Jak být v práci žádaní | e15.cz

Jak být v práci žádaní

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nároky na zaměstnance jsou rok od roku vyšší a konkurence obrovská. Dřina do úmoru a dlouhé hodiny za stolem už každopádně nefrčí. Kdo chce být pro svého šéfa nepostradatelný a v práci žádaný, musí na to úplně jinak.

Odbornost není vše

Být odborníkem ve svém oboru je nepochybně důležité. Sebevětší množství znalostí a zkušeností vám však nebude k ničemu, pokud budete postrádat alespoň minimální dávku konformity.

Být příjemný, umět vyjít vstříc, být pozitivně naladěn a schopen táhnout ostatní optimismem - to jsou vlastnosti, které se dnes podle psycholožky práce Zdeňky Židkové cení víc než odborné znalosti. „Setkávám se s tím, že převažující atmosférou v kolektivech je rivalita, klikaření, boj o pozice. Zaměstnavatelé ale žádají nekonfliktní týmové nasazení - spolupráce má mít rysy soutěživosti, ale nikoli otevřeného boje,“ vysvětluje psycholožka. První krok k tomu, být žádaný je zcela prostý. Buďte vnímaví k okolí, abyste vystihli, co a kdy je potřeba udělat.

Vášeň ano, ale s mírou

Když si dnes přečtete jakoukoli radu na úspěch, dozvíte se něco jako: následuj svou vášeň a všechno ostatní přijde samo. Bohužel je tu i druhá stránka věci, totiž že vášnivé zaujetí profesí je jednou ze základních příčin vyhoření.

„Moudrý šéf šetří síly podřízených a nevyžaduje neutuchající lásku k práci, protože ví, že ji (stejně jako zamilovanost) nelze udržet. Klade důraz na dlouhodobě vyrovnanou motivaci,“ říká Zdeňka Židková.

V zaměstnání prý dnes uspějí spíš pohodáři, kteří do práce vloží tolik sil, kolik si daná věc zaslouží. Jít přes mrtvoly pro ně není samozřejmostí. „Dáváte-li něčemu příliš mnoho, rezervy psychických sil se vyčerpají a vy nemáte sílu to ovlivnit. Zkrátka řečeno, i zde platí - všeho s mírou,“ dodává odbornice.
====
Prodejte své soft skills====

Vzdělání a praxe se počítá, ale čím dál víc se dnes cení tzv. soft skills neboli měkké dovednosti zahrnující především osobnostní charakteristiky vhodné k určitým činnostem.

Například červený diplom z právnické fakulty z vás ještě nedělá skvělého právníka, pokud vám chybí některé dovednosti -jste třeba špatný řečník.

Každá profese vyžaduje trochu jiné soft skills, obecně se ale neobejdete bez empatie, emoční inteligence, komunikačních schopností či umění time managementu. O vašich soft skills je ale třeba dát vědět. Pokud ve volném čase vedete turistický kroužek či organizujete bály, mluvte o tom. Šéfové mají rádi lidi, kteří kromě práce mají také soukromý život a umí ho vhodně propojit s profesním.

Nebuďte Jobs

Mnoho lidí má dnes pocit, že k úspěchu vede cesta přes razantně formulované názory a drzost, jakou často prezentoval například Steve Jobs. Bohužel nikdo z nás není génius typu Jobse, abychom si mohli dovolit říct bez skrupulí, co nám na jazyk přijde, a chovat se, jak to zrovna cítíme, bez jakýchkoli omezení.

Rozdíl mezi průměrným a žádaným zaměstnancem není ve schopnosti odlišit se (třeba neustálým opozičním postojem vůči kolegům), ale naopak ve schopnosti chovat se profesionálně. To je dnes skoro stejně vzácné, jako býval před dvaceti lety vlastní názor.

„Nevytvářet napětí, neodklánět svou pozornost k nepodstatnostem a najít nejschůdnější cestu ke splnění cíle. To je cesta, jak být nepostradatelným,“ dodává Zdeňka Židková.

Článek vyšel v časopise Moje Psychologie

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video