Jak se obléknout na pracovní pohovor | e15.cz

Jak se obléknout na pracovní pohovor

ZDROJ: Ženy - E15

Ženy.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nastal velký okamžik. Dočkaly jsme se vysněné chvíle, kdy námi oslovená firma nás pozve na pohovor. Ovšem vzápětí zjišťujeme, že si musíme mnohé připravit. Budeme hledat různé informace o firmě, připravovat si otázky, které by nám mohli klást, ale neměly bychom zapomenout také na oblečení, neboť šaty, jak je známo, dělají člověka a první dojem je velká součást úspěchu u pohovoru.

Oblečení je vizitka

Jelikož zaměstnavatel, obzvláště bude-li to žena, bude dosti hledět na náš upravený zevnějšek, poctivě se připravme nejlépe ještě den předem, nic si nenechávejme na poslední chvíli a vybírejme si zásadně takové oblečení, v kterém se cítíme pohodlně, ale zároveň neodolatelně. Vybraným stylem outfitu musíme mluvit, aby zaměstnavatel pak tiše slyšel: „Jsem tu jen pro Vás, ale stále svá.“ Rozhodně přípravu oblečení nezanedbejme, protože u pohovoru se musíme cítit především dobře, sofistikovaně a sebevědomě zároveň a oděv dělá své.

Malá špionáž

Pokud přece jen ještě nevíme, co si na pohovor oblečeme, abychom nebyly tzv. overdress nebo naopak underdress, zajděme si na malou špionáž k sídlu firmy, kam jsme pozvány na pohovor. Můžeme tak snadno zjistit, v čem běžně zaměstnanci chodí do práce a tomu se přizpůsobit. Ovšem pamatujme si, že když jdeme na pracovní pohovor, jdeme vlastně prodávat sama sebe a teď je to myšleno v pozitivním slova smyslu viz výše.

Pohodlně především

Jak už bylo zmiňováno, abychom udělaly dobrý dojem, musíme se také cítit příjemně, tedy rozhodně nám nepomůže, když se budeme do nějakých šatů nutit jen proto, že se to na pracovní pohovor nejvíce hodí. Pokud se necítíme v sukních, raději volme variantu volných lehkých kalhot nejlépe černé, šedé nebo hnědé barvy.

Není pravidlem, že na pohovory se chodí pouze v sukních, kam by se potom ztratila snaha Coco Chanel a dalších odvážných žen, které pro nás vydobyly to pohodlí, jež se nazývá kalhoty. Nemáme-li rády kostýmky, volme variantu světlé halenky či topu s šedou nebo černou vestičkou, zvláště v těchto letních dnech tuto variantu uvítáme a ani lehký decentní svetřík není od věci.

Samozřejmě chceme nechat promluvit naši osobnost, tedy pokud máme raději barvy, v dnešní době již nemusíme chodit jen v klasické černobílé kombinaci. Například v barvách tyrkysové nebo tmavě fuchsiové budeme vypadat hezky, slušivě, kreativně, ale stále profesionálně. Ovšem halenku spíše volme na projasnění bílou nebo krémovou a sukni či kalhoty můžeme zvolit v barvách.

Výstřih – ano či ne?

Oblečení na pracovní pohovor většinou přizpůsobíme pozici, na níž se hlásíme. Ale co s výstřihem, pokud víme, že personální či zaměstnavatel bude žena, je lepší se obléknout decentně, tedy i výstřih by měl být spíše malý a nenápadný. Pokud nás bude zpovídat muž, je volba složitější, někteří budoucí šéfové ocení, že se nebojíme ukazovat své přednosti, zvláště pokud jsou pěkné, u jiných mužů ale zase může jít o jistý druh provokace a místo pracovní nabídky, pak můžeme dostat nabídku zcela jiného charakteru a to bychom pravděpodobně nechtěly. Tedy výstřih ano, ale volme raději něco méně vyzývavého.

Shrnutí

Takže vše shrneme. Vhodné jsou kalhotové kostýmy to je jasné. Ale místo kalhot můžeme obléct i sukni a obráceně. Sukně ovšem nesmí být příliš krátká nebo naopak dlouhá. Ideální délka je ke kolenům. Ani v parném letním dni nezapomeňme na punčochy.

Pokud se nehlásíme zrovna na místo ředitelky nadnárodní korporace, je možno zvolit méně formální variantu, než je kalhotový kostým. Obléci si můžeme černé společenské kalhoty a halenku nebo svetřík.

Boty zvolme společenské, ideálně na mírném podpatku. Vše potřebné uložme do decentní kabelky. Jestliže se hlásíme na vyšší pozice, není na škodu také „diplomatka“ pro ženy. Dodá nám ten pravý profesionální šmrnc.

Autor: Ženy.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video