Jak se nenechat vyšachovat! | e15.cz

Jak se nenechat vyšachovat!

Jana Benešovská (Moje Psychologie)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sedávej panenko v koutě, budeš-li hodná, najdou tě. Znáte tohle rčení? Řídíte se podle něj? Pak se nedivte, že jste pořád o krok zpátky za kolegy, že přátelé poslouchají vaše návrhy na půl ucha a že otěže domácnosti drží partner. Poradíme vám, jak to změnit.

 

UVĚDOMTE SI SVÉ EMOCE

Sedíte na poradě v práci, probíráte nový projekt, a zatímco kolegové mluví a mluví, vy už jste půl hodiny nic neřekli. Proč nikdo nechce znát váš názor? „Já bych se ptala, co vám brání v tom otevřít ústa a promluvit? Jaké emoce prožíváte, když vás napadne něco říct, ale mlčíte?“ říká Lenka Bortlíková, průvodce životními změnami, a dodává: „To, že nikdo nechce znát váš názor, je váš subjektivní pocit. Možná je to proto, že jsou zvyklí, že mlčíte. Možná je váš názor zajímá, jen nevědí, že nějaký máte…“ Předejít takové situaci můžete tím, že zanalyzujete, ať už sami nebo s odborníkem, proč máte problém se vyjádřit, a najdete řešení, aby se situace příště neopakovala.

Autor: Ženy - E15

PRACUJTE NA SVÉM SEBEVĚDOMÍ

Že se v práci, mezi přáteli nebo doma necháte snadno odstrčit, je projevem vašeho nízkého sebevědomí a sebedůvěry. Pokud si věříte, dáváte tím okolí najevo, že jste rovnocenným partnerem, kterého si nikdo odstrčit nedovolí. Vždycky hledejte příčinu sami v sobě, nikoli v okolí. „Reakce okolí je odrazem toho, jak se cítíte uvnitř. Pokud jste nejistí a nevěříte si, dáváte mu signály, které vedou k tomu, že vás přehlíží,“ říká Lenka Bortlíková. Sebevědomí se v první řadě odvíjí od dostatečného sebepoznání. Abyste sami sebe mohli mít rádi, musíte si být vědomi toho, co umíte, co vás baví, a také naopak – co neumíte, nechcete, nesnášíte. Znamená to vidět své silné i slabé stránky, umět je přijmout a umět o nich mluvit.

PREZENTUJTE SAMI SEBE

Zatímco klady a zápory lidí a věcí okolo sebe umíte vyjmenovat bez mrknutí oka, o sobě toho bohužel dokážete říct jen minimum. Rodiče vás asi nikdy nic takového neučili, protože to nebylo třeba. Jenže schopnost sebeprezentace je v dnešním světě jedna z nejdůležitějších. Setřiďte si alespoň v duchu svoje základní vlastnosti a nebojte se o nich mluvit, až se vás někde zeptají – třeba na pracovním pohovoru. V psychologii nelze jednoznačně rozdělit silné stránky a slabé stránky. I to, že je někdo pomalejší, může být jeho předností. Je preciznější, dokáže dotahovat věci do konce. Lidé dynamičtí jsou zase většinou rychlí a kreativní, ale těžko budou zároveň precizní. Proto není na místě bát se jakékoli sebeprezentace, i když v ní musíte hovořit o svých slabinách.

ROZLIŠUJTE PRŮBOJNOST VS. MOC

Mnohdy se stává, že lidé zaměňují průbojnost s uplatňováním moci. Jak je rozlišovat? „Průbojní jsme, pokud prosazujeme své názory a potřeby s ohledem na okolí. Vycházíme z naší sebedůvěry, znalostí a zkušeností, které máme. Prosadit se mocí znamená zneužít svého postavení,“ vysvětluje Lenka Bortlíková. Pokud křičíte: „Bude to tak, protože já jsem šéf!“ jde o prosazování moci přes postavení. Tento přístup je možná účinný, podle odbornice však velmi krátkozraký, protože postavení je dočasné a pomine-li, pomine i schopnost mít moc. Proto se naučte ptát sami sebe: Vychází průbojnost z mých znalostí, zkušeností a sebedůvěry, nebo se stavím za své postavení, které kdybych neměl, nic bych neprosadil?

Autor: Jana Benešovská (Moje Psychologie)

Autor: Jana Benešovská (Moje Psychologie)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video