Co nejvíce pomůže při hledání práce v EU | e15.cz

Co nejvíce pomůže při hledání práce v EU

Táňa Chadrabová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chcete-li pracovat legálně v cizině, nevěřte pochybným inzerátům a agenturám.

 Každá solidní instituce, která práci v cizině nabízí, musí mít povolení ke zprostředkování práce v zahraničí od Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Zaměstnání vám zprostředkuje i síť EURES, kterou zřídila Evropská komise.

Jako občané země náležející do Evropského hospodářského prostoru (EHP) jste oprávněni pracovat jako zaměstnaneci pobírající mzdu nebo osoby samostatně výdělečně činné v jakékoli jiné zemi v rámci EHP. Poradci sítě EURES, která se specializuje na pomoc evropským občanům při hledání práce v jiné členské zemi EU a EHP, vám poskytnou informace i poradenství. Internetový portál pracovní mobility EURES přitom nabízí snadný přístup k informacím o volných pracovních místech dokonce až v 31 evropských zemích.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoli stát, nejprve se informujte, zda tam budete potřebovat pracovní povolení. Týká se to zejména starých členských zemí, které zavedli tzv. přechodné období: Belgie, Dánsko, Francie, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Rakousko a Švýcarsko. Například Francie a Belgie zveřejnily přímo seznam profesí, ve kterých můžete uplatnit zjednodušený proces k získání pracovního povolení. Najdete jej na českém portálu EURES v oddíle Život a práce.

Nejžádanější profese v zemích EU/EHP

- Kuchaři

 1. Systémoví inženýři a programátoři
 1. Vrchní číšníci, číšníci a barmani
 1. Strojní inženýři a technici
 1. Tesaři a truhláři apod.
 1. Prodavači, v zaměstnaneckém poměru
 1. Ostatní odborníci na výpočetní techniku
 1. Svářeči a řezači plamenem
 1. Inženýři výpočetní techniky
 1.  Nižší zdravotnický personál
 1.  Pomocné síly v kuchyních a restauracích

Databáze EURES Job-search je evropskými službami zaměstnanosti denně aktualizována a oznámení o volných pracovních místech v ní zůstávají jen po dobu, po kterou jsou aktuální. Ke dni 21. 8. 2007 bylo v databázi EURES zaregistrovaných 1 279 740 volných pracovních míst z 31 zemí a vloženo 271 040 životopisů. |

Pracovní povolení naopak nebudete potřebovat v zemích, které vstoupily do EU společně s Českou republikou a ve státech, které neuplatňují přechodné období: v Irsku, Velké Británii, Švédsku, Finsku, Islandu, Portugalsku, Řecku, Španělsku a Itálii.

Pozor! Ve Velké Británii se však musíte nejpozději do jednoho měsíce po nástupu do zaměstnání zaregistrovat do programu „Worker Registration Scheme“ (WRS).

Jak postupovat?

 • vyberte zemi, kde chcete pracovat
 • zvažte své jazykové schopnosti
 • zvolte, jak dlouho hodláte v dotyčné zemi pracovat (brigáda, na dobu určitou, na dobu neurčitou
 • jakou máte praxi v oboru
 • věk

Podle těchto kritérií si na stránkách www.eures.cz najděte příslušnou zemi, popřípadě i region a zadejte své údaje. Dostanete se k nabídkám s podrobným popisem práce, potřebných znalostí a jiných dovedností (například potřeba řidičského průkazu s logem EU). V některých inzerátech je uvedeno i mzdové rozpětí – měsíční nebo roční, v eurech, švýcarských francích nebo britských librách.

Pokud je nabídka zaměstnání uvedena v jazyce příslušné země (francouzština, italština, španělština nebo dokonce nizozemština) znamená to, že potencionální zaměstnavatel bude po vás vyžadovat minimálně základní znalost tohoto jazyka.

Uvědomte si ale, že ne v každé profesi získáte pracovní místo podle svých představ. Největší šance máte například v turistickém ruchu a službách, ve finančních službách, poradenství v oblasti řízení, stavebnictví, informačních technologiích, ve zdravotnictví či v sezónních pracích v zemědělství. Volná místa můžete vybírat podle zadaných kritérií: profese, stáří inzerátu pracovní nabídky, země, regionu a podobně.

Důležité internetové odkazy
Obecné informace o vašich právech v EU
Vyhledávání volných míst
Životní a pracovní podmínky v jednotlivých zemích


Začít můžete i obráceným postupem!
Zaregistrujte se v sekci „Můj EURES“ pro uchazeče o zaměstnání. To vám umožní zpřístupnit váš životopis registrovaným zaměstnavatelům a poradcům EURES, kteří zaměstnavatelům pomáhají ve vyhledávání vhodných kandidátů. Za tuto službu neplatíte nic. Povinným údajem je pouze jméno, poštovní adresa a e-mailová adresa pro doručování zpráv. Záleží pouze na vás, zda uvedete i další kontaktní údaje - telefon, fax, věk, národnost či preferovaný jazyk.

Naopak povinností jsou informace o vzdělání a předchozí pracovní praxi, jazykových znalostech a osobnostních dovednostech i požadovaném oboru zaměstnání či povolání.

Před zveřejněním životopisu v systému budete mít možnost, abyste si překontrolovali informace, které budou dány k dispozici ostatním uživatelům. Kvůli ochraně osobních údajů, můžete vyznačit ty, které chcete ponechat skryté. Se sestavením CV vám poradci ochotně pomohou. Samozřejmě, jazykem číslo je angličtina. Nic ovšem nezkazíte (naopak), když vložíte kopii životopisu v jazyce země, kde byste chtěli pracovat. To platí zejména o Francii a Španělsku.

Autor: Táňa Chadrabová
Uvedeno ve spolupráci se serverem
Peníze.cz

Autor: Ženy - E15
http://www.penize.cz/

Autor: Táňa Chadrabová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video