Petra Janíčková: Chci zdvojnásobit počet částečných úvazků pro ženy | e15.cz

Petra Janíčková: Chci zdvojnásobit počet částečných úvazků pro ženy

ZDROJ: Ženy - E15

Tereza Niesytová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Petra Janíčková se rozhodla v osmém měsíci těhotenství založit firmu, která podporuje ženy a jejich touhu pracovat. Proč? Protože Česká republika je země s nejnižší zaměstnaností žen s dětmi do šesti let.

Petro, dovedete si představit, že byste měla v životě fázi bez práce?

Samozřejmě. Já jsem takovéto přestávky pociťovala velice často, když jsem byla bezdětná, nevedla jsem svoji vlastní firmu a byla jsem na dovolené či jsem cestovala kolem světa. Neměla jsem problém vypustit práci na několik týdnů či měsíců a pravidelně jsem nechávala telefon v šuplíku doma.

Nicméně situace se obrátila o 180% a to doslova ve všem. Teď si dovolím nebýt na emailu maximálně týden s tím, že vím, že v případě velké urgence mě tým kdekoliv sežene na telefonu.

Co vás inspirovalo založit pracovní portál pro ženy?

Fakt, že Česká republika je země s nejnižší zaměstnaností žen s dětmi do 6 let věku dítěte. U nás pracuje pouze kolem 35% žen s dětmi do 6 let, zatímco v Evropě je to kolem 60%. Stejně tak v ČR pracuje na flexibilní úvazky pouze 9%, kdežto v EU je to přibližně 32%.

Proto jsem se rozhodla pracovní trh a příležitosti pro ženy změnit a trh zflexibilnit. Našimi partnery se právě stávají mnohdy firmy mezinárodní, či firmy a oddělení ve firmách vedené ženami, které dokázaly v profesi hodně a rodina pro ně není překážkou.

Váš projekt je věnován ženám, mluví se o tom, že jsou v práci znevýhodněné, souhlasíte s tím?

Ženy si na pracovním trhu s muži nejsou rovny, nikdy tomu tak nebylo. Nicméně v 21. Století dochází k velkým změnám v rolích mužů a žen. Stále více žen pracuje, řeší se rovnocenné odměňování, projednává se zapojení žen do rozhodovacích pozic ve výkonných orgánech, což by se před pár desítky let nestalo. Dochází k tzv. feminizaci. Nicméně náš projekt má jiný cíl – my chceme zapojit více žen do pracovního procesu tím, že jim umožníme pracovat na flexibilní úvazky. To je alfa omega našeho myšlení. Chceme zdvojnásobit počet flexi úvazků (zkrácených úvazků, práce z domova atd.) do roku 2018.

Petra Janíčková (37) Při své pracovní kariéře (naposledy jako výkonná ředitelka Britské obchodní komory v ČR) se setkala se spoustou žen, které měly velkou touhu pracovat. Všechny ale čelily zásadním překážkám typickým pro český trh, kde je minimum nabídek na částečné úvazky. Rozhodla se proto, že postavení žen v ČR změní a založila portál , kam se mohou ženy zaregistrovat a získat flexibilní úvazek.
www.pracezeny.cz

Jak je na tom s flexibilními úvazky Česká republika a zahraničí?

Průměr flexibilních úvazků v EU 27 je kolem 23%, u nás to je kolem 7% a naopak druhý extrém je Nizozemí, kde zkrácené úvazky jsou kolem 60%.

Co přináší flexibilita do firem?

Je to zejména nárůst produktivity kolem 70% , zvýšení zisku cca 68% a neposledně vyšší loajalita zaměstnanců (kolem 60%). Díky průzkumu pracezeny.cz jsme zjistily, že hlavní benefit, které ženy hledající zaměstnání vyhledávají, je právě flexibilita. Mzda byla až na třetím místě.

Ještě je důležité zmínit i fakt, že než vyplácet sociální dávky na úřadu práce je ekonomicky výhodnější nezaměstnané lidi zaměstnat právě alespoň na zkrácené úvazky, co státu přinese finance na sociálním, zdravotním pojištění, ale také na daních.

Zaměstnáváte sama lidi na flexibilní úvazky?

Samozřejmě, v naší firmě zaměstnávám takto 66% žen. Přináší nám to do týmu nesmírnou efektivitu jak časovou, tak finanční a hlavně radost z práce. Všechny ženy, které ve firmě pracují odvádějí práci na 1000% a jsou za tuto příležitost nesmírně vděčné. Je to krásný pocit, a ten přináší pozitivní výsledky.

Prozradila jste mi, že Váš den je rozpočítán doslova na minuty – každá část na sebe navazuje. Jak stíháte péči o ročního synka a vedení firmy?

Jestli se bavíme o vybalancování rodinného a pracovního života, tak zde Vás nejspíše zklamu. O ročního synka se starám sama a do toho vedu firmu, tak je těžké popsat, jak těžké to pro mě je. O to však více podporuji firmy, kde rodina není handicap, i když jsem sama v tomto ohledu selhala. Nejspíše právě proto mám jasně vymezeno, kdy pracuji a kdy jsem se synkem, abych si tohoto štěstí mohla plně užít.

Autor: Tereza Niesytová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video