Jak smysluplně trávit volný čas? Staňte se dobrovolníkem | e15.cz

Jak smysluplně trávit volný čas? Staňte se dobrovolníkem

ZDROJ: Ženy - E15

Tereza Ticháčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Život se nemusí skládat jen z ranního odchodu do práce, neodmyslitelné kávy a odpolednímu spěchu zpět do opuštěného domu. V jakémkoliv věku mu naopak můžete dát nový rozměr, rozhodnete-li se zapojit do některého z dobrovolnických projektů a stát se dobrovolníkem.

Na devátou ranní vyrazíte do práce, kolem páté dorazíte domů, avšak za dveřmi bytu vás prozatím nečeká spřízněná duše ani dvojice malých rošťáků. Vybalíte tedy nákup a posléze se unaveně sesunete do křesla a do ruky uchopíte svého nejlepšího přítele – televizní ovladač.

Každý den jakoby přesně kopíroval ten předchozí a váš život postupně upadá do stereotypu (pokud se v něm tedy již dávno nenachází). Co s tím? Jak smysluplně využít čas a přitom podat pomocnou ruku těm, kteří skutečně pomoc potřebují? Odpověď je jednoduchá - staňte se dobrovolnicí.

Dobrovolnictví jako takové není v českých podmínkách ojedinělou záležitostí, naopak jeho tradice sahá hluboko do minulosti – první zmínky můžeme nalézt již v dobách Národního obrození či poté později za dob První republiky, kdy byly dobrovolnické spolky neodmyslitelnou součástí tehdejší občanské společnosti. Dnes jsou dobrovolníci vidět v desítkách odvětví, počínaje ochranou životního prostředí a konče lidskoprávními aktivitami. Okruh činností a též oblastí, které můžete vykonávat, je tedy skutečně pestrý.

Na jaké otázky je třeba si odpovědět, než se stanete dobrovolnicí?

Stejně jako v jiných oblastech, i zde je vhodné ujasnit si, proč se do toho vlastně pouštíte. Snažíte se pouze vyplnit volný čas a hledáte takovou aktivitu, která vaše kamarádky přiměje uznale pokývat hlavou a možná tiše závidět? Či se vám skutečně jedná o snahu nabídnout pomocnou ruku těm, kteří to potřebují, ať již se jedná o lidské bytosti či zvířata? Snaha udělat dojem na okolí zde není na místě, neboť dobrovolnická práce není jednoduchá a je třeba jí něco obětovat.

Hned první, co dobrovolnické práci padne za oběť, bude zcela jistě čas. Proto pokud se rozhodnete zapojit, popřemýšlejte nad tím, kolik času jste ochotná svému novému zájmu věnovat. Máte-li náročné zaměstnání a času není nazbyt, zkuste najít aktivitu, jíž se budete moci věnovat jen občasně, a to například během Vánoc, na Mikuláše nebo při jiných příležitostech.

Naopak víte-li, že v pátek po čtvrté hodině máte padla a následujících několik hodin můžete strávit čtením pohádek nemocným dětem či konverzací se seniory v místním domově důchodců, pokuste se najít dlouhodobou formu spolupráce. Důležitá je jedna věc – nikdy neslibujte něco, co nejste schopná dodržet. Pokud se můžete skutečně uvolnit jen na pár hodin týdně, vyvarujte se nadšených slibů, že dobrovolnictvím budete trávit veškerý volný čas.

Důležité je rovněž promyslet si, komu chcete vlastně pomáhat. Trávíte-li osm hodin denně prací s klienty na zákaznické lince, přičemž při odchodu máte problém byť jen říci sbohem vrátnému, je vhodnější stát se dobrovolníkem například v organizaci, která pečuje o blaho našich čtyřnohých přátel či se věnuje ochraně přírody. Na druhé straně nepřicházíte-li do styku s lidmi a kontakt s nimi vám schází, situace je právě opačná.

Jak si vybrat konkrétní organizaci?

Jste-li nyní přesvědčena o tom, že stát se dobrovolnicí je skvělý nápad, máme pro vás několik tipů, jak najít tu správnou organizaci.

Nejširší nabídka je samozřejmě dostupná na internetu, přičemž varianty, jak se zapojit do dobrovolnických projektů, jsou dvě - buď se sama rozhodnete, jaká organizace je vašemu srdci blízká, kontaktujete ji na uvedeném telefonu či emailové adrese a pokusíte se s ní přímo dohodnout na možnostech a formách spolupráce, nebo na stránkách organizace vyplníte orientační formulář a počkáte na odpověď (ta nemusí přijít hned).

Nechcete-li množství času trávit hledáním organizací ve vašem okolí, doporučujeme navštívit aktuální databázi projektů, která je k dispozici na stránkách http://databaze.dobrovolnik.cz/.

Nejste-li přílišná kamarádka s virtuálním prostředím, zamiřte přímo do nejbližšího dobrovolnického centra, jde vám vyškolený a problematiky znalý personál jistě poradí, jaké projekty jsou momentálně dostupné. A pokud ani tato cesta nevede ke kýženému cíli, postupujte zkrátka tak, jakoby jste sháněla opraváře – podívejte se do telefonního seznamu, sledujte televizi, ptejte se po známých. Vhodná příležitost podílet se na organizaci nejrůznějších akcí, mluvit s lidmi, kteří komunikaci s jinými potřebují, sázet stromky, venčit psi nebo třeba darovat krev, se najde vždycky.

Autor: Tereza Ticháčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video