Hledám práci! Zn: V cizině! | e15.cz

Hledám práci! Zn: V cizině!

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rádi byste se poohlédli po nějaké zajímavé práci v zahraničí? Není to nemožné, připravte si ale pořádnou dávku trpělivosti. Najít práci mimo domovskou zemi vyžaduje čas a bohužel i poměrně dost náročnou administrativu.

UČTE SE JAZYK

Znalost cizího jazyka sice není podmínka a v některých profesích se bez ní obejdete, je ale významným předpokladem pro práci v zahraničí. Nejde jen o komunikaci v práci, řeč budete potřebovat i pro jednání na úřadech, kde si vyřizujete administrativu.

„Zájemcům o práci v zahraničí doporučujeme minimálně mít kvalitně zpracovaný životopis a motivační dopis v cizím jazyce, nejčastěji v angličtině. Některé firmy to dokonce vyžadují,“ říká Jiří Kocourek, specialista portálů Jobs.cz a Práce.cz.

Vhodné je přeložit i případná doporučení, články nebo studie týkající se vaší kvalifikace a zkušeností. Nejste-li si jazykem stoprocentně jisti, nechte si tyto doklady přeložit odborníky.

Internet je místem, kde se nové pracovní místo hledá nejsnáze. Takže pokud ovládáte cizí jazyk, stačí usednout k počítači a poté rovnou kontaktovat budoucího zaměstnavatele. Nevýhoda je ta, že veškeré vyřizování bude na vás, ale zase získáte širší nabídku zaměstnání než prostřednictvím agentur.

Rovněž můžete využít nabídky práce na webových stránkách EURES – portálu pracovní mobility. Pokud vás nějaká pozice zaujme, nejjednodušší je zavolat poradci EURES podle místa vašeho bydliště, který vám sdělí veškeré další informace a pozve vás na pohovor. Při hledání práce mimo domov můžete využít i agentury. Seznam státem registrovaných agentur práce najdete
na portálu ministerstva práce a sociálních věcí – portal.mpsv.cz.

Pozor na byrokracii

Rozhodnete-li se pro práci v EU, zjistěte si nejdřív podmínky přístupu na konkrétní pracovní trh. Právo volného pohybu sice platí ve všech členských zemích, ale v případě ohrožení pracovního trhu může být omezeno.

Některé země mají zavedený systém registrace, takže ačkoli nebudete potřebovat pracovní povolení, měli byste se registrovat pro účel zaměstnání. Příslušné úřady jsou oprávněny vyžadovat
po vás potvrzení o zaměstnání, ale i jiné dokumenty, například
důkaz, že máte dostatečné finanční zdroje nebo zdravotní pojištění. Více informací najdete na www.eures.europa.eu. Toto téma je však poměrně široké a podmínky se liší v každém státě, proto je dobré požádat o podrobnější konzultaci poradce z EURES a domluvit si osobní schůzku.

MYSLETE NEJEN NA PRÁCI

Co se týká práce v EU, ačkoli obecně platí, že jestliže jste odborníkem v jedné členské zemi, jste odborníkem i v jiné, kromě toho existují také specifické směrnice pro regulovaná povolání – například lékař, zdravotní sestra, architekt a podobně. Pokud
chcete vykonávat v některé zemi EU regulované povolání, musíte požádat odpovědnou instituci v cílové zemi o uznání odborné kvalifikace.

Ať už je vaše povolání jakékoli a chystáte se odcestovat kamkoli, myslete na několik důležitých věcí, mezi nimi také na zdravotní a sociální pojištění. Než vyrazíte, odhlaste se v Česku z pojištění
– z toho zdravotního od data zahájení práce, z toho sociálního
v případě, že jste osoba samostatně výdělečně činná, jinak to za vás udělá zaměstnavatel.

Všechny potřebné dokumenty si pečlivě uschovejte, vyplatí se udělat si jejich kopie. Pracovní smlouvu vyžadujte zásadně v papírové podobě, žádné ústní dohody!

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video