Dovednosti sebepoznání | e15.cz

Dovednosti sebepoznání

ZDROJ: Ženy - E15

Daniela Fruhwirtová-Hradská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud chceme získat vysněnou práci a být v ní dobré, pokud chceme získat náležité postavení ve společnosti, prostě pokud chceme být skvělou milenkou, manželkou, matkou a manažerkou musíme si uvědomit vlastní hodnoty, musíme se mít rády, vlastní sebeláska a sebepoznání jsou prvními schody k úspěchu.

Chcete zjistit, jak se znáte a co na sobě máte rády? Udělejte si malý testík jen čistě pro sebe. Zkuste si načrtnout dvě tabulky, kde v jedné budete mít napsány body, které budou charakterizovat vaši fyzickou atraktivitu, tedy co je na vás hezkého, Například vlasy, nohy, oči, úsměv apod. Do druhé tabulky si vepište své schopnosti, tedy jaká jsou vaše pozitiva, v čím jste výjimečné, například milá, pracovitá, pořádná, inteligentní, dobrá kuchařka atd.

Rozhodně nic nezanedbejte a nebuďte na sebe zbytečně přísné, každá jsem něčím výjimečná jak v kráse, tak v schopnostech. Pokud máte vše sepsáno, zkuste pracovat na svém sebeuvědomění.

Uvědomte si svou krásu

Znovu si přečtěte, co jste si poznamenaly do tabulky týkající se vaší fyzické atraktivity. Naleznete tam základní prvky své krásy, kterými jste si stoprocentně jistá. Zdůrazněte je, naučte se na ně nenásilně upozorňovat, využijte je ve své neverbální komunikaci. Máte-li v seznamu napsán úsměv, nebojte se smát, smějte se často, upřímný úsměv je významná součást přitažlivosti.

Máte-li v seznamu napsány ruce, pečujte o ně, zvýrazněte jejich krásu perfektní manikúrou, jemnost nemastným krémem, vůni několika kapkami parfému na zápěstí. Zaměřte se na ladnost a ženskost gest. Používejte otevřená gesta s dlaněmi ven, které okolí může číst jako otevřené, vstřícné úmysly.

Zjednodušeně řečeno: ať máte v seznamu cokoliv, naučte se to prodávat tak, aby si toho okolí všimlo a povědomě to vnímalo jako hlavní součást vaší krásy. Každá žena v každém věku může být přece krásná, chce to jen vědět, jak na to.

Uvědomte si svou výjimečnost

Vraťte se znovu k seznamu, který jste si na toto téma napsaly do tabulky a každou zapsanou vlastnost označte od jedničky do pětky podle toho, které přikládáte největší hodnotu. Znovu si tyto své dovednosti a vlastnosti nahlas přečtěte. Uvědomte si jejich váhu a svou hodnotu. Například: Jsem spolehlivá a úspěšná v práci, mám vytříbený vkus.

Naučte se nacházet pozitiva

Oceňte vše dobré a vše, co se vám dnes nepovedlo, přehlédněte, nikdo přece není dokonalý a příště třeba bude lépe. Chvalte tedy sama sebe nejen uvnitř sebe, ale i nahlas. Odměňte se vždy za to, co je dobré a dá se chválit.

Naučte se vidět svět pozitivně. Většina životních událostí není jenom dobrých nebo špatných. Naučte se hledat v nich smysl. Vnímejte sebe i své okolí pozitivně. Například pokud manžel chodí pozdě z práce domů – přinese víc peněz. Prší na dovolené – můžete zůstat déle v posteli, milovat se, číst si. Nemáte partnera – můžete se starat jen o sebe, nemusíte se nikoho na nic ptát, nemusíte se doprošovat, nemusíte s nikým dělit a hádat. Máte nudného partnera – nejste na všechno sama, pomáhá vám finančně, máte s kým promlouvat apod.

Naučte se přistupovat k věcem a situacím, které vás obklopují s otázkou: Co je v dané situaci dobré a co by bylo možné pozitivně využít. A buďte i trošku zdravě sobecké. Jen tak dosáhneme s úspěchem všech svých cílů.

Autor: Daniela Fruhwirtová-Hradská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video