Co je v domě, je i pro mě! Může mít láska s kolegou šanci na úspěch? | e15.cz

Co je v domě, je i pro mě! Může mít láska s kolegou šanci na úspěch?

ZDROJ: Ženy - E15

Helena Málková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na zemi je více než sedm miliard lidí, přesto je skoro mytické potkat toho pravého. Máme si lásku odpírat jen proto, že se usadila zrovna ve vedlejší kanceláři? Proč by to, co je v domě, nemělo být pro mě?

Zamilovat se do kolegy z vedlejší kanceláře (nebo vedlejší kóje, pokud trpíte, tedy pracujete v open space) je to nejzábavnější, co se vám může stát. Tedy pokud máte smysl pro humor, chováte lásku k dobrodružství, jste ráda středem pozornosti a těší vás, že se stanete oblíbeným tématem drbů. V opačném případě si najděte chlapce kdekoli jinde.

První, co vám reálně hrozí, jsou totiž drby. A upřímně řečeno, neznám nikoho, kdo by je měl rád, respektive znám spoustu lidí, pro které je drbání rozkoší srovnatelnou s pojídáním nutelly polévkovou lžící, ale neznám moc těch, kteří by byli rádi centrem drbů. Protože, co si budeme povídat, nedrbe se o vás proto, že jste fascinující, úspěšná, nádherná, máte božská ňadra nebo nekonečně dlouhé nohy. Drbe se o vašich vlastnostech, které raději sama tajíte. Situace, kdy „něco“ tajíte a všichni to vědí, vám nebudou po chuti nikdy.

A povězte mi, jak to budete snášet ve chvíli, kdy se budete potácet ve feromonálně-hormonálním omámení? Dobře. Ale jen chvíli. Čerstvý vztah, ať vznikl víceméně omylem díky nezměrnému množství alkoholu krátce po druhé ranní na firemním večírku, nebo jste se do sebe zamilovali nad čevapčiči v podnikové jídelně, si chcete hýčkat. Užívat si ho. Šetřit si ho pro sebe. Aspoň do chvíle, kdy se rozhodnete jej zveřejnit a projít tím šíleným kolečkem seznamování s matkami, přítelkyněmi, kolegyněmi a tak dál.

A to nemluvím o tom, že drbny se nejčastěji nepletou. Neomylně poznají, kdy se dva lidé takhle kouzelným způsobem promění, tedy za předpokladu, že je láska vzájemná. Z tohoto ohledu je láska na pracovišti krajně nevhodná. Jenže, poručíte srdci?

MŮJ ČAS

Mnoho dalších důvodů hovoří proti tomu, abychom při výběru partnera sáhly do vedlejší místnosti. Jenže fakta hovoří jasně. Osm hodin denně spíte, nebo byste aspoň měly. Dvě hodiny strávíte na cestě do zaměstnání, za nákupem, na oběd. Minimálně osm hodin, ale spíš víc, strávíte na pracovišti. Zbývá vám šest hodin denně na to, abyste potkaly toho pravého. Jenže v těch šesti hodinách taky musíte vařit, najíst se nebo odpočívat. Logicky je pak pracovní doba tím časem, v němž během dne probíhá nejvíce lidských interakcí, ale uznávám, že najít životní lásku ve frontě u kasy v Bille je možné taky. Zřejmě.

To v práci přicházíte do kontaktu s největším množstvím lidí. Sedíte na prezentacích, kde vás snadno někdo okouzlí svou výřečností. Nebo okouzlíte vy jeho schopností bryskně reagovat či vidět problematické body. Možná ho taky okouzlíte jen tím, jak umně si přehazujete vlasy z pravého na levé rameno, případně on vás tím, že na sebe ráno nalil parfém Terre D´Hermes, který je omluvenkou pro podlehnutí jakéhokoli druhu. Chci tím říct, že ačkoli je provozování vztahů na pracovišti krajně nebezpečné, je nalezení partnera tamtéž nejlogičtější. Není už moc míst, kde byste byla upravená, připravená, ve střehu. A kde byste hlavně byla tak často.

ZVAŽUJTE RIZIKA. STEJNĚ PŘÍSNĚ JAKO KRIZOVÝ MANAŽER

Kromě toho, že se na jistou, ve skutečnosti nejistě dlouhou dobu stanete terčem pomluv a tichého chichotání, hrozí vám i skutečná rizika. Chodit se šéfem může být sexy, jistě vám to do diskutabilní míry zvýší kredit, ale zároveň vám to může přinést i pytel problémů.

