková sazba činí nejméně 8 procent. Podmínkou je rovněž předložení podnikatelského záměru.

Banky, které půjčují začínajícím podnikatelům bez předchozí historie
BankaNázev produktuSpecifikace úvěruPodmínky pro získání úvěruPoznámka
Česká spořitelna (profil, názory)Mikro úvěr100 000 – 8 600 000 Kč, čerpání úvěru nejpozději do 6 měsíců od podpisu smlouvyZástava nemovitosti, nebo zajištění úvěru ručitelem do výše min. 130 % úvěru, lze sjednat i spoluúčast druhé osobyRoční úroková sazba od 8 %
Živnostenská banka (profil, názory)Půjčka na podnikáníDle výše nemovité zástavy, max. 80 % z hodnotySmlouva o smlouvě budoucí, průkaznost budoucích příjmů 
Zdroj: banky

Firemní bankéři Komerční a Živnostenské banky upozorňují, že důležitou součástí žádosti o poskytnutí úvěru je podnikatelský záměr a doložení odhadu budoucích příjmů. Jedinou možností, jak získat doklad o budoucích příjmech, je podnikat ve výrobních činnostech. Budoucí podnikatel totiž musí získat písemná stanoviska od budoucích odběratelů - nejčastěji v podobě smlouvy o smlouvě budoucí, nebo potvrzení o odběru výrobků. Podnikatelský záměr na obchod a opravnu jízdních kol tedy neměl u bankéřů z obou uvedených bank šanci na úspěch.

Jak žádat o úvěr na zahájení podnikaní
Žadatel o úvěr by se měl na první schůzku s firemním bankéřem vybavit alespoň jedním dokladem totožnosti, výpisem z příslušné podnikatelské evidence (tj. z živnostenského nebo obchodního rejstříku, popř. z jiné evidence), podnikatelským záměrem, doklady, které ho opravňují k zastavení nemovitosti nebo vyjádření osoby o jejím ručení za poskytovaný úvěr. Nezbytnou součástí žádostí o podnikatelský úvěr jsou i výpisy o bezdlužnosti a to z finančního úřadu, zdravotní pojišťovny a správy sociálního zabezpečení.


Existuje ovšem možnost, jak i takový podnikatel může nutné peníze do začátku získat. Jmenuje se bezúročný úvěr od Českomoravské záruční a rozvojové banky (profil, názory). Žadatel o úvěr ovšem nesměl být v posledních sedmi letech před podáním žádosti podnikatelem nebo společníkem v právnických osobách typu společnosti s ručením omezeným, komanditní nebo veřejné obchodní společnosti, či družstva. Po „splnění“ výše uvedených podmínek čeká na podnikatele až tři čtvrtě milionu korun pro fyzickou osobu s až sedmiletou dobou splatnosti při nulových úrocích. Podmínkou pro získání je absolvování kurzu Základy podnikání, který je akreditován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Autor: Josef Janda
Uvedeno ve spolupráci se serverem
Peníze.cz

Autor: Ženy - E15
http://www.penize.cz/

Autor: Josef Janda

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video