Jak pracovat s časem a konečně stíhat? | e15.cz

Jak pracovat s časem a konečně stíhat?

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Člověk nikdy neměl tolik času jako v 21. století. Délka života se oproti našim prapředkům skoro zdvojnásobila, stále méně času nám bere práce a k ruce máme nejednoho chytrého pomocníka. Přesto nestíháme. Jak to zařídit, abychom v boji s časem nebyli každý den poraženi?

Když nestíháte a máte pocit, že se vám život vymyká z rukou, koučka Anette Reissfelder doporučuje položit si otázku: „K čemu je mi to vlastně dobré?“ Jste-li stále ve vleku, nemůže za to přemíra povinností, e-mailů ani lidé kolem vás. „Jedna z prvních věcí, kterou na školení vídám, je, že lidé nejsou ochotni si připustit, že jsou zodpovědní za svá rozhodnutí. Je totiž hrozně jednoduché říct, že za to může někdo jiný. Co s tím? Vzít život do vlastních rukou,“ říká Martin Vitouš, lektor kurzů time managementu. Ale to není jednoduché. Je o hodně příjemnější si myslet, že vám život někdo takto nalinkoval než konstatovat, že si za to můžete sami, a něco s tím dělat.

PLÁNY VÁS NEZACHRÁNÍ

Řada lidí už se dnes naučila pracovat s pojmem time management. Umějí plánovat, hledají priority, používají nejrůznější aplikace. Ano, už samotný fakt, že máte plán, vás tak trochu odradí od toho, abyste strávili půlhodinu prohlížením Facebooku. Cíl time managementu je ale přece ještě trochu jiný než mít den rozdělený na minuty. „Spousta lidí si myslí, že time management rovná se mít všechno naplánované. Tato disciplína je ale spíš o tom, abych splnil své cíle a abych z nich měl radost,“ říká Martin Vitouš a dodává, že spokojený život může být i život neorganizovaný. Když je VÁŠ a vyhovuje VÁM, proč ho měnit?

POZNEJTE SAMI SEBE

Tvrzení „nemám čas“ je ve své podstatě nesmysl, času máme všichni stejně: 1 den má 24 hodin, 1440 minut a 86 400 sekund. Všichni chceme čas řídit, ale čas se řídit nedá. Jediné, co můžeme řídit, jsme my sami. A to se dá zvládnout za předpokladu, že se dobře známe, že známe své cíle. Ke stanovování cílů existuje trochu morbidní pomůcka. Zkuste se sami sebe zeptat, co byste rádi, aby o vás lidé říkali na vašem pohřbu. Pokud si přejete, aby při této příležitosti třeba vaše děti řekly, že jste byli dobrými rodiči a k dispozici vždy, když vás potřebovaly, uvědomíte si, že toto musíte začít naplňovat teď hned. Pokud od vás totiž vaši potomci uslyší, že jen dopíšete email, budete se jim věnovat, asi o vás na kremaci nic extra dobrého neřeknou.

NEPODCEŇUJTE BIORYTMY

Stává se vám, že začnete s nějakou činností a jde to úplně samo. A zažili jste už, že to nešlo vůbec? Své úkoly máte možná skvěle naplánované, jen jste si vybrali nevhodný čas. I sebepečlivěji naplánovaný time management by měl odrážet potřeby vašeho těla a některé biologické potřeby. Náš časový rozvrh ovlivňuje jídlo, spánek, nemoci atd. Pokud je budete ignorovat, nejenže vám time management nepůjde podle představ, ale může se to odrazit i na vašem zdraví.

ZMAPUJTE PROKRASTINACI

Dost lidí žije s pocitem, že úkoly, které mají, nejsou jejich, že jim je dal někdo zvnějšku a dělat je musí. A logicky se jim do nich nechce. Raději tudíž místo toho hledají nějaké rychlé momentální uspokojení – surfují na internetu, píšou si s přáteli na chatu. O činnosti a množství času jimi stráveného ale paradoxně tolik nejde. Jak říká Martin Vitouš, důležitější je jiná otázka, totiž: posouvají mě věci, které dělám, k cílům, které jsem si určil? Když se celý den nezastavíme, a přitom za sebou nemáme žádný konkrétní výsledek, chybí nám to, co psychologové nazývají „malý moment slávy“. Navíc pak samotnou práci nestíháme.

PŘESTAŇTE ŘÍKAT, ŽE NESTÍHÁTE

Nestíhání je v dnešní době jedna z nejoblíbenějších společensky akceptovatelných výmluv. Nejenže to každý pochopí (protože kdo dneska stíhá?), navíc tím dáváte najevo, jak jste nepostradatelní. Zdánlivě to vypadá, že vedete naplněný a zajímavý život, který je hodný obdivu. Ale sáhněte si do svědomí – jak je to doopravdy s výmluvami na nedostatek času? Za zběsilým honem kamsi jsou obvykle neuspořádáné hodnoty a cíle, na čemž opravdu není co obdivovat.

NECHTĚJTE STIHNOUT VŠECHNO

Řídit svůj čas znamená mimo jiné smířit se s jednou pravdou: že nestihnout vše je normální, protože to nelze. „Nemůžete přečíst všechny knihy, poslechnout všechnu hudbu, být vším, čím chcete. Chybou ale je, když nestihnete to pro vás důležité,“ říká Martin Vitouš. „Soustřeďte se na jednu, maximálně tři věci, na kterých budete pracovat. Pak teprve můžete přepnout na něco jiného,“ doporučuje odborník. Nejde o to, že „méně je více“, ale že „méně je lépe“.

NENECHTE SE VLÁČET

Jedním z důvodů, proč je pro nás tak složité řídit čas, je, že snadno podléháme manipulaci našeho okolí. Např. pro některé lidi znamená delegování úkolů prostě jen přehození práce a stresu na někoho jiného. „Pokud oběť neumí říct jasné,ne‘, nastává problém,“ upozorňuje Martin Vitouš. Pak se totiž bez pocitu štěstí ženeme za něčím, co ani nechceme, stěžujeme si, že nestíháme, přičemž je to jen náš problém. Změnit věci můžeme jen my sami. A věřte, že čas na to máme!

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video