Jak reklamovat a nenechat se odbýt! | e15.cz

Jak reklamovat a nenechat se odbýt!

Jana Benešovská (Moje Psychologie)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Koupili jste si něco nového a jen co jste zboží vybalili z krabice a začali používat, daná věc dosloužila? Snadná pomoc, běžte nákup reklamovat. Nebojte se konfrontace s nepříjemnou prodavačkou, právo na reklamaci máte za všech okolností.

Krabici, obal, visačku nemusíte mít

Zboží je možné reklamovat i bez krabice (třeba elektroniku, boty) nebo bez originální visačky – to se týká třeba nového oblečení a podobně, protože obal není součástí výrobku. Při reklamaci se ovšem neobejdete bez dokladu o nákupu zboží. Nejlepší je pochopitelně paragon. „Pokud nemáte ten, musíte věrohodným způsobem prokázat, že jste reklamované zboží skutečně koupili u daného prodejce. To je možné výpisem z účtu (pokud jste platili kartou), svědectvím druhé osoby nebo čestným prohlášením. Reklamace je však daleko jednodušší, když předložíte kupní doklad,“ říká Gerta Mazalová ze Sdružení obrany spotřebitelů.

Autor: Ženy - E15

Žádejte svoje práva

Reklamaci uplatněte, i když vás od ní prodejce zrazuje. Podle zákona o ochraně spotřebitele prodejce musí reklamaci přijmout v kterékoli provozovně, v níž je přijetí možné s ohledem na sortiment prodávaného zboží, případně i v sídle či místě podnikání. To znamená, že špatný nákup z většího obchodního řetězce můžete reklamovat i v jiné pobočce. Jak prodejce reklamaci vyřídí, je však na něm. O reklamaci musí rozhodnout do tří dnů, na její vyřízení si ale můžete počkat až měsíc. Jestliže do té doby neobdržíte odpověď, můžete požadovat úplně nový výrobek nebo vrácení peněz. „Pokud prodejce reklamaci zamítne, musí toto zamítnutí písemně zdůvodnit,“ upozorňuje odbornice. Vrátit výrobek můžete v případě, že se stejná vada vyskytne třikrát nebo je neodstranitelná.

Vyhledejte pomoc

Pokud prodejce reklamaci neuzná, můžete kontaktovat soudního znalce (jejich seznam najdete na www.justice.cz), který posoudí reklamaci znovu. Se znaleckým posudkem je vaše situace lepší, ale ani pak vám prodejce nemusí vyhovět. Náklady na soudního znalce (řádově tisíce korun) si hradíte sami, pokud ale obchodník reklamaci uzná, máte právo na úhradu nutných nákladů spojených s reklamací (cestovného, poštovného) včetně úhrady znaleckého posudku.

Jde to i bez soudu

Pokud obchodník i po přeložení znaleckého posudku trvá na svém, nemusíte se hned obracet na soud. „Je možné využít mimosoudního řešení sporů. Stačí vyplnit formulář na adr.komora.cz pod záložkou ‚Stížnost‘ a vybrat kontaktní místo, kde chcete podnět řešit,“ říká Gerta Mazalová a dodává: „Z našich zkušeností většina prodejců reklamaci uzná už na základě znaleckého posudku. Vědí, že spotřebitel, v jehož prospěch hovoří posudek, má velkou šanci vyhrát i případné další spory.“ Může se stát, že prodejna, kde jste věc koupili, už neexistuje. Pak se obraťte na živnostenský úřad. Tam vám řeknou, kde reklamaci uplatnit.

Autor: Jana Benešovská (Moje Psychologie)

Autor: Jana Benešovská (Moje Psychologie)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video