Jak je to s placením regulačních poplatků za děti? | e15.cz

Jak je to s placením regulačních poplatků za děti?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na vaše čtenářské dotazy odpovídá Mgr. Jiří Rod, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Dotaz čtenářky: Jak je to s placením regulačních poplatků za děti? Myslela jsem, že jsou od nich děti do 18 let osvobozeny, ale musela jsem platit v nemocnici za hospitalizaci svého 16letého syna po úrazu.

Odpověď: Poplatek za hospitalizaci 16letého dítěte byl nemocnicí vybrán oprávněně a zákonný zástupce dítěte je povinen ho zaplatit. Na děti do dovršení 18 let věku (včetně tohoto dne) se totiž nevztahují pouze regulační poplatky za klinické vyšetření při návštěvě u lékaře a za návštěvní službu praktického lékaře.

Regulační poplatky jsou zákonem stanoveny ve výši 30, 60 a 90 korun. Třicetikorunový poplatek se platí za klinické vyšetření při návštěvě u praktického lékaře, ženského lékaře, stomatologa, ambulantního specialisty, klinického psychologa a klinického logopeda a také za návštěvní službu poskytnutou praktickým lékařem.

Rovněž 30 Kč se platí za vydání každé položky na receptu, jde-li o léčivý přípravek plně nebo částečně hrazený ze zdravotního pojištění. Za pohotovostní službu (tj. za lékařskou službu první pomoci včetně stomatologické a za ústavní pohotovostní službu) je regulační poplatek 90 Kč.

Poplatek ve výši 60 Kč se platí za každý den, ve kterém je poskytována ústavní péče, komplexní lázeňská péče nebo ústavní péče v dětských odborných léčebnách a ozdravovnách. První a poslední den hospitalizace se přitom počítají jako den jeden.

Zákonem o veřejném zdravotním pojištění jsou stanoveny skupiny osob, které neplatí žádné regulační poplatky, ale mezi nimi děti do 18 let nejsou! Ty jsou osvobozeny pouze od poplatku 30 Kč za vyšetření, jak je uvedeno výše; všechny ostatní regulační poplatky (30 Kč za položku na receptu, 90 Kč za pohotovost a 60 Kč za den pobytu v nemocnici a jinou ústavní péči) již děti do 18 let, resp. jejich zákonný zástupce hradit musí.

Regulační poplatek 60 Kč za každý den, ve kterém je poskytována ústavní péče, se neplatí pouze při ústavní péči o narozené dítě, a to ode dne porodu do dne propuštění ze zdravotnického zařízení ústavní péče, ve kterém k porodu došlo, nebo do dne propuštění z jiného zdravotnického zařízení ústavní péče, do kterého bylo dítě ze zdravotních důvodů bezprostředně po porodu převezeno.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video