Jak zvýšit svoji cenu | e15.cz

Jak zvýšit svoji cenu

ZDROJ: Ženy - E15

časopis Moje Psychologie

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kdo by nechtěl být pořád lepší nejen v očích svých, ale i druhých? Naučte se přesvědčit sami sebe i své okolí o tom, že máte hodnoty, které je třeba ocenit. Když odhodíte přetvářku sami před sebou, půjde to vlastně docela snadno.

Realizujte to, kým jste

Jedno moudré heslo říká, že chcete-li dosáhnout úspěchu, měli byste se přestat ohlížet na to, co a jak dělají ostatní. Podle psychoterapeuta Michala Mynáře se spousta z nás až příliš zabývá tím, jak působíme na druhé.

Zapomínáme však přitom na vlastní hodnoty. „Když se budete poctivě snažit realizovat to, co v životě považujete za důležité, budete výjimeční, aniž byste se o výjimečnost museli snažit. Nejlépe se poznáte tak, že se ohlédnete za tím, jaké hodnoty svým životem naplňujete, tedy v zrcadle svých činů.“ Pokud vaše činy odpovídají vašim hodnotám, dodá vám to sebejistotu i respekt k sobě samému.
A to je moment, kdy vzniká skutečné charisma. Na rozdíl od povrchního narcismu ega, které si tak často pleteme se sebevědomím.

Dopřejte si volný čas

Abyste mohli poznat sami sebe a své hodnoty, potřebujete čas. Jenže mít volný čas, který trávíte sami se sebou, se dnes nenosí. Kdo není neustále v poklusu a on-line,jako by nebyl.

Sáhněte si do svědomí: Kdy naposledy jste přemýšleli, aniž by vám u toho nehrála televize, nezvonil telefon nebo sem tam nepípnul Skype? Odhoďte společností nastavenou morálku výkonu a povinnosti a buďte aspoň někdy na světě nikoli proto, abyste něco dělali, ale abyste prostě byli.

Čím dál víc odborníků se přiklání k názoru, že je to právě čas pro sebe neboli trocha lenosti, která stvořila geniální osobnosti - znaly se a věděly, co chtějí. Pokud nedokážete lenošit jen tak, udělejte si z toho povinnost: 17.30 až 18.00 - volno. A jak ho vyplníte, je jen na vás.

Udělejte si reklamu

Iluzi výjimečnosti lze stvořit skutečně velmi snadno. Stačí tvářit se zaměstnaně, vytíženě a zdůrazňovat, co všechno jste udělali a že bez vás by to opravdu nešlo. Pokud chcete svoji cenu zvyšovat takto, proti gustu žádný dišputát. Ale jestli chcete být výjimeční, tudíž ocenění také vlastním dobrým pocitem, zkuste to jinak.

Jak říká psycholog Michal Mynář, skutečnou výjimečnost prodávat nemusíte. Ta si svého kupce najde. A dodává k tomu: „Člověk ale nemusí být výjimečný, aby byl pro druhé přínosný. A právě této přínosnosti je potřeba občas udělat pořádnou reklamu.
Na rozdíl od výjimečnosti totiž váš přínos do očí tolik nebije.“ Nejde o nic jiného než zdůraznit, jací jste, což platí v zaměstnání stejně jako v partnerském vztahu.

Nechtějte být nejlepší

Nechtějte být za každou cenu nejlepší, dovolte si být alespoň v něčem průměrní. Ačkoli perfekcionisté dosahují mnohdy mimořádných výsledků, perfekcionismus nemá co dělat s tím, když se člověk snaží v něčem vyniknout. Jde o iluzi a touhu působit dokonale. Než zvýší vaši cenu, takové chování vás spíš zabije. Není žádné tajemství, že perfekcionisté výrazně častěji trpí depresemi a poruchami příjmu potravy, více se u nich objevují také rozvody a sebevraždy.

Dovolte si omyly a chyby. I to je součást vašeho charisma, které druzí ocení mnohem více než perfektní obrázek člověka bez vad. Vada tady totiž přece jenom jedna je. Možná neviditelná, ale podstatná: tohle nejste vy. A přetvářka může kdykoli prasknout jako mýdlová bublina.

Článek vyšel v časopise Moje Psychologie

Autor: časopis Moje Psychologie

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video