Nebude na vás méně vlídný, aby dokázal, že vám nenadržuje? Bude na vás vlídnější, protože vy jste jeho holčička? Jak jedno nebo druhé ponesou ostatní? Pokud vás nebudou muset litovat, jak velké dusno to v týmu udělá? Dokážete nezneužívat svého postavení a jistoty, kterou se šéfem za zády, nikoli doslovně, máte? (Zde věnujte tichou vzpomínku Janě Nagyové, t. č. Nečasové.) A jak ustojíte přechod z pracoviště do obýváku? Nebude vám vadit, že mimo kancelář nemusíte respektovat hierarchii? Když vám něco přelítne přes nos nebo vás muž docela obyčejně naštve, dokážete se na něj druhý den ráno zase tvářit přinejmenším neutrálně?

Samé otázky. Ty ovšem budou padat i v případě, že nový partner je váš kolega, nebo dokonce váš podřízený. Existenci skleněného stropu navzdory můžete mít dokonce vyšší plat. Myslete taky na to, že střídání pracovního a soukromého času má své opodstatnění. Tím, že se klidně zamilujete do kolegy, vám obojí může splynout. Ve výsledku tak budete většinu svého života – v práci. Pokud se nenaučíte pracovní problémy nechávat na pracovišti. Což může být těžké, jestli vás práce oba baví.

A jako rizikové se jeví i momenty, kdy budete mít třeba oba nárok na pracovní postup. Obvykle je to nekompromisní boj. Dlouhé přípravy, volba strategií, vyjednávání. Všichni, kteří chtějí židli, na niž se hodláte vyšplhat, jsou vaši protivníci. Dokážete bojovat o kariérní postup se svým mužem? Možná vás dokáže podpořit, když bude mít pocit, že jste pro pozici vhodnější kandidátkou. Možná udržíte vaše pracovní rivalství tak, aby nepřerostlo do bojůvek, které se odrazí na vašem vztahu. Upřímně si ale přiznejte, jestli pro vás bude atraktivní muž, jehož jste porazila v práci. Zamyslete se i nad tím, jestli si nebudete připadat divně, když porazí on vás.

A hlavně, zapomeňte na všechna lechtivá klišé o sexu na kopírce nebo pracovním stole. Nemusíte to rovnou dělat. Stačí, že si to o vás myslí ostatní.

DOBŘE. MÁ TO I SVÁ POZITIVA

Ať tu nedštím síru na něžné vztahy jen proto, že vznikly v nestandardním prostředí – láska na pracovišti může mít i své výhody. Těsně poté, co novinku vaše okolí stráví, můžete se zase začít mimochodem dotýkat hřbetem ruky, nikdo už na to nečeká. Zamilovaní lidé, tedy nikoli v té první (někdy až lobotomické) fázi, jsou supervýkonní.

Nepotřebují moc spánku, pořád mají nějaké nápady, je s nimi neuvěřitelná legrace, ovšem pokud vaše špičkování nepřeroste hranici, kdy je srozumitelné už jen vám. A nepoklesne ani váš intelektuální výkon – pokud si pořídíte nový vztah jinde, zabere vám velkou část pracovní doby posílání esemesek, telefonování, případně čas, který strávíte s aplikací Snapchat na záchodě.

A pokud kolem sebe máte zdravé a šťastné jedince, budou vám to přát. Navíc se lépe pracuje s dobře vyladěnými lidmi, kterým neschází ani objetí, ani orgasmus, než s lidmi, jejichž posledním něžným zážitkem byla koupě mohérového svetru.

SVOBODA ROZHODNUTÍ

Nade všemi otázkami a riziky by ovšem měla převážit svoboda. Svoboda rozhodování. Realita současnosti vlídná není a mnohdy je zázrak, že se v těch sedmi miliardách dvě spřízněné duše vůbec najdou. Pokud je pro vás situace nezvladatelná, jeden z vás by měl ze společného pracoviště zřejmě odejít. Práce se asi opustit dá. Opouštět lásku kvůli práci je hloupost.

Článek vyšel v časopise Moje Psychologie.

Autor: Helena Málková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video