Jak získat vysněnou práci | e15.cz

Jak získat vysněnou práci

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Lupačová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hledání zaměstnání patří k nejstresovějším situacím v životě. V dnešní době se stojí na každou pracovní pozici dlouhá fronta. Proto se musíte odlišit od ostatních – být originální, profesionální a optimističtí. V prvé řadě je důležité ujasnit si, co vlastně chcete dělat, co je vám blízké, co vás baví nebo co umíte a jste v tom dobří.

Nespoléhejte na náhodu...

Není dobré spoléhat se jen na nabídky z úřadu práce, ale je dobré vyvinout také vlastní iniciativu. Na internetu je spousta webů, které nabízejí stovky pracovních pozic. Při jejich prohledávání vám pomohou různá kritéria, která vyhledají pouze ty nabídky, které odpovídají vašim požadavkům.

Pokud jste na internetových stránkách, které nabízejí práci, nenašli žádnou vhodnou nabídku, buďte troufalejší. Najděte si firmu, pro kterou byste rádi pracovali a oslovte ji přímo. Nabídněte jim své znalosti a kvality, sepište strukturovaný životopis a zašlete jej vašemu potencionálnímu zaměstnavateli.

Životopis

„Životopis“, to by měl být nadpis, kterým byste měli začít. Pod ním by měla být hlavička s vašimi osobními údaji. Dbejte na strukturu a přehlednost. Všechny body by měly být zarovnané přesně pod sebou. Vzdělání a pracovní zkušenosti uvádějte od současnosti do minulosti. Do textu zakomponujte vaši fotografii. Je to první věc, na kterou se personalista zaměřuje.

V motivačním dopise ani v životopise nezmiňujte, že už jste například půl roku bez práce a nikde vás nechtějí. Dejte si i pozor na závěrečné datum v životopise. Nemělo by být příliš staré. Pokud si nejste jisti gramatikou, dejte svou práci přečíst někomu jinému, může vám pomoci. V životopise neuvádějte nepravdivé údaje.

Ach ty jazyky

Spousta žadatelů se chce budoucímu zaměstnavateli zalíbit a má proto tendenci své schopnosti nadhodnocovat. To se týká zejména jazykové vybavenosti. Mějte však na paměti, že pravda vyjde velmi rychle najevo při cizojazyčném pohovoru.

Zvýšit vaši cenu a šíři uplatnění na pracovním trhu a zároveň prokázat kvalitní úroveň znalostí můžete např. složením mezinárodní jazykové zkoušky, u některých pracovních pozic, zváště v mezinárodních společnostech je často jazyková zkoučka dokonce podmínkou. „Největší zájem mezi našimi studenty je trvale o FCE, Cambridgeskou zkoušku s mezinárodní platností, která představujenejrozšířenější a nejžádanější úroveň angličtiny. Čím dál méně zájemců registrujeme naopak u státních zkoušek, dříve hojně rozšířených. Většina mladých lidí i odborných pracovníků chce dnes již mezinárodně uznávané zkoušky, což státní jazykové zkoušky nemohou poskytnout,“ vysvětluje Jana Kadlíková, senior metodička největší české jazykové agentury Skřivánek a dodává:světa. „Aktuální zajímavostí pak je, že zaznamenáváme nárůst poptávky po přípravných kurzech a zkouškách z ruštiny, což nejspíš souvisí s rozvojem českých obchodních vztahů směrem na východ.“

Příprava a složení mezinárodní jazykové zkoušky pak pro vás může být ideální výplní času i v případě, že stále marně hledáte práci. Vzdělání si v „v mezičase“ můžete zvýšit také absolvováním jiných profesních programů. „Lidé, kteří prošli profesními programy, nedostávají klasický akademický titul. Jejich diplomy jsou přesto uznávány i za hranicemi ČR. Po účastnících odborného studia se nezřídka požaduje, aby za sebou měli několik let pracovních zkušeností v oboru. Například u programu MBA je to pět let působení na vedoucí pozici. Studenti profesních programů certifikát získají po vykonání několika odborných zkoušek, které probíhají většinou v angličtině. V některých případech se v angličtině odehrává celé studium. K nabytí odborných znalostí vede poměrně dlouhá cesta, distanční studium nezřídka trvá i několik let. Získat mezinárodně uznávaný diplom můžete nejčastěji v oblasti financí, daní, práva a personalistky. “ uvádí Lenka Kováříková z pracovního portálu Jobs.cz.

Když se dostanete k pohovoru

Při osobním kontaktu je velmi důležité působit sebejistě, ale zároveň i sympaticky. Sebejistota rozhodně neznamená všechno vědět, všechno znát, všude být. Zbytečně nechytračte. Buďte optimističtí, nadšení a usměvaví.

Pokud se vás při pohovoru zeptají, jakou máte představu o výši mzdy, rozhodně neodpovídejte, že jste o tom nepřemýšleli nebo nemáte žádnou představu, nepůsobí to dobře a vy vypadáte nejistě a nerozhodně. Je dobré připravit si i vlastní otázky, vyjádříte tím svůj vážný zájem o danou práci.

Nejčastější otázky při pohovoru:

  • Co víte o naší společnosti?
  • Proč se ucházíte o tuto pozici?
  • Proč jste odešla z posledního zaměstnání?
  • Kde se vidíte za pět let?
  • Jaká je vaše představa o finančním ohodnocení?
  • Jaké jsou vaše slabé stránky?

Odpovědi na tyto otázky si můžete předem připravit, ale správná odpověď neexistuje. Práce ani nic jiného vám samo do klína nespadne, nečekejte tedy se založenýma rukama, ale vyjděte štěstí vstříc. I když nemusíte mít štěstí hned napoprvé, nevzdávejte se, jednou se na vás usměje.

Autor: Lucie Lupačová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